top of page
Gou-Qi-Zi-2.jpg

kustovnice čínská

Lycium Chinense, gouqizi (čínsky, čti kou-čchi-c), goji (japonsky, čti godži)

Má nezastupitelnou roli v tradiční čínské medicíně. Je považována za léčivou potravinu podporující dlouhověkost, sílu a sexuální potenci. Výrazně posiluje obranyschopnost organizmu, zlepšuje krvetvorbu, pomáhá snižovat krevní tlak, obsah tuku i cukru v krvi, harmonizuje činnost jater i ledvin. Její plody se často užívají podobně jako ženšen a dalšími adaptogeny k vyvážení Yin a Yang - tedy obecně dvou polarti našeho těla. Podle vědeckých výsledků kustovnice chrání zrak a zpomaluje procesy stárnutí, hlavně svými proteoglykany ("polysacharidy").

Sušené plody kromě mnoha dalších prospěšných látek obsahují zejména velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, kyselinu linolovou, imunologicky aktivní polysacharidy, 8 druhů důležitých aminokyseliny včetně všech 8 esenciálních aminokyselin, 22 stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník, fosfor, měď, germanium.), které se vyskytují v ostatních potravinách jen velice zřídka. A v neposlední řadě vládne Goji 11 minerály v organické podobě. Co se týče beta-karotenu, jsou Goji vydatnější než mrkev.

Dále obsahuje vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Je třeba připomenout beta-sitosterol - rostlinný sterol, který se dnes využívá při podpůrné léčbě zvýšené hladiny cholesterolu, dále při problémech s prostatou a má také protizánětlivý účinek.

Domovinou keřovité rostliny Lycium chinense Mill. jsou severní a západní oblasti Číny, Japonsko, Jáva a Střední Asie. Její plody jsou červenooranžové barvy s malou vypouklinkou na špičce a bílou značkou po stopce na konci opačném. Zralé plody se sbírají v období letního slunovratu a po sběru se suší ve stínu. Kustovnice čínská je keřovitá trvalka, dorůstající výšky 1-3 metrů a plodící oranžovo-červené, elipsovité, 1-2 cm dlouhé bobule.

Léčivost goji je podpořená dlouhou tradicí nejen v TČM, ale také v Evropě (např. v antickém Řecku).

Použití:

* příznivé ovlivnění látkové přeměny cukrů a hladiny cukrů v krvi
* zlepšuje rozmazané či slabé vidění, zlepšuje vidění ve tmě a pomáhá při bolestech hlavy a u závratí
* pro překonání obecné slabosti a únavy

* k doplnění Yin Ledvin a Jater a zvlhčení Plic, 

* pomáhá udržet zdravé sliznice, kůži

* antioxidační účinky - eliminuje riziko poškození buněk volnými radikály a slunečním zářením, tím zpomaluje stárnutí kůže a těla

* pomáhá ke "zhnědnutí pokožky"

* působí preventivně proti chudokrevnosti

* stimuluje činnost střev

* u slabostí beder a kolenou, omezuje vznik bolestí v kříži, kolenou a kotníků zevnitř

* proti předčasnému výronu semene, příznivé vlivy na mužskou potenci a sexuální libido

* vhodná při nadměrném užívání alkoholu

* příznivě působí na menstruační cyklus, pomáhá udržovat zdravé ženské orgány

* zklidňuje vzteklé, výbušné, rozbouřené povahy

 

Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do různých jídel. 

 

PODROBNÉ ÚČINKY, RECEPTY A ODBORNÉ POUŽITÍ se dozvíš

 

v členské části ALTAŇANÉ:

GOU QI ZI
bottom of page