Sankhapraksalana

Česky šankaprakšalána je popsána v jógové literatuře, např od André van Lysebetha Cvičíme jógu. Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Jde o ideální metodou, všem dostupnou, která kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klyzma, ani jiné postupy. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem. 

Proč to chci dělat, proč to opakuju, proč je mi pak vždy lépe ?

Střevo je takový "dobráček", orgán, který vysílá varovné signály jen velmi zřídka, a to i tehdy, daří-li se mu zle i dlouhá léta. I při opravdové nouzi vysílá jen "bezvýznamné" signály: zácpa, měkké, kašovité stolice, průjem, pocit plnosti a pouze výjimečně bolesti břicha nebo dokonce koliky. Nejčastější z nich, nadýmání, je příznak, který je hodnocen nanejvýš jako obtěžující, v žádném případě ne jako známka toho, že něco se střevem není v pořádku.

To všechno uvedené ale neukazuje na pořádek. To ukazuje na smetiště a současně i semeniště patogenních "broučků". 

Touto technikou udržuju zdravý proces trávení, základní metabolické procesy, dobrou psychickou i tělesnou kondici, čistou kůži, kvalitní dech, kdy v druhém patře nepotřebuju kyslíkový přístroj, taktéž se mi zlepšují smyslové orgány... je toho málo, je třeba pokračovat ?


Jak procedura probíhá ?

Provádí se zásadně ráno a nalačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné sobotní nebo nedělní ráno. Tento ani příští den neprovádějte žádné násilné cviky a v den očisty je třeba mít klid a být celý den v teple. Vypijeme 0,5 až 1 l studené vody a počkáme cca 0,5 až 1 hodinu, než se voda vstřebá do organizmu. Tělo je důležité dobře zavodnit, je to prevence proti pocitu žízně, kdy následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice a v podstatě se organizmus při odvodu škodlivin dehydruje. To je přirozenou součástí pročišťovacího procesu. Po této proceduře je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem navíc není možné pít žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifonový efekt nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Také si před pitím slané vody připravíme 1,5l silnějšího heřmánkového čaje ze čtyř sáčků (nebo vrchovaté lžíce sypaného) zalitých vařící vodou, který nám zatím akorát vychladne, abychom jej mohli vypít na závěr procedury. Součastně si dáme vařit bílou rýži, kterou rozvaříme na kaši a rozpustíme do ní v konečné fázi varu 4 dkg stolního másla. Pokud necháte dojít rýži pod pokličkou na teplé, ale vypnuté plotýnce, tak bude akorát správně teplá k jídlu na čas, kdy ji budete potřebovat.

Jedná se o přípravnou část celé procedury, kde doporučuji intenzivní zavodnění organizmu, které dilatuje tkáně, posílí oběh a dojde k celkovému uvolnění, při němž je snadnější vyloučení škodlivin

Vlastní postup

Před samotným postupem je VHODNÉ - DŮLEŽITÉ se předchozí večer již mnoho nevykrmovat - naopak spíše se postit. A pokud je to možné - vyprázdnit se :-)

Ráno:

Je vhodný hrnek o objemu 1,5 l, ale není to nezbytně nutné. Popisuju objem 1,5 l, kdo použije menší, upraví si dávkování soli a vypije více hrnků.

1. Natáčím si 1,5 l vlažné vody a do ní rozmíchávám vrchovatější polévkovou lžíci mořské, event. kuchyňské soli. Vodu je vhodné vypít nejlépe na ex, její chuť totiž není příliš příjemná a špatně se po přerušení k pití člověk vrací. Většinou již rychlé vypití tak velkého množství vlažné osolené vody nahodí sifonový efekt a dojde ke spontánnímu odchodu kalů.

Pokud ihned k vyprázdnění nedojde, obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice a vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti, chvilku lze počkat, tak pět minut, než ke stolici dojde, případně udělat několik úklonů vpravo a vlevo a párkrát stlačí oblast břicha a žaludku, aby voda postoupila do střev. Může se stát, že u někoho plynová bublina vzniklá kvašením zabrání průchodu vody a vytvoření sifonu nebo to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Pocit vymizení nevolnosti znamená, že průchod je otevřen, sifon se vytvořil a pokračujeme v pití slané vody. Jestliže by se výjimečně nedostavil výsledek, navodíme vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1/2 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky).

Jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla ze žaludku jsou možná 2 řešení.:

a/ Vyprázdním žaludek tím, že podráždím kořen jazyka třemi prsty pravé ruky a vyvolám reflex zvracení.

b/ Nedělám nic, voda se vstřebá a později ji vymočím. Je to varianta pro úplnost - většina z nás sifonového efektu dosáhne...

2. Natočím další hrnek, ale soli již dej méně - asi rovnou polévkovou lžíci a opět vypiju. Většinou je již nutné pít vodu přímo na toaletě, protože voda ihned prochází. Zprvu vychází tuhé kaly, poté řidší a nakonec již jen zakalená voda.

3. Namíchám další hrnek, přidám opět méně soli - cca 3/4 lžíce a vypiju již na toaletě. Voda prochází většinou ihned po vypití a bude již téměř čirá.

4. Poté namíchám poslední hrnek, přidávám cca 1/2 lžíce soli a opět vypiju na toaletě. Vycházet by měla naprosto čistá voda, tak jak jste ji vypil/a.

5. Na závěr zbavuju organizmus soli tím, že vypiju předem připravený a již vychladlý heřmánkový čaj. V toaletě nastává barevná změna z vody na žlutou, heřmánkovou barvu , což zaručuje odplavení zbytků soli. 

6. Po odchodu heřmánku mám 30 až 45 minut času než se musíme najíst. Počítejte s dozvuky vyprazdňování a proto se nevzdalujte po dobu jedné hodiny od WC

Rada

Při každém použití toaletní papíru, je dobré vymýt konečník vlažnou vodou, osušit ho a případně ho natřít olivovým (nebo jiným) olejem, aby se předešlo podráždění způsobenému solí. U některých citlivých jedinců může toto podráždění vyvolat nepříjemné pocity, kterým však lze snadno zabránit.

První jídlo

Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny:

Jíst nejdříve 1/2 hodiny po skončení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.

Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé jeho části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům. Mimo to se také do střeva vyplaví značné množství žlučových kyselin, které by dále zbytečně poškozovaly střevní stěnu.

První jídlo má obsahovat:

BÍLOU rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou. Vařená rýže se má v ústech rozplývat a raději nesolím, neboť to vyvolává pocit žízně (navíc teď jsem solil až dost). Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 4 dkg másla. Můžete je bud' nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách.

Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt.

Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (je to jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Nejlepší je první den jíst pouze bílou rýži s máslem. Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.

Po jídle sníme a mírně zapijeme ještě dvě kapsle Lactobacilus Acidophilus. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, které brání přemnožení nevhodných patogenních bakterií, především kvasinek a obnovíme tak přirozenou střevní mikroflóru. Není to bezpodmínečně nutné, mikroflóra se obnoví i bez jejich aplikace, ale je to vhodnější a ulehčí to start organizmu. V lékárně si pořiďte typ s prodlouženou dobou rozpustnosti, aby se baktérie nezahubily po cestě v žaludku. Osobně používám delší dávky, např. týden, s komplexnějším "seznamem" bakterií a enzymů. podobně to dělám, když používám delší dobu koloidní stříbro, které funguje jako přírodní antibiotikum.

Nápoje

Následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice, proto po této očistě je normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Naopak po prvním jídle, nejlépe tak po 30 ti minutách, můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého

Alkohol, káva, umělé nápoje jsou během 24 hodin, které následují po očistě přísně nedoporučena, tj. zakázány.

Stolice se objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

Šankaprakšalána se má provádět nejméně dvakrát za rok. Ideální frekvence je 4x do roka při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou očistu provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Šankaprakšalána opravdu není nepříjemná, i když existují příjemnější formu zábavy. Nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale s menším množstvím slané vody.     V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva, kdy se neroztahuje stěna tračníku.

Blahodárné účinky šankaprakšalány

Prvořadý účinek se týká vylučování, kdy dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno.

Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, protože téměř každý den chodí na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených kalech třeba pecku spolknutou před několika měsíci! Co k tomu dodat? Většinou lidé žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů!

Nevěříte, že se celý organismus v pravém slova smyslu intoxikuje vylučovanými jedy? Nepovažujte tato slova za příliš silná! Je-li málo lákavé připomínat si takovou situaci, je ještě méně lákavé se v ní nacházet. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosů, které znečišťují vaši trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den; její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíte hypotonickou stravu, tedy bez přemíry masa, samozřejmě s přihlédnutím k nám známým Metabolickým typům, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí. Šankhaprakšálana není pouze očistná, ale rovněž tonizuje vnitřní orgány. Stimuluje játra, což se projeví na barvě první stolice a ostatní žlázy náležející k trávicímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců; bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

Kontraindikací není mnoho

Lidé, kteří mají žaludeční vřed si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva - kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak touto očistou, prováděnou mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Známé jsou příklady šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců.

