Qi Gong, zdravotní cvičení

Cvičení Qi Gong (čti čchi-kung) je právem jedním z hlavních pilířů Tradiční Čínské Medicíny. Těmi dalšími prvky jsou akupunktura, masáže - tuina, fytoterapie (léčba bylinkami), dietetika. Stejně jako celý princip TCM i Qi Gong pracuje s energií v akupunkturních drahách (meridiánech) a využívá přitom učení o pěti prvcích a dualistickém pohledu Yin - Yang. Qi jako obecný nízev pro energii a Gong jako práce nabízí překlad: práce s (naší) životní energií.

osm kusů brokátu
osm kusů brokátu

Qi Gong se stovkami stylů z různých regionů Číny se může provádět v pohybu, ve stoje a také v sedě. Qi Gong se na rozdíl od Tai chi (Tai-čchi) neřadí mezi bojová umění, protože se zaměřuje výhradně na zdraví a péči o něj. Nejznámějšími styly u nás je Osm kusů brokátu, Pět elementů, Orel v hnízdě...

Je-li tok energie (Qi) volný, Qi může námi protékat, všechny funkce organismu jsou v harmonii, jsme zdraví, silní jedinci. V opačném stavu, při tvorbě blokád této energie, vznikají bolesti, únava, nespavost. Tyto a další syndromy vznikají často za našeho aktivního přispění, např. ponocováním, nevhodnou a nevhodně načasovanou stravou, starostmi, přemítáním o stále stejných tématech, napětím v práci či doma, nedostatkem pohybu či jeho nadměrností...

Qi Gong velmi pomalými pohyby rukou společně s kontrolou pozornost a dechu dokáže přinést uvolnění energetických blokád podobně jako akupunktura či byliny, přenese nás do meditativního stavu, kdy se snadno harmonizuje celá bytost. Ruku v ruce s tím přichází lepší tělesná i psychická zdatnost, naplňuje nás vnitřní klid, dokážeme se lépe soustředit na běžné denní činnosti a zcela jistě se nám zváší pohyblivost kloubů, páteře a omezí či zmizí staré bolesti.

Qi Gong je vhodný pro všechny věkové kategorie, největší radostí je, když se stane člověku "návykovým". Samozřejmě jím lze působit na akutní problémy - podporu léčby, ale především na prevenci - průběžné ladění naší bytosti.

Časem zaznamenáte i zvýšení vůle a snadnější překonávání fyzických i duševních úskalí života.