top of page
Vyhledat

...a ted' ať to lítá !


A co jako má lítat?

No přeci DRACI :-) Když už si hraju v rámci trad. čínské medicíny na "malou Čínu" uprostřed Prahy, tak si můžu zahrát i na čínského Draka.


A proč jako?


Protože 10. února je NOVÝ ROK. Čínský ROK DRAKA. Tentokrát je Drak DŘEVĚNÝ, nebo také ZELENÝ. Jedná se o 60. letý cyklus rozdělený periodicky na 12. letá období.

U "sousedů" v Číně, ale taky u všech Číňanů na světě se slaví 14 dnů. Je vidět, že se tenhle lid rád upíná k oslavám :-)


1964 dřevěný drak

1976 ohňový drak

1988 zemský drak

2000 kovový drak

2012 vodní drak

2024 opět je DŘEVO a s ním DRAK !
 

"Dráček má snad čtyři údy,

Plamen jde mu od huby, je to potvora.

Desítky let a zas je tady, 

Dřevěný, zelený, má nálady...


Které je zvířátko, co může lítat,

Vidět zem z nadhledu, přelétnout zeď?

Je to on, zelenáč, přišel nás vzkvétat,

Nasedni na něj DO VÝŠKY LEŤ."A cože je kolem toho takový humbuk?

Tak za prvé: Drak je jediné zvíře čínského zodiaku, které může působit na zemi, ve vodě, v ohni i na nebi. Umí totiž létat - má křídla, má trochu hadí tělo, z huby dští oheň. Kohout taky trochu umí lítat, ale to z hlediska draka je nezajímavé :-)


Tenhle drak je nejmladší ze všech draků. Je to velmi yangový - mladistvý hošík. Puberťák. A od takového lze očekávat mnoho vzrušujících okamžiků. Křik, hlomoz, vášnivé reakce, je spontánní, a hlavně revolta, odpor k rodičům, učitelům, společnosti... touha po svobodě na každém kroku. Je to typická energie jara, ze semínka je ve chvilce klíček a ten roztrhá beton a objevuje se bambusový klacek. Je to hrdý klacek :-)))

Drak sice má zemské vlastnosti, ale v mžiku může prudce vzlétnout, aby viděl vše z nadhledu. To mu umožňuje velkorysost.


Pokud máš ve zrodu DŘEVĚNÉHO DRAKA (1964, event. 1902) a HRDOSTI, KREATIVITY, UŠLECHTILOSTI ČI VELKORYSOSTI MÁLO, tak máš jedinečnou příležitost tyto vlastnosti oživit, posílit, rozvinout... Je to pro tebe přirozené, jinak hrozí nevyužití talentu a emoční potlačení.


Tento rok přeje proto odvážným lidem, kteří se nebojí i riskovat, když si něco umanou. Je to energie revolucí, vzpour, když si pamětníci vzpomenou co se v rocích 1940, 1952, 1964... dělo... Inu, vzrůšo.

Je to takový Beraní rok. To je takové tvrdohlavé znamení západní astrologie.


Turbulence ve společnosti se zesilují, nastupuje mužská dravá energie, která však otřásá starým patriarchálním pyramidálním systémem, uvolňuje se prostor pro nové uspořádání světa, v přírodě se objevují častější větry, tornáda, bouře, zemětřas ..... drak přináší blahobyt i zvraty.


VÍTR ZAMETÁ ZEMI

JÁTRA POTLAČUJÍ SLEZINU A ŽALUDEK


Proto i ve výživě je vhodné občas zchladit jaterního draka. Jak? Pár příkladů:

...jablka, grep, hruška, broskev, vodní meloun, med, mrkev, celer, rajčata, salát, fazole mungo, olivy, okurka, cuketa, vodní řasy, řeřicha potoční, sojové výhonky, tofu, pšeničné otruby, kořen lotosu, máta, chryzantéma, houby, černý sezam, slunečnicová semena...


Určitě to vyžaduje zredukovat příjem alkoholu, kávy, ostrých, smažených či tučných potravin.

Ani s nadbytkem masa to není ideál...


A jak podporovat často "zametenou, oslabenou" slezinu (zemský element)?

Mírně sladkou chutí, jáhlami, slzovkou, ječnou a ovesnou kaší. Celozrnná kulatozrnná rýže, např. s fazolkami adzuki. Batáty, dýně, karotka, tuřín, topinambury. Ořechy, semena, zralé plody, zahřívající potraviny, 2-3 x denně teplé jídlo. Nepřehánět to se syrovými potravinami.

Toto není samozřejmě doporučení k celoroční výživě, je to posila zemského elementu, konkrétně způsob doplňování Qi a Yangu SLEZINY.Dračí energie evokuje k postupu: KONAT a pak PŘEMÝŠLET, CO JSEM UDĚLAL. Velmi vhodné je tudíž tyto vlastnosti nebo momenty korigovat, tak jak umíš. Dobrá metoda je OKAMŽITÉ PRODÝCHÁNÍ SITUACE, vrátit se tak K TĚLU, ke svému ZDROJI a pak začít přemýšlet, jestli tuhle akci má vůbec smysl provést. Lze se tak vymanit z mnoha zbytečných zápletek.

