outkovka pestrá, coriolus versicolor

Po staletí byl v Asii neměnný zájem o houby jako potravinu i lék, zatímco v Evropě jsme jejich schopnosti začali objevovat v druhé polovině 20. století. Mnoho z nich se dnes již pěstuje uměle na substrátech, neboť by přírodní zdroje nebyly schopny pokrýt spotřebu. Je to prý kolem 5 mil. tun hub ročně, které se nám dostanou na talíř či jako tablety nebo prášek. Kromě těch ještě sníme ty, které nasbíráme v létě v lese. Uvedu jen stručný seznam těch nejznámějších. Lesklokorka (Ganoderma), Housenice (Cordyceps), Choroš oříš (Polyporus), Pornatka kokosová, Hlíva ústřičná, Houževnatec (Lentinula, Shiitake), Rosolovka, Outkovka pestrá (Coriolus versicolor).

OUTKOVKA PESTRÁ - Coriolus versicolor - Yunzhi - Turkey Tail Fungus

V čínské medicíně byla pro účinky posilovat tělo a prodlužovat život též nazývána jako Královská houba či tráva Říše nebes. Její užívání bylo v dávných dobách výsadou císařů a jejich dvora. Plodnice této jednoleté houby rostou nad sebou ve skupinách, viz foto, a můžeme ji nacházet i u nás na listnatých stromech či smrkách.

Pro chemiky, vědce a znalce nabízím základní popis obsahových látek, které pojmenovala současná věda :

polysacharido-polypetidický komplex, hlavně β-glukany, krestin, ergosterol, triterpenoidy aj.

Tady ovšem pro naši práci radost končí, neboť dle tohoto klíče nevíme, jak s přírodním bohatstvím nakládat a tradiční medicína se pokouší vyzvědět, jak se člověk cítí, jaké jsou projevy organismu, jaké u něj převládají emoce, jestli dobře spí a má mnoho snů, jestlipak ho bolí hlava či nohy a kdy, po ránu nebo snad až večer? Je-li unavený již po ránu nebo má oteklý a bolavý krk...Člověk není hromádka součástek (i když se tak někdy cítíme), které se dají libovolně měnit a opravovat bez dalšího, tedy vedlejšího dopadu. Stále je dobré mít na paměti to historické: je třeba léčit člověka nikoli jeho nemoc. V tomto si s námi moc chemie nerozumí. Pojďme tedy dál, co nám řekne o Outkovce čínská tradice:

Její mírně teplá povaha se sladkou chutí a směřováním do meridiánů sleziny a srdce. Umí doplnit slezinu energií, přeměnit škodlivou vlhkost a hleny v těle, vyživí ducha, tj. zklidnit, , ochladí horko a posílí yin ledvin a jater.

Užívá se při poruchách funkce plic, odstraňuje hleny, jež jsou dle TČM jednou z příčin nádorů, léčí plicní infekce, odstraňuje kašel, je výborná na chronickou únavu z různých příčin a vyčerpanost. Umí vyživit suché oči a ústa, odstranit nespavost, bolesti hlavy, noční pocení, pískání v uších - tinnitus, řeší slabou či opožděnou menstruaci. A také prodlužuje věk, celkově posiluje tělo, imunitu a výrazné působí při chronických infekcích - EB virus, HP virus, hepatitidu B, Staphylococcus aureus, Herpes simplex.

Dle moderních výzkumů se používá při autoimunitních chorobách jako jsou revmatoidní artritida, autoimunitní zánět štítné žlázy, roztroušená skleróza, diabetes mellitus, vitiligo.

Má hepatoprotektivní (chrání játra) účinky, používá se také při alkoholovém postižení jater. Umí redukovat účinky kortikosteroidů a další chemie v těle.

Při nádorových onemocněních výrazně zmírňuje vedlejší účinky radioterapie a chemoterapie, kterými jsou hlavně redukce krevních destiček a současně pomáhá léčit leukopenii - snížený počet bílých krvinek.

Je významných imunostimulantem, používá se jako podpora sportovcům.

Tedy přece jen ten výzkum je i na straně léčby. Potvrzuje totiž, že na nadnárodního strašáka - rakovinu - je vědci izolovaný krestin přesně tou látkou, která byla a je používána v kombinaci s chemoterapeutiky jako nespecifický imunomodulátor u pacientů s rakovinou. Když v roce 1979 požádala jedna španělská firma o registraci krestinu jako léčiva, byla žádost zamítnuta pro několikanásobně překrývající se mechanismy, které ovlivňují imunitní systém, a tak......škoda slov. Takže krestin se dnes jako léčivo používá např. v Japonsku, ale v USA a Španělsku nikoli. No a co myslíte, jak jsme na tom my?

Na začátku letošního roku přišli EU a ČR úředníci se zákazem prodeje houby Coriolus versicolor s odůvodněním, kterému sice nerozumíme, ale kdo má hůl, psa si vždycky najde.

Proto vznikla PETICE, která se znemožnit daší pokus likvidace možnosti svobodného výběru léčby. Krátce, na jednu stranu se otvírají pomyslné nůžky směrem k osvětě, přijímání tradičních, funkčních hodnot, a na stranu druhou??? Avšak nelamentujme, pracujme, učme se a podepisujme petice, pokud chceme žít podle nás, nikoli podle nich.

Budeme Coriolus taky pěstovat jako konopí ve skleníku nebo zvítězí pravda nad lží a nenávistí?

Odkaz na PETICI:

https://www.petice24.com/zastavte_pouzivani_legislativy_pro_gmo_na_tradicni_bylinky

Dnešní příspěvek je kromě oslavy léčivé byliny - houby spíše orodováním za zachování a pochopení přirodního bohatství téhle planety, matky Země, která naše těla živí. Nenechme si tuto možnost sebrat zbytnělým egem vědců, kteří již dlouho nevyšli na pláž, koncernů, které si zajišťují odbyt chemických výrobků skrze naše těla, vládními činiteli, kteří mají zřejmě pokroucený vztah k hodnotám, de facto pár lidských bytostí, které se nám snaží podstrčit nové dogma, že bez laboratoří a jejich směsí vzniklých ze zkumavek, magnetických urychlovačů, odstředivek a dalšího zařízení není a nebude na Zemi života. Doposud života bylo více než dost a hned poukážu na možný dopad TCM v Číně či ayurvédy v Indii - že by přemnožení tamějších obyvatel způsobila znalost tradičního léčení? Samozřejmě jen má teze. Ale pravdou zůstává neuvěřitelná pružnost a přizpůsobivost čínských lidí, čínské medicíny, která dnes absolutně vsákla výzkumy moderní školské medicíny západu a dnes je používá komplementárně s tou tradiční - je libo rentgen a pak akupunkturu a bylinky? Tak to ještě máme co dohánět J. Můžeme si však vzít příklad ze západních "číňanů" jako například Švýcarsko, Německo, Anglii a další sousedy z EU, kde je tradiční čínská medicína hrazena pojišťovnami. Kde se tedy v srdci Evropy stala chyba? Ptejme se úředníků, ptejme zvolených zástupců lidu.