Sezónní dieta

SEZÓNNÍ DIETA

Chceme-li využít či vyrovnat vlivy ročních období, máme k dispozici chuťové směry a tepelné účinky potravin.

Jaro odpovídá kyselé, léto hořké, podzim ostré a zima slané chuti, energii, aspektu - tak vypadá velmi zjednodušený přístup.

Obecně k přípravě jídel platí pravidlo v duchu starého čínského přísloví: "zvířata jedí syrovou stravu, člověk si ji musí vařit".


Jaro - element DŘEVA.......13. 2. - 25. 4., pak následuje Dojo

Faktory: převládá čchi a vítr - hrozí vysušení, emoce (agrese, hněv, vztek, nspokojenost, nenávist, odmítání)

Období jater a žlučníku.

Na jaře je ideální lehce stravitelná potrava kyselé chuti která podporuje energii jater. Při sklonech k napětí až stagnaci jaterní energie jsou potom vhodné i potraviny přirozeně sladké chuti. Ideální podporou jater a žlučníku na jaře jsou také odlehčovací dny s vyloučením mléka a mléčných výrobků. V tomto ročním období je třeba omezit solení.
Nejvhodnější kuchyňská úprava: napařování

Potraviny typické pro element dřeva (doplní tělesné šťávy a zabrání vysoušen):

Obiloviny: PŠENICE,ŠPALDA Zelenina a ovoce: ZELENÁ ZELENINA, LISTOVÁ ZELENINA, VÝHONKY-KLÍČKY, PICKLES (NAKL.ZELENINA), SALÁT, ČERSTVÉ BYLINKY, ZRALÉ OVOCE, MŮŽE BÝT KYSELEJŠÍ CHUTI (JABLKA, VIŠNĚ).
Živočišné bílkoviny: ZAKYSANÉ MLÉČNÉ PRODUKTY
Ostatní: ŠÍPKOVÝ, MEDUŇKOVÝ (pozor u typů s pomalým spalováním - meduňka obecně zpomaluje funkci štítné žlázy) ČI SLÉZOVÝ ČAJ

V zimě jsme konzumovali těžkou, vydatnou stravu (maso, luštěniny), na jaře dejme přednost zelenině a obilí - tělo se zbaví škodlivých látek, pomůže od jarní únavy vzniklé právě dlouhodobou spotřebou "unavené", těžké či konzervované (tzn. umrtvené) potravy.

Zde pomáhá i konzumace různých řas - chlorella, spirulina apod., POZOR VŠAK NA PODCHLAZENÍ Z NADBYTEČNÉ KONZUMACE VODNÍCH ŘAS, ZVLÁŠTĚ u člověků, kteří mají stále studené nohy, bolí je v bedrech, jsou zimomřiví apod.


Léto - element OHNĚ.......16. 5. - 27. 7., pak následuje DOjo

Faktory: horko, emoce (radost, strach ze smrti, z lidí, z konkrétní situace, úzkost)

Období srdce a tenkého střeva

Potraviny podporující element ohně jsou hořké chuti, vysušují, snižují napětí v organizmu, usnadňují trávení a mohou být nápomocné při řešení nadváhy. Příkladem takovýchto potravin jsou tmavě zelené listy salátů a divokých bylinek.Vhodné jsou potraviny a způsoby úpravy potravin ochlazující náš organismus, úpravy zvyšující kvalitu JINu, letní horko nás a přehřívá a tak vysušuje. Nejvhodnější kuchyňská úprava: v létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Vynechejte dlouhé vaření, pečení a smažení. Při přípravě jídel omezujte sůl a naopak používejte větší množství tekutin.

Potraviny typické pro element ohně:
Obiloviny: POHANKA, AMARANT
Luštěniny: ČERVENÉ FAZOLE,TOFU,
Zelenina a ovoce: OSVĚŽUJÍCÍ ZELENINA, HOUBY, DUŠENÁ RAJČATA,VÝHONK, ŠPENÁT, KAPUSTA, ČEKANKA, RUKOLA, MANGOLD, LISTY PAMPELIŠKY, BRUSINKY, OVOCE
Živočišné bílkoviny: MENŠÍ MNOŽSTVÍ MASA, GRILOVANÉ MASO
Ostatní: ORAGANO, MUŠKÁT, KAKAO

Saláty připravujeme z povařené zeleniny, jsou stravitelnější. Teplé až horké nápoje a jídla činí horko snesitelnější - vyrovnávají se rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostředím. Takto v jižních krajích můžeme vidět používání ostrého koření i v létě. Na ledové nápoje a jídla tělo reaguje citlivě, způsobují náslilné zchlazení žaludku a sleziny - tento hlavní metabolický motor musí vydat velké množství energie, aby rozdíly teplot nejprve srovnal a pak teprve může probíhat spalování a trávení. Tím získáme pouze dočasný pocit ochlazení současně však s únavou, event. typickými letními průjmy, které vznikají právě podchlazením výše uvedených orgánů.

