Sankhapraksalana
Sem vložte podnadpis

Česky šankaprakšalána je popsána v jógové literatuře, např od André van Lysebetha Cvičíme jógu. Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Jde o ideální metodou, všem dostupnou, která kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klyzma, ani jiné postupy. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem. Některé kontraindikace uvedu dále. Popsaný postup od André van Lysebetha je sice velice propracovaný, ale dle mého názoru zbytečně komplikovaný, zvláště pak provádění uvedených cviků s břichem plným slané vody není zrovna příjemné. Po letitých praktických zkušenostech jsem si metodu upravil a zjednodušil některé body procedury, což dle mého názoru nemá na výsledný efekt žádný vliv. Je to naopak příjemnější, nedostavuje se pocit žízně ani nepříjemný pocit ve střevě po ukončení procedury.

Jak procedura probíhá ?

Provádí se zásadně ráno a nalačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné sobotní nebo nedělní ráno. Tento ani příští den neprovádějte žádné násilné cviky a v den očisty je třeba mít klid a být celý den v teple. Vypijeme 0,5 až 1 l studené vody a počkáme cca 0,5 až 1 hodinu, než se voda vstřebá do organizmu. Tělo je důležité dobře zavodnit, je to prevence proti pocitu žízně, kdy následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice a v podstatě se organizmus při odvodu škodlivin dehydruje. To je přirozenou součástí pročišťovacího procesu. Po této proceduře je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem navíc není možné pít žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifonový efekt nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Také si před pitím slané vody připravíme 1,5 l silnějšího heřmánkového čaje ze čtyř sáčků (nebo vrchovaté lžíce sypaného) zalitých vařící vodou, který nám zatím akorát vychladne, abychom jej mohli vypít na závěr procedury. Součastně si dáme vařit bílou rýži, kterou rozvaříme na kaši a rozpustíme do ní v konečné fázi varu 4 dkg stolního másla. Pokud necháte dojít rýži pod pokličkou na teplé, ale vypnuté plotýnce, tak bude akorát správně teplá k jídlu na čas, kdy ji budete potřebovat.

Vlastní postup

Je vhodné pořídit si hrnek o objemu 1,5 l , což se mi osvědčilo, ale není to nezbytně nutné. Já budu nyní uvažovat s uvedeným objemem 1,5 l, kdo použije menší upraví dávkování soli a vypije více hrnků.

1.Natočíme si 1,5 l vlažné vody a do ní rozmícháme vrchovatější polévkovou lžíci kuchyňské soli. Vodu je vhodné vypít nejlépe na ex, její chuť totiž není příliš příjemná a špatně se po přerušení k pití člověk vrací. Většinou již rychlé vypití tak velkého množství vlažné osolené vody nahodí sifonový efekt a dojde ke spontánnímu odchodu kalů.

Pokud ihned k vyprázdnění nedojde, obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice a vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti, chvilku můžeme počkat, tak pět minut, než ke stolici dojde, případně uděláme několik úklonů vpravo a vlevo a párkrát stlačíme oblast břicha a žaludku, aby voda postoupila do střev. Může se stát, že u některých osob plynová bublina vzniklá kvašením zabrání průchodu vody a vytvoření sifonu nebo to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Pocit vymizení nevolnosti znamená, že průchod je otevřen, sifon se vytvořil a pokračujeme v pití slané vody. Jestliže by se výjimečně nedostavil výsledek, navodíme vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1/2 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky).

Jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla ze žaludku jsou možná 2 řešení.:

a/ Vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty pravé ruky a vyvoláme reflex zvracení.

b/Neděláme nic, voda se vstřebá a později ji vymočíme. Zatím jsem se s tím, že by voda neprošla, nesetkal, ale André van Lysebeth tuto možnost zmiňuje, tak ji pro úplnost uvádím.

2. Natočíme další hrnek, ale soli již dáme méně tak rovnou polévkovou lžíci a opět vypijeme. Většinou je již nutné pít vodu přímo na toaletě, protože voda ihned prochází. Zprvu vychází tuhé kaly, poté řidší a nakonec již jen zakalená voda.

3. Namícháme další hrnek, dáme soli zase méně tak 3/4 lžíce a vypijeme již na toaletě. Voda prochází většinou ihned po vypití a bude již téměř čirá.

4. Poté namícháme poslední hrnek, dáme tak 1/2 lžíce soli a opět vypijeme na toaletě. Vycházet by měla naprosto čistá voda, tak jak jste ji vypili.

