top of page
Vyhledat

Co na svátečním stole nemůže chybět...

Aktualizováno: 8. 12. 2023


Když už jsou svátky, tak udělejme nebo udělme tak svátek svým buňkám.

O tom dnes budu psát.


Jeden z velkých darů jsou potraviny, které nám dolaďují trávení, imunitu, vitalitu, sílu, náladu a i věk. Tenhle svět tomu říká anti-aging.KUSTOVNICE ČÍNSKÁ


Co umí?


Je jeden z velmi silných adaptogenů. To je schopnost náš organismus stále "trénovat", přizpůsobovat novým výzvám, stresu, únavě...


Dodává sílu, dlouhověkost či sexuální výkonnost. Zlepšuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak, i krevní cukr i tuk. Ladí činnost jater a ledvin. Obsahuje mnoho betakarotenu, výrazně překonává v obsahu "šampiónku" mrkev. Zlepšuje zrak, nejlépe ve spojení s chryzantémou.

Vládne i protizánětlivými účinky, což je při dnešním shonu, stresu a množstvím zánětlivý "taky jídel" velmi potřebná služba.


A jeden receptík na sváteční stůl nebo i na celodeddní pití do kanceláře:


1  lžičku kustovnice zalijeme vařící vodou, necháme vyluhovat kolem 15 min, po vypití nabobtnalé plody sníme. Popíjejte v průběhu dne do 17.00 hod. Čaj můžete lehce přisladit medem.


Spousty receptů najdeš v článcích Klubu Altaňanů.

 

A co takhle Jobovy slzy? Že to slyšíš poprvé?

Je to běžná potravina v Asii. Je to ve skutečnosti pícnina, taková tráva, jejíž obilky obsahují semeno, které se musí vyloupat, neboť obal je pevný jak kámen.


SLZOVKA OBECNÁ, Číňani ji říkají YI YI REN, a Japonci Hatomugi.


Takhle "tráva" se používá v neuvěřitelných množstvích kombinací. A vzhledem k jejím vlastnostem nebo schopnostem v našich tělech vytvářet příznivé změny můžeme tuhle krásku používat v podstatě denně.


Přidáváme ji do jakýchkoli jídel. Jak to? Slzovkové semínko je fádní chuti (to je podle čínské tradice přidružená chuť ke sladké). Fádní je taková nijaká, tedy výrazě nemění chutě jídel slaných, sladkých, kyselých...


Tahle zázračná bylinka vstupuje do mnoha meridiánů i orgánů a tak má významný vliv na celého člověka. Namátkou si řekněme o její schopnosti detoxikace, čistit celé tělo od zahlenění, v plicích čistí absces, a tyto vlivy v oblasti kovového elementu se projevují i na kůži jako léčba akné.

Velmi mocně pomáhá při zanesení tlustého střeva parazity, celkovém zahlenění či vodnatelnosti.

Má tedy vliv hojně na slezinu, ledviny a plíce, které se spolupodílejí na transportu tekutin v těle.

Též snižuje hladinu krevního cukru. Pomáhá žlučníku od "tučných" útoků.


Nepřipadá ti to jako průvodní projevy vánoční a silvestrovské gastronomie ?


Pokud ano, je tato léčivá bylina přesně pro tvůj sváteční stůl. Ale i jindy je vhodná. Celý rok jsme schopni porušovat vnitřní metabolismus. A to nejde zdaleko o návštěvy u nějakých meků či fleků :-)


A pokud tohle nejsou tvé "vánoční prohřešky", za které by ses měl zpovídat ve zpovědnici, tak i přesto je tohle skutečná cesta ke zdraví v oblasti imunity, vitality či jak je dnes moderní říkat - detoxikace.


Ještě připomínám schopnosti slzovky zasáhnout při zánětech močových měchýřů - to se týká v zimě mnoha žen...


pokud máš v úmyslu svůj přerod jednoho roku v nový prožít v radosti a lásce, tak věz, že méně je více. Že méně živočisných tuků a vůbec těžkého dávno uhynulého masa není v souladu se živou stravou.

Pokud maso stále jíš, je to v pořádku, tradiční čínská cesta to má také ve svém konceptu zakomponováno jako součást léčivého dietního procesu, ale....


...přece jen si zkus osvěžit logiku věci:

"oslavím příchod "vykupitele" lidstva tím, že na jeho počet zabiju rybu a strom a takto uctím jeho příchod. Je možné, že třeba tento zvyk vychází se starých zašlých časů, které ještě doznívají v naší DNA? Napřed jsme 2 tisíce let zabíjeli býky (to byly astrologicky roky býka), pak jsme obětovávali beránky (věk berana) a ejhle přišel Velký rok Ryb a s ním jakýsi vykupitel a pořád jsme se vrhali na ryby.


V současné době bychom se tedy měli poohlédnout po nějakém VODNÁŘI, toho zabít a sežrat. Protože tím ho evidentně uctíme :-) Ale vlastně koho chceš uctívat zabíjením? Toť je otázka.


Co se již začít zaobírat sám sebou, vrátit si vědomí, uvědomění toho, že když někoho nebo něco zničím, byť ve Vyšším zájmu, tak je to pořád destrukce???


"Komu tím pomůžeš" slovy postavy důstojnického taťky z flimu Pelíšky?


Nikomu.


Začněme se starat sami o sebe, o svůj duchovní rozvoj, o tom, zda nastal již čas vzít svůj život do svých rukou a ne do cizích. Ať už je to bůh, ďábel, politik, televizní seriál, reklama nebo maminka....


Co ty na to?


Přeju dobrou chuť s kustovnicí, slzovkou a dalšími.


Tento týden se objeví také v Altánovém Obchůdku.

Pokud si chceš tyhle lahody kvality AAA, tak si můžeš odnést přímo od nás z Centra Altán. Ušetříš si tak nervy, penízky za dopravu a možná i kyslík, který spálí motory dodavatelských dodávek :-)
Tak zase někdy tady


-jsh-38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page