Chvíli po požití horkého nápoje či jídla se sice dostaví vnitřní pocit horka, poté je však vnější horko snesitelnější.


Podzim - element KOV.......17. 8. - 28. 10., pak následuje Dojo

Faktory: sucho, doba sklizně, emoce (smutek)

Období plic a tlustého střeva

Uvitř těla vládne podizmní nálada - šťávy ustupují, plíce i tl. střevo trpí suchem (suchý kašel, zácpa). Element kovu je ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organizmu.

Potraviny typické pro element kovu:

Obiloviny: DLOUHOZRNNÁ RÝŽE,
Luštěniny: BÍLÉ FAZOLE
Zelenina a ovoce: ŘEDKEV, ŘEDVIČKY, BÍLÁ ZELENINA (KEDLUBEN, KVĚTÁK), ČERNÝ KOŘEN, KŘEN, PAŽITKA, ČESNEK Živočišné bílkoviny: SÝRY S MODROU PLÍSNÍ, JEHNĚČÍM MASO, ZAJEČÍ MASO, zvýší se podíl bílkovin ve formě MASA, RYB, VAJEC, LUŠTĚNIN, OŘECHŮ.
Ostatní: MÁTOVÝ ČAJ, CHILLI, ZÁZVOR A NÁPOJE Z NĚJ

Už můžeme zvyšovat obranyschopnost těla na zimu, a to PÓRKEM, CIBULÍ, ČERSTVÝM ZÁZVOREM A JINÝMI OSTRÝMI KOŘENÍMI - to jsou všechno zahřívající potraviny.

Nejvhodnější kuchyňská úprava: delší vaření (platí i pro zimu)
Pro odolávání povětrnostních podmínek použijeme SILNÉ VÝVARY, POLÉVKY A EINTOPFY (několikahodinový vývar z hovězího masa, ve kterém později přidáme a povaříme zeleninu a obiloviny). Ty jsou vhodné hlavně k večeru.


Zima - element VODA......15. 11. - 27. 1., pak následuje Dojo

Faktory: chlad, emoce (strach)

Období ledvin a močového měchýře

Vše je třeba upravovat tak, abychom posílili kvalitu JANGu. D8me přednost termicky teplým potravinám, kořením a bylinkám. Teplem uvnitř znemožníme vnějšímu faktoru chladu vniknout do těla, které takto z obou stran ochlazené není schopno odolávat a zákonitě podlehne dalším vnějším či vnitřním patogenům jako např. virům, bakteriím apod.

Teplá jídla však vždy harmonizujeme osvěžující zeleninou a zimními saláty, klíčky, nejlépe doma na parapetu vypěstovanými, určitě v našich zeměpisných šířkách mějme stále po ruce kysané zelí (ne sterilované), potravinu našich babiček a dědů, každé ráno 1-2 lžíce nalačno pomáhá srovnat acidobázi narušeného prostředí, dodá enzymy i chybějící vitamíny, které byly poničeny nutnou tepelnou únavou jídel, a podušené zelí 2x týdně určitě je dobré zařadit jako zeleninovou přílohu.

Přes zimu hromadíme zásoby, hlavně minerálů, proto je dobré k polévkám využít potelnciál mořských řas, ořechů.

Potraviny typické pro element vody:
Obiloviny: DIVOKÁ RÝŽE, KROUPY
Luštěniny: SÓJA
Zelenina a ovoce: LILEK, ZELÍ
Živočišné bílkoviny: LOSOS, SARDINKY, TUŇÁK, MAKRELY
Ostatní: MOŘSKÉ ŘASY, MOŘSKÁ SŮL, MINERÁLNÍ VODY


Mezidobí - element ZEMĚ - "DOJO"

Mezi jednotlivými obdobími zůstává asi 18 nezařazených dnů. V těchto dnech vládne 5. element známý z čínského pentagramu, který harmonicky převádí jedno období do druhého. Jením z nich je pozdní léto, pak bychom mohli říci pozdní podzim, pozdní zima a pozdní jaro.