5. Na závěr zbavíme organizmus soli tím, že vypijeme předem připravený a již vychladlý heřmánkový čaj. V toaletě uvidíme barevnou změnu z vody na heřmánek, což nám garantuje odplavení zbytků soli. Po odchodu heřmánku se podíváme na hodiny a máme 30 až 45 minut času než se musíme najíst. Počítejte s dozvuky vyprazdňování a proto se nevzdalujte po dobu jedné hodiny od WC

Rada

Pokaždé, když jdete na WC a použijete toaletní papír, vymyjte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a případně ho natřete olivovým (nebo jiným) olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí. U některých citlivých jedinců může toto podráždění vyvolat nepříjemné pocity, kterým však lze snadno zabránit.

První jídlo

Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny:

Jíst nejdříve 1/2 hodiny po skončení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.

Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé jeho části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům. Mimo to se také do střeva vyplaví značné množství žlučových kyselin, které by dále zbytečně poškozovaly střevní stěnu.

První jídlo má obsahovat:

BÍLOU rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou. Vařená rýže se má v ústech rozplývat a může se trochu osolit. Ze zkušenosti solení nedoporučuji, zvyšuje pocit žízně. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 4 dkg másla. Můžete je bud' nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách.

Po jídle sníme a mírně zapijeme ještě dvě kapsle Lactobacilus Acidophilus. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, které brání přemnožení nevhodných patogenních bakterií, především kvasinek a obnovíme tak přirozenou střevní mikroflóru. Není to bezpodmínečně nutné, mikroflóra se obnoví i bez jejich aplikace, ale je to vhodnější a ulehčí to start organizmu. V lékárně si pořiďte typ s prodlouženou dobou rozpustnosti, aby se baktérie nezahubily po cestě v žaludku.

Důležité

Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt.

Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (je to jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Osobně mám vyzkoušeno, že nejlepší je první den jíst pouze bílou rýži s máslem. Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.

Nápoje

Následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice, proto po této očistě je normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Naopak po prvním jídle, nejlépe tak po 30 ti minutách, můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého. Není snad třeba ani dodávat, že alkohol, který neradím ani v běžném životě, je během 24 hodin, které následují po očistě přísně zakázán.

Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

Šankaprakšalána se má provádět nejméně dvakrát za rok. Ideální frekvence je 4x do roka při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou očistu provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Šankaprakšalána opravdu není nepříjemná, i když znám příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem, nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale s menším množstvím slané vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva, kdy se neroztahuje stěna tračníku.

Blahodárné účinky šankaprakšalány

Prvořadý účinek se týká vylučování, kdy dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno.

Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, protože téměř každý den chodí na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených kalech třeba pecku spolknutou před několika měsíci! Co k tomu dodat? Většinou lidé žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů!

Nevěříte, že se celý organismus v pravém slova smyslu intoxikuje vylučovanými jedy? Nepovažujte tato slova za příliš silná! Je-li málo lákavé připomínat si takovou situaci, je ještě méně lákavé se v ní nacházet. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosů, které znečišťují vaši trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den; její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíte hypotonickou stravu, tedy bez přemíry masa, samozřejmě s přihlédnutím k nám známým Metabolickým typům, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí. Šankhaprakšálana není pouze očistná, ale rovněž tonizuje vnitřní orgány. Stimuluje játra, což se projeví na barvě první stolice a ostatní žlázy náležející k trávicímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců; bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

Kontraindikací není mnoho

Lidé, kteří mají žaludeční vřed si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva - kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak touto očistou, prováděnou mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Známé jsou příklady šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců.

Zpracováno na základě vlastních zkušeností autora (https://www.zdravi-az.cz/) a částečně převzato podle knihy André Van Lysebeth: Cvičíme jógu

Poznámky k dotazům

Sankhapraksalana je poměrně nekompromisní a dobře propracovaná technika dokonalé očisty celého trávicího traktu jedinou procedurou. Pokud se bavíme o správném provedení sankhapraksalany, tak to znamená, že slanou vodu budete pít tak dlouho, až z Vás bude vycházet naprosto čistá tekutina. K tomu zpravidla stačí množství zmiňované v návodu. Poté v záhybech roztaženého a unaveného tlustého střeva sice mohou zůstat nějaké nalepené nečistoty a skybala, ale jedná se o naprosto minimální množství, které zpravidla vyjde druhý den a ve zlatožluté stolici je uvidíte jako tmavé hrudky. Při velice masivním zanesení, už je možné, že ani touto razantní procedurou neodstraníte celoobvodové nánosy tlustého střeva jediným pokusem, ale pokud budete proceduru cca za jeden týden opakovat, což doporučuji, pak je odstranění usazenin prakticky jisté. Další očistu doporučuji provádět pravidelně jedenkrát měsíčně, nebo v případě zdravotních potíží častěji zpravidla 2x měsíčně. Provádění každý týden má již určitá zdravotní rizika a je vhodné se s nimi podrobněji seznámit, pro předcházení případným komplikacím z rozhození střevní mikroflory.

