top of page
Vyhledat

JARO UŽ VYSTRKUJE KLÍČKY...

Dneska je 21. února, tak mě to datum něco připomnělo...že snad za měsíc bude, je, každý rok bývá...JARO !

Když se naciťuju, kdy to označení jaro má svoje opodstatnění, přichází mi hesla "po zimě", "21. března", "když se to začíná zelenat", "když sleze sníh", "na svatýho Řehoře (12.3.) líný sedlák, který neoře", "po masopůstu", "o velikonocích", "když už to tak jarně voní", a nebo..a nebo něco dalšího.


"Nová jarní in-spirace přišla jako variace,

zima bývá rezignace, teď je čas vitalizace.

Játra cítí novou mízu, neseď a koukni po hmyzu,

už je motýl na květině, žába sedí na hladině.


Dívky, ženy češou vlasy, muži svaly svoje kasí,

síla hledá svoji krásu, moudrost vznikla za zápasu.

Vyžeň svoje rmuty zimní, vyraž do luk, ty tě zjemní.

Napij se ze studánek, zapleť dívce copánek :-)Jak to máš ty? Cítíš změny ovzduší nebo ne? Vnímáš, že se pod tebou něco mění? Hýbe? Třeba ano. To je dobrá vlastnost, říkejme ji např. instinkt, která mám společný se zvířaty a je to dobrý radar na mnoho základních živočišných rozhodnutí. A když se spojí s intuicí, která tak říkajíc hnízdí ve vyšších úrovních člověka, tak máme velmi spolehlivý systém radarů, jejichž hlášení již jen dolaďuje Centrální mozek lidstva - tedy náš mozek, který v oblasti mysli rozhodne, jak se nakonec rozhodneme. Když uvážím, že toto vše může trvat třeba 2 vteřiny, tak je to vcelku slušný výkon, který nám může i UI (domnělá umělá inteligence) závidět :-)))
Jasně, jaro je, když to kvete. Ano, taky. Ovšem, co se děje dávno před tím než stromy takhle krásně obrazí, vykvetou a zavoní? To už chce oživit naše přirozené vnímání. Z čeho ten květ skutečně vzniká? No, je tam dole hlína, v ní jsou semínka, ty nabobtnají, vyklíčí, pak z nich vyraší strom, kopretina nebo bambus a ty pak vykvetou a je jaro. Takhle to může sdělit paní učitelce pozorný žáček. A co ještě můžeme cítit?

Jiná vlhkost? Jasně. Jiná "vůně" větru. Přesně. Lepší nálada. Trefa. Chuť na sex? Bravo. Dělat úklid domu? Jistěže.

A tohle všechno jde z každého z nás stejně jako to semínko z hlíny. Máme to v kódech. Kdo to tam dal. Ano, další skvělá otázka. Zkusme si zatím odpovědět, že ma sami. Tím, jak vnímáme energie mámy, a přes její tělo ještě té největší - Země. A tedy to slyšíš: z koho? Ze - mě. Tahle kulatá, nahoře a dole mírně zploštělá plynná, tekutá i pevná Země je tedy Ze mě?

No to je kouzelný :-)

Když si pomyslíš, že většina (všechny) situace, věci... kolem tebe jsou z Te be, tak už ve stejném momentě to mysl hackne a převede tě na "rozumnější" myšlenky.

A není to škoda, nechat se takhle rychle zotročit tím svým kokosem?


Dle starých taoistických škol přichází jaro skutečně o "pár" dnů dříve, než to máme napsané v Řehořově (gregoriánském) kalendáři. Jaro se objevuje v přírodě kolem Nového aisjského - čínského roku. Začátkem února. Touto dobou jsou již všechna semínka na startu a zesilující yangovou energií se chystají prorazit několik centimetrů hlíny. Malé ranné kytičky už kvetou, větší a keře se již připravují (zlatice), a pak přichází na řadu velikáni - stromy.

Když se právě teď zaposloucháš, uslyšíš mnoho malých pěvců, kteří již podlehli kouzlu jara a hledají partnera na hnízdění. V této úrovni přírody to není prvoplánovitě o sexu, ale o rozmnožování. A pak jdou stavět to hnízdečko "lásky".