Ale POZOR ! Nepotlačuj přirozenou energii jenom proto, aby ses choval podle nějaké normy či krabičky... TO NÉÉÉÉ !!! To není drak, to je ZÁDRHEL a to je druhý extrém draků - BUĎ SE BOJÍ ROZHODNOUT NEBO UŽ DÁVNO KONAJÍ, zatímco ostatní ještě přemýšlejí.

U jedince je to vždy o ZLATÉM STŘEDU... jak to zvládne lidstvo jako celek, je už jiná věc.


Dřevo, které provází Draka je ohebná látka, využij ji a buď pružný, rychle se přizpůsobuj okolnostem, reaguj pružně, NEČEKEJ NA GURUA, TAŤKU, MAMKU, FARÁŘE, FÜHRERA ČI PANA PREZIDENTA, až tě zachrání nebo za tebe vše vyřeší. TY SEŠ TVŮRCE, BŮH, KTERÝ HÝBE, MĚNÍ, OBRACÍ, ZVEDÁ, TÁHNE KUPŘEDU...


DRAK NEMÁ OCHRÁNCE - VŠE JE NA TOBĚ

JE SPOJENÍM LINE NEBES A ZEMĚ


Každý máme BOŽSKOU schopnost otevírat všechny nejvyšší kvality. Bez ohledu na to, které znamení zrovna vládne nebo kdy jsme se tu objevili :-)

To je Velká Možnost...
Tenhle dřevěné chlapeček je otevřený, přímý, čestný, je plný kreativity. Nápady, nápady...a hned je začíná realizovat.

Proto je dobrá aktivita hlavně pro ty, co v dračích letech přišli na tuto zem, nebo mají v horoskopu draka v měsíci, dni nebo hodině, UKOTVOVAT SE. Když tě popadne jakási agitace či prudká reakce, tak ji pročistit svým způsobem (ŘEV, PLAMEN OD HUBY, NADÁVKY apod.) a potom se jít ukotvit.


Kde se ukotvit?

Země, půda, hlína, zahrada, les, nejlépe naboso :-) Pobyt u vodního toku zase pomáhá jemně odplavit natlakované emoce.

Stejně jako tato řeka nebo potůček v sobě otevři moudrost vody, která pomáhá tobě i celku řešit některé vypjaté události méně konfrontačně, ale přidává potřebnou diplomacii :-)


Z pohledu čínského pentagramu je dřevo kontrolováno KOVEm. Když je "nejhůř", tak lze krásně uvolnit a zklidnit draka technikou ŠTÍPÁNÍ DŘEVA. Sekyra oseká dřevo. Když nemáš v kanclu možnost sekat, tak si můžeš vyřezávat nožíkem lodičku z kůry nebo z tužky :-)


Kov představuje řád, důstojnost, disciplínu. To jsou aspekty, které můžeš dobře použít na harmonizaci puberťáka draka.


PRAVIDELNÁ CVIČENÍ

MEDITACE


Je důležité nespálit dračí dřevěnou energií všechny mosty, zpřetrhat všechna lana, funkční vztahy, které se dají v dalších letech zušlechťovat. Pokud však něco letos nejde, použij jednoduše PASIVNÍ NADHLED - NETLAČ SE DO SITUACE POD TLAKEM. Všechno má svůj vývoj, není vždy potřeba do všeho zasahovat, plivat oheň či rozervat vše na kousky :-)


Seš-li přímo dřevěný drak nebo jen chceš využít letošní energii, PŘIPRAV SI PLÁN, CÍL, kde chceš za rok být. A na to se soustřeď, to pomůže zdravě ukotvit a přitom využít naplno tvůrčí potencionál.


Energie dřeva má VELKÝ START, RYCHLÝ VZLET - CO SE NA ZELENÉM JAŘE ZAPOČNE (NOVÉ VIZE, VZTAHY, CESTY, PRÁCE, FIRMY...) JE TÉMĚŘ HNED,

ALE MÍVÁ TO MALOU VÝDRŽ.

TO MÁ PŘEDNOSTNĚ ZIMNÍ OBDOBÍ VODY.

PROTO O SVÉ SEMÍNKO PEČUJ, AŤ PROJDE PŘES FÁZE OHNĚ, ZEMĚ, KOVU A VODY.

V každém případě pamatuj, že energie DŘEVA JE VZESTUPNÁ

A S DRAKEM DOKUPY JDE VŠE


DOPŘEDU a NAHORU


Napoj se a užij si tuhle celoroční jízdu !!!!


 

Příště si ukážeme, jak se letošní drak spojí či ještě zesílí 20 letým obdobím OHNĚ.

A to už je skutečně kosmický let :-))))


-jsh-
57 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page