prosinec a tlusté střevo

Prosinec je měsícem tlustého střeva, našeho dvorního metaře odpadků

Milí přátelé,

a je tu adventní čas, doba blížících se svátků vánočních. Minulý měsíc jsem zmiňoval, jak na nás působí dušičkové počasí, kdy k nám promlouvají hlasy předků a kdy nás příroda vyzývá ke ztišení, zvnitřnění. Ne jinak tomu je v prosinci, truchlivost dosahuje svého vrcholu, je třeba ji uklidňovat, aby neparalyzovala naše plíce, chránit kůži i kosti před chladem. Pokožka je ohrožena jednak z důvodu přetížení "listopadových plic" a také "prosincového tlustého střeva", které zvláště přes Vánoce dostane zabrat, nemýlím-li se?

V prosinci na nás útočí nejen vlhko v kombinaci s chladem, je tedy vhodné pokračovat ve vyhánění vlhka z našeho organismu - to zvenku bohatě stačí, ale dle hesla: "jak venku, tak uvnitř či obráceně" se může snadno stát při zvýšené konzumaci vlhkotvorných a hlenotvorných potravin (cukr, mléčné výrobky, bílá vymletá hlavně pšeničná mouka, a že jich o svátcích je), že vnější vlhká nepohoda se spojí s tou vnitřní a začíná měření sil - zápolení mezi naší obrannou čchi (po našem řekněme imunitou) a patogenem (vlhkým chladem zvenčí). Jelikož slezina, která je jedním z výrazných prvků imunitního systému, je takovouto skladbou stravy mimořádně oslabena, nastane okamžik, kdy prohlašujeme, že nás napadla viróza či chřipka. Příčinou je však oslabený terén, mikroorganismus nad námi zvítězí teprve když jsme dostatečně oslabeni nebo také přeplněni - stravou. Tzn., že prosinec zkouší jednak naši imunitu, kůži a naše sliznice. Pokožku je třeba promazávat krémy prohřívajícími a odolávajícími chladu, např. s bambuckýcm máslem (shea butter), nos proplachovat po ránu teplou slanou vodou, event. prokapávat nosním olejem než vystartujeme na ulici "sbírat viry" od kolemjdoucích. Slezině pomůžeme redukcí výše zmíněných potravních složek, aby potrava nebyla "otrava" a tlustému střevu je nutné pravidelně dodávat vlákninu, která umožní jeho přirozenou očistu a pravidelné vyměšování, což je současně zbavování se toxinů z těla. Zmiňovaný cukr je delikatesou pro střevní plísně, které navíc, dochází-li jim "potrava", přes náš mozek si o ni řeknou a my se bláhově domníváme, že to byl náš nápad jíst zase ty dorty a čokoládu J.

V prosinci začíná opravdu zima - dopřejme tělu každý den teplou snídani dle našeho konstitučního typu, vzývejme starou moudrost o stravě: PRAVIDELNOST - PESTROST - STŘÍDMOST. Cvičení a kontrolu dechu je třeba připomínat neustále - vždyť nádechem to začne a posledním výdechem to tady skončí. Jaký dech, taková kvalita života. Žádný spalovací motor dobře netáhne, když je ucpaný filtr vzduchu. Snažte se vyhledávat prostory bez cigaretového dýmu, opravdu to není jen módní záležitost - jde o Váš život. Nebo snad dokonce kouříte sami?

Posilování imunitního systému dobře zastoupí tzv. adaptogeny, které budu vyzdvihovat častěji. Mezi ně patří např.: rakytník, echinacea, kustovnice, šišák, suma, eleuterokok a ještě další bylinky. Nepřetěžujte se nejen vánočním shonem za dárky, které mají jen krátkodobou emoční hodnotu, ale také neplýtvejte silami ponocováním, nadměrnou mentální i fyzickou činností. Možná si připadáte nepostradatelní v práci, restauraci či posilovně, ale věřte, že Vaše tělo to moc neocení. Udržte si poměr mezi příjmem a výdajem. Třeba při "práci" s čchi kungem zjistíte, jak na tom opravdu jste s energií a naučíte se ji šetřit a ne plýtvat - je přeci Vaše. K tomu nezbývá než dodat, že kam jde Vaše pozornost, tak jde Vaše energie, a tak každá pomluva či posuzování a hodnocení jiných Vám tento klenot jen odčerpává.