Jaro pod vládou elementu DŘEVA tady na severní straně působí 13. 2. - 25. 4.,

pak následuje Dojo - mezidobí, přechod, který nás připravuje na Léto. tak jako předsíň odděluje ostatní místnosti.


Převládá Qi (čchi) a vítr - je třeba zavlažovat, jinak je tu hnedle vysušení, k jaru a korespondujícím orgánům (játra, žlučník) patří emoce jako agrese, hněv, vztek, nespokojenost, nenávist, odmítání. Na jaře nám často pomáhají, abychom se zbavili staré zahnívající vodorovné letargie zimy, která vládla Ledvinám. 

Mladá čerstvá yangová energie má stoupající směr, je velmi rychlá až zběsilá. Vzpomeň na předchozí článek Dřevěném Draku. takové energie se letos chystá procházet celým rokem. Olala. Je na co se těšit :-))))

A taky se vším kroutí, ohýbá, napřimuje, provokuje růst do výšky a do okolí. I s člověkem je to stejné. Na jaře to s námi cloumá. Vítr se z nás snaží vytěsnit staré myšlenky, toxiny, lenost.... Všude se projevuje rychlý vývoj - míza se vrací do kmene, do větví, raší pupeny, dorůstají nové větve, zeleň se zvedá ze zimní ulehlosti, ušlapanosti, vše se začíná zelenat, vodorovná letargie zimního spánku se mění ve svislou divokou jízdu :-)


Tak tolik k pohledu starých mudrců, který každý rok vnímáme jako normu. s mírnými odchylkami, když je v lednu 20 stupňů a v červnu pak sněží.

Co je touto dobou vhodné zkusit?

Trochu se přizpůsobit téhle výrazné změně, která je zřejmě největší během roku: od absolutního zklidnění, vodorovné stagnace do rychlého napřímení se všemi kolem. Jako když se ráno probudíš a rovnou vstaneš a skáčeš. Dej si čas, právě ta "přechodová předsíň" má svůj význam.

Význam má postupná změna výživy - teď se více hodí něco zeleného - klíčky, čerstvé zelené výhonky, když najdeš pampeliškový list, dej si chutnat. Trochu kyselé chuti se hodí přidat pro povzbuzení jater a žlučníku, aby ta stará známá - jarní únava nebyla cítit. Můžeš si namlít několikrát týdně semeno z ostropestřece, takový krásný bodlák, který rozpíchá usazeniny v játrech a svou hořkostí je vytěsní pryč.

Pšenice (celozrnná), spadají či rýže jsou v této době fajnové obiloviny.

A jelikož to s tím masopustem myslím vážně, tak kromě nejedení masa (není povinné), používám také "ZELENÁČE" - tedy zelené potraviny - mladý ječmen a řasy chlorellu a spirulinu. Většinou ve formaci od každého stejný díl.

Zhruba 1 vrchovatá ČL téhle lahůdky do vlažné vody ( nikdy ne horké, zničili bychom enzymy), rozkloktám bez použití kovu a užívám aspoň 20 minut před jídlem nalačno. Je to skutečná Velká očista. Nejen zimní usazeniny začínají vylézat z děr jako pověstní hadi a štíři. Je potřeba jarního úklidu - a to je ON !

Na začátku je dobré dávky nepřehánět a postupně zvyšovat třeba po týdnu. Přece jen nechceme, aby očista probíhala rychleji než je ZDRÁVO :-)

Celková kůra, když to myslím poctivě, může projet 2 měsíce.

Tu a tam si na ní vzpomenu i během léta, podzimu, ale přece jen na jaře je zcela ZÁSADNÍ.

Mnoho lidiček se zelenými potravinami vytáhnulo ze stavů, pro které je školská medicína poslala do důchodu.


Tak toliko moje inspirace k jarnímu rozjezdu.


Mrkni se na JARNÍ PŘÍSPĚVEK KE ZDRAVÍ, tedy 2 + 1. Koupíš si JEČMEN a CHLORELLU a dostaneš JARNÍ POPÍCHNUTÍ ZDARMA - BALÍČEK SPIRULINY :-)
25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page