Země rozděluje tekutiny v organizmu, zajišťuje elasticitu tkání a svalů, zvlhčuje, přináší pocit nasycení

Faktoryr: vlhko, emoce (zádumčivost, přemítání - sympatie, soucit, touha)

Velmi vhodný čas pro posílení sleziny a žaludku. Jejich hlavním úkolem je trávení a vstřebávání, přeměna. A DETOXIKACE - ČIŠTĚNÍ, PŘÍPRAVA NA DALŠÍ ZMĚNU CYKLU. 

Energetickou rovnováhu žaludku a sleziny poškozuje rychlé jezení, fast food strava (hamburgery apod.), chemická aditiva v potravinách i potraviny, oslabené dlouhým transportem. Naopak příznivě na naše trávení a uvedené orgány působí, jíme-li s chutí a v klidu.
Nejvhodnější kuchyňská úprava: krátké povaření (do 10ti minut)

Potraviny typické pro element země:

Vhodné jsou potraviny elementu země a sladká a žlutá uhlovodíková (karbohydrátová) jídla - OBILÍ, žlutá zelenina a ovoce atd.

Obiloviny: OVES (má nejmenší obsah lepku), ječné kroupy a těstoviny                             Pícniny: KUKUŘICE (polenta), QUINOA, SLZOVKA, JÁHLY, POHANKA, QUINOA, AMARANT, RÝŽE (všechny druhy kromě kulatozrnné či předvařené) - nerozvař ji, jen al dente.

Luštěniny: HRÁCH, ČOČKA, CIZRNA (falafel, hummus), FAZOLE, TOFU

Zelenina: SLADCE CHUTNAJÍCÍ DRUHY ZELENINY JAKO DÝNĚ A MRKVE, BATÁTY, TOPINAMBURY, MANIOK, DÝNĚ HOKAIDO, CUKETY

Ovoce: ROZINKY, SLADKÁ JABLKA, HRUŠKY, GRANÁTOVÁ JABLKA

Živočišné bílkoviny: MLÉKO, SMETANA (pro většinu populace vzhledem k přehleněnosti a alergiím je lépe použít kozí či ovčí výrobky).                                                                     

Ostatní: OLEJE, VANILKA, MED, MANDLE, OŘECHY, JEČNÝ SLAD


Ke správnému rozvržení vaření a stravování si musíme upravit kalendář:

začátek jara v kalendáři, většinou 21.3., si posuňme o 36 DNŮ DŘÍVE (to začalo skutečné jaro pro náš organismus),

začátek léta (kolem 21.6.), podzimu (23.9.) a zimy (21.12.) - opět mínus 36 dnů.

Tzn. odečteme 36 dnů a také přičteme 36 dnů, pak vznikne příklad skutečného jara:

21.3. je napsáno v kalendáři mínus 36 dnů je 13.2. (začátek našeho jara) a plu 36 dnů je 25.4. (konec jara). Pak následuje 18 dnů období DOJO - element země. Poté nastává naše léto, pak dojo, pak podzim, pak dojo a zima a zase dojo. Jednoduché, že?

JARO (72 dnů) - DOJO (18 dnů) - LÉTO - DOJO - PDOZIM - DOJO - ZIMA - DOJO - JARO .....

Potraviny vhodné pro všechny typy konstituce, dle čínské medicíny:
jáhly, kroupy, pšenice, špalda, pšeničné otruby, fazole mungo, fazole adzuki (malé červené fazole), lilek, dýně, mladé hříbky, okurky, mladé listy ředkvičky, špenát, kachní vejce, hroznové víno, meruňky, planá jablka, sezamový olej.

Po celý rok MUSÍME (a tady je třeba bez odporu přijmout tento imperativ), MUSÍME PÍT ČERSTVOU VODU. To je skutečně jen voda, nikoli čaje, káva, limonády apod. V rozumné míře můžeme čaj či kávu (o limonádách se nezmiňuji, názor z výzkumu uvádím na jiné stránce), lae základem je VODA, která by měla být čerstvá, BEZ organismus zatěžujícího CHLÓRU, nejlépe filtrovaná, následně upravené KRYSTALY, ŠUNGITEM, MANTRAMI, MODLITBAMI. Voda je základní životodárná energie (ne náhodou je nosičem homeopatických preparátů) a jako taková je i nositelem kvalitního přenosu informací, kvalitní tkáně, kvalitního metabolismu, a tím pádem kvalitního života. Tento faktor nelze nijak obelhat a vynechat - ŽÁDNÉ BYLINY, LÉKY HOMEOPATIKA ČI VÍRA VE VYŠŠÍ SPÁSU NENAHRAZUJE PŮSOBENÍ VODY V NAŠICH TĚLECH.....

Zdroj: Mgr. Margit Slimáková, Barbara Temelie, MUDr. Petr Hoffman, Heider De Jahnsen a vlastní zkušenost