Shrneme-li pár dysbalancí souvisejících s tlustým střevem, pak jsou to: bílé skvrny či plíseň na nehtech, ekzém, bradavice, artritida, deformace ukazováků, tenisový či golfový loket, poruchy čichu, krvácení z nosu či jeho svědění, bolesti nohou, nadváha, zácpa, průjem, bolesti zubů, záněty dásní, bolesti hlavy, čela. Jeho přetížení souvisí s plicními chorobami, změny na kůži (akné apod.).

Je-li v pořádku, každý den bychom měli vyměšovat formovanou stolici, a to nejlépe za ranního kuropění mezi 5 až 7 hodinou, kdy je střevo v nejvyšší aktivitě. Lidé, kteří nemají rádi podzim, mohou mít potíže s využíváním své energie - průjem, což je neschopnost těla nahromadit odpad k likvidaci.

Doporučení: omezení ostrých jídel, koření, alkoholu a nasycených tuků, toto pomůže i slinivce a slezině. Obohacení našeho jídelníčku vlákninou, např. jitrocelem - psyllium, který má značně vyšší obsah vlákniny než ovesné otruby, a to v množství 20-35 g denně. Zde pozor - psyllium má kontraindikaci u anémie. Tak můžeme raději jitrocel nahradit mletým lněným semínkem. Dále jsou důležitá prebiotika - která mají příznivý vliv na mikroflóru tlustého střeva, snižují energetický příjem z potravin, zvětšují objem stolice a potlačují zácpu, ale i zeslabují průjmy! Posílení imunity a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, či snížení hladiny cholesterolu v krvi a prevence osteoporózy jistě patří k významných účinkům těchto látek. A které to jsou? Především inulin obsažený v kořenu lopuchu, čekanky, hlízách topinambury, a jakonu, česneku, póru a v cibuli.

Tolik doporučované klystýry je lepší nahradit detoxikační medicínou v kombinaci s úplňkovým půstem.

Vynikajícím doplňkem jsou pravotočivé masáže břišní dutiny, ve směru peristaltiky střeva. Nejlépe hned po ránu, abychom mu dodali patřičnou energii pro vyprázdnění. Večer můžete zkusit obklad s kuchyňskou solí, kterou zahřejete v množství cca 250 g, na sucho na pánvi, jen do asi 70 st., neměla by se spálit. Pak ji vsypete do plátěného sáčku či pleny, aby se Vám nerozsypala a položíte na oblast pupku, ovšem ne přímo, ale ještě musíte podložit min. jednu vrstvu froté ručníku apod. kvůli nebezpečí popálení. Překryjete dalšími ručníky, dekou atp., necháte působit kolem 15 min a můžete ještě zopakovat celý proces. Pak již sůl vysypte nejlépe do záchodu s poděkováním. Nesmíte ji použít ke konzumaci - je plná Vašich osobních jedů.

Samozřejmostí jsou stimulace aku bodů a reflexních plošek. Na body tlačíme s výdechem a s nádechem uvolňujeme (prst či masážní tyčinka se i po uvolnění stále dotýká kůže) v počtu asi 20 výdechů.

Blíží se konec roku, který je vždy tak trochu časem rekapitulace - zhodnocení našich skutků za uplynulý rok. Nebojme se ohlédnout zpět a být sebekritičtí, ale současně k sobě buďme vlídní a mějme se rádi. Jsme to přece my, kteří se musíme pochválit jako první, když se nám něco zdaří a taky se odměnit. Často a zcela dle božských zákonů jsme zažili, že nejlepší pomoc se objevila na konci našich paží - ten první krůček děláme sami, nahoře jen čekají na pokyn. Tak si poděkujme za to, že jsme byli tak shovívaví a občas přece jen to vyšší vedení (universum, anděle, vyšší já) poslechli a byli k němu vstřícní. Za to si zasloužíme se pochválit a poděkovat.Zkusme ještě truchlení trochu změnit na odpuštění všem. OD-pustit přece jasně znázorňuje, co je tím míněno: uvolnit nepotřebné vztahy, vazby, závislosti, lpění, tak pěkně jako to umí naše střeva J.

V našem seriálu se příště seznámíme s našim zdrojem života - ledvinami.