Dodatek

Technika je poměrně nekompromisní a dobře propracovaná technika dokonalé očisty celého trávicího traktu jedinou procedurou. Správném provedení sankhapraksalany vypadá tak, že slanou vodu budeš pít tak dlouho, až z tebe bude vycházet naprosto čistá tekutina. Poté v záhybech roztaženého a unaveného tlustého střeva sice mohou zůstat nějaké nalepené nečistoty, ale jedná se o naprosto minimální množství, které zpravidla vyjde druhý den a ve zlatožluté stolici je uvidíte jako tmavé hrudky. Při velice masivním zanesení se může stát, že ani touto razantní procedurou neodstraníte celoobvodové nánosy tlustého střeva jediným pokusem, ale pokud budete proceduru cca za jeden týden opakovat. To je velmi vhodné - odstranění usazenin je takto jisté. 

Další očista lze provádět pravidelně každý měsíc nebo v případě zdravotních potíží častěji i 2x měsíčně. Častější použití již považuju za "fanatičtější" způsob života, což někteří domorodci mají, dle modelu poturčenější Turka, čili papežštější papeže. Pak se můžeš setkat s komplikacemi z důvodu rozhození střevní mikroflory.

Sankhapraksalana, jako každá jiná očistná technika, má vždy ve své podstatě dva rozměry. Jeden je čistě materiální a zpravidla se můžeme bavit vždy i o rozměru duchovním. Jeť otázkou, zda-li který z nás duchovní spojitosti vnímat chce. Každému dle jeho gusta, že ? Tlusté střevo si dělá svou práci, na kterou je programováno. Ovšem, když mu posíláme shora nepřipravenou kaši, tak co čekáme, že se stane ?

Souvislosti s "nešťastným", ucpaným či jinak atakovaným tlustým střevem jsou vcelku známé:

ULPÍVÁNÍ NA VĚCECH, VZTAZÍCH, PRÁCI, MÍSTU... Tedy odmítání jakýchkoli změn, stagnace. CO NEMOHU STRÁVIT, CO NEJSEM SCHOPEN/SCHOPNA VYČLENIT ZE SVÉHO ŽIVOTA ? ODDĚLIT "ČISTÉ OD KALNÉHO" ?

Někdy se na závěr může objevit žlutá barva ve stolici. Doporučuji pít na závěr heřmánek a ten sám o sobě je žlutohnědý, nicméně pokud jste pili na závěr čistou vodu, tak se může jednat o vyloučení žluči, k čemuž normálně u této procedury dochází a může mít různou barvu. Zpravidla je žlutozelená, někdy žlutohnědá a u někoho třeba čistě žlutá. Také první stolice má mít zlatožlutou barvu a to zabarvení způsobuje právě žluč. Další možností je pravidelné kořenění kurkumou, nebo kari. Obě koření obsahují žluté barvivo kurkumin, ten se poměrně dlouho drží střevní stěny a k vyloučení dojde až na závěr procedury, kdy je již málo vody ve střevě a naopak nános kurkuminu se uvolňuje nejvíce. Jinak ani vyloučení hlenu, někdy i s krupičkami krve v hlenu, není nutno ihned brát jako vážný problém. Zpravidla stačí proceduru několikrát zopakovat a drobná poškození střevní stěny se zacelí. U mnoha lidí je střevo natráveno a drobně krvácí, jako když vykašlete hlen s trochou krve. Jde o porušení drobných cévních zakončení, která se normálně nedají zaznamenat, ale v čisté vodě na závěr procedury, jsou dobře markantní na bílém podkladu záchodové mísy. V naprosté většině případů by je nezaznamenal ani test na krvácení do střev, krvácení jsou velmi drobná. Vážnější problém lze považovat opakovanou větší příměs krve na závěr procedury, ale pravidelnou očistou střev a dodržením správného stravovacího režimu, lze poměrně úspěšně vyřešit veškerá onemocnění střev a dokonce i onkologii střeva bez operačního zásahu.


Chceš-li s námi sdílet i další techniky, hodnotné texty, základy a postupy v konceptu Tradiční čínské medicíny, přidej se k nám do skupiny, klubu či společenství Altaňanů. 

Kromě těchto výzev tak získáváš 10% slevy na služby TČM, masáže, 

a až 35% slevy na výrobky, bylinky, doplňky...