top of page
Vyhledat

zpomalení.....

a je to tady. Konec podzimu a začátek zimy. Když vycházím ze starého učení taosistických mudrů, tak zima začíná 15. listopadu po přechodném asi 18 denním období, které slouží jako přechod, pro vyrovnání mezi energií podzimu a zimy. To je šikovná "věcička", je to jako v dobře konstruovaných bytech či domech - uprostřed je velká hala, před-síň, ze které se člověk dostane do všech ostatních místností. Je to přechod. Je nepříjemné, když někdo vstupuje z domovní chodby rovnou do ložnice, jak to mají často malé garsoniery.

A stejně by nám nelíbílo skočit z léta rovnou do podzimu a z něj do zimy. Tak se na tady "mamka" pro nás pokusila tyto "šoky" zjemnit.


A k čemu je teda zima tady v mírném pásmu?

Na zpomalení, zvolnění. Jako když spadnou z ramen zátěže či otěže, z krku obojek či chomout, z rukou a nohou koule a řetezy.... Je to jako smrt. Protože jen ona umí takhle spolehlivě naše bytí očistit od nánosů "osobností, ega, naučeností, stereotypů, rodinných pout, karmy atd."


Tuhle "kámošku" je dobré často připomenout, hodit s ní řeč, neboť jen ona ja "pravdivá". Tahle holka není mainstreamová lhářka, ani politická podvodnice a už vůbec ne lobystická manipulátorka. Ona jen tak po pravdě... Není to to krásné? Je.


A většinou na ní všichni zapomínáme, protože nás ta jiná holka - společnost - neskutečná iluze bytí stále klame, tedy re-klame a tvrdí, že jsme všichni krásní, mladí, opálení, pusy máme nafouklé jako ryby, pas navíc jako Saudkovi hrdinky a hrdinové, jsem velmi úspěšní, zdraví, bohatí, všichni se o nás přetahují...chachacha... jen iluze....Tak tyhle lidičky vůbec neexistují, jsou to románoví hrdinové...ael je to hezký si občas pohrát s takovou roličkou v divadýlku Svět.


Ale pořád je tu "kámoška". Čeká, když už procitneš a přestane tě tohle "lakování" bavit.


Zkus se zastavit občas, lépe každý den aspoň na chvíli a rozjímej, přivři nebo zavři oči, ať tě nerozptyluje lakovaný Svět a ptej se. Co tu skutečně chceš? Co je tvou cestou? Úspěch nebo radost? Pozice nebo skuteční přátelé? Prachy na kontě nebo objetí jinou bytostí?


Vím, těžké otázky. Ego si říká, co tu takhle ztrácíš čas, vždyť si moh udělat notný kus práce... pro podnikání, pro korporaci, pro vlast... Nu a co takhle něco pro sebe???


Toť moje in-spirace pro dnešní den. 

A k tomu přemítání a bádání může navigovat i nová prezentace Centra Altán, skýtá nové možnosti. Mrkni se na ně. Je tu možnost chatu, když je něco důležitého - tak se máme možnost spojit. Je to FÓRUM, kde se můžeme spojovat společně. Je tu Klub Altaňanů, předplacená skupinka, do jejíž knihovny doplňuji nové zajímavosti jako základy trad. čínské medicíny, recepty, charakteristiky mnoha bylin a pochutin. Pomalinku se rozrůstá Obchůdek, kde jsou prozkoušení pomocníci, se kterými u nás používáme, jako homeosoli, květové esence, aroma olejíky apod.


Samozřejmě. Prezentace je ryze mentální a navíc onlajnová záležitost, která je jedna z těch, které odvádí pozornost od sebe samých... i od Smrti. Nemusím to tak být vždy. Najdeš tu i cvičení Qi Gong, pozvánky na OSHO aktivní meditace... to už jsou aktivní přistupy k životu než práce pro druhé nebo pro zlatou klec.


Ať se ti tu i vám líbí. Hledej/te, bádej/te, pišt/ě, čtěte a hlavně...


zpomal/te... Zima je čas sblížení, hledání božství uvnitř, o když nás stále ještě hledá vně. A také se zpomalením souvisí mnohem menší plýtvání energií, méně zatěžujících aktivit, včetně cvičení - teď žijeme ze zásob, je třeba udržet patřičnou porci Yangu - tepla a energie, neboť Yinový chlad doléhá...


Doteky, čtení, klimbání při svíčce...


Báječný den


31 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 commentaire


Membre inconnu
24 nov. 2023

Krásna smrt taková přitažlivá . Hezky si to vybral Jirko. No jsem tam hodil zimě vidle, tak uvidime co to tělo , mysl a podobné uďělá , až se vrátime zpet. Tady 22stupnů, na slunci dnes 30. Pohoda , love , piece and halloumi.

J'aime
bottom of page