Sankhapraksalana, jako každá jiná očistná technika, má vždy ve své podstatě dva rozměry. Jeden je čistě materiální a zpravidla se můžeme bavit vždy i o rozměru duchovním. Člověk žijící ve střední Evropě bohužel mnoho toho duchovního nevnímá a ani vnímat nechce. I to je důvod, proč se touto problematikou hlouběji nezabývám. Z čistě materiálního hlediska je postup tak, jak je popsaný zcela funkční a dostupný i všem laikům v této oblasti. Pro ty, co se chtějí do problematiky ponořit hlouběji a vnímat oba rozměry očisty, je třeba vysvětlení proč široké veřejnosti předávám jen část informací, jak se na první pohled zdá. Pouze se snažím laikům umožnit co nejméně komplikovaný postup, který je nenutí k pochopení některých zákonitostí. Zde je třeba říci, že není pravda, že se o změkčení nezmiňuji. Jedná se o přípravnou část celé procedury, kde doporučuji intenzivní zavodnění organizmu, které dilatuje tkáně, posílí oběh a dojde k celkovému uvolnění, při němž je snadnější vyloučení škodlivin. Sám jsem vyzkoušel mnoho jiných postupů doporučovaných různými autory, ale vzhledem ke značné komplikovanosti, nebo časové náročnosti jsem je postupně zavrhl. Navíc jejich aplikace byla většinou vhodná, až pro obeznámené a připravené adepty a v některých případech si laik při neznalosti postupu mohl dokonce uškodit. Mnohaletá zkušenost mě přivedla k pochopení, že postup je třeba vnímat jako co nejméně komplikovaný a zaměřit se pouze k meritu problému. Také si všimněte, že se nezmiňuji ani o žádných cvičeních v průběhu očisty, jako jiní autoři. Cviky sice nepovažuji za zbytečné, ale nejsou nezbytně nutné ke zdárnému provedení celé procedury, která je pro laika složitá až dost. Tím většinu jedinců odrazuje a je vnímána jako cosi značně náročného na znalosti i dokonalou techniku provedení. Tyto obavy nejsou opodstatněné, protože zjednodušeně řečeno pokud na horním konci přicpané trubky budu postupně přiléváním tekutiny ředit obsah a nemůže dojít ke vstřebání tekutiny stěnou trubky, což zajistí sůl v roztoku, tak postupně vlivem gravitace tento obsah spodním koncem trubky prostě vyteče. Navíc zde pomáhá peristaltika střeva a osmotická reakce vyvolaná slaným roztokem. Teprve poté, co vyzkouším tuto nejjednodušší přírodní zákonitost mohu se, pokud to pokládám za vhodné, zabývat tím ostatním jako je změkčování, cviky a meditace. To adepty vzhledem k náročnosti na čas i pochopení jednotlivých postupů pouze odrazuje od rozhodnutí nutného k prvnímu provedení sankhapraksalany. Dle mého názoru to je škoda, protože jde o vynikající techniku s mimořádným pozitivním vlivem na zdraví člověka.

Někdy se na závěr může objevit žlutá barva ve stolici. Doporučuji pít na závěr heřmánek a ten sám o sobě je žlutohnědý, nicméně pokud jste pili na závěr čistou vodu, tak se může jednat o vyloučení žluči, k čemuž normálně u této procedury dochází a může mít různou barvu. Zpravidla je žlutozelená, někdy žlutohnědá a u někoho třeba čistě žlutá. Také první stolice má mít zlatožlutou barvu a to zabarvení způsobuje právě žluč. Další možností je pravidelné kořenění kurkumou, nebo kari. Obě koření obsahují žluté barvivo kurkumin, ten se poměrně dlouho drží střevní stěny a k vyloučení dojde až na závěr procedury, kdy je již málo vody ve střevě a naopak nános kurkuminu se uvolňuje nejvíce. Jinak ani vyloučení hlenu, někdy i s krupičkami krve v hlenu, není nutno ihned brát jako vážný problém. Zpravidla stačí proceduru několikrát zopakovat a drobná poškození střevní stěny se zacelí. U mnoha lidí je střevo natráveno a drobně krvácí, jako když vykašlete hlen s trochou krve. Jde o porušení drobných cévních zakončení, která se normálně nedají zaznamenat, ale v čisté vodě na závěr procedury, jsou dobře markantní na bílém podkladu záchodové mísy. V naprosté většině případů by je nezaznamenal, ani test na krvácení do střev, jak jsou tato krvácení drobná. Jako vážnější problém lze uvažovat opakovanou větší příměs krve na závěr procedury, ale pravidelnou očistou střev a dodržením správného stravovacího režimu, lze poměrně úspěšně vyřešit veškerá onemocnění střev a dokonce i onkologii střeva bez operačního zásahu.Vložte svůj text...