top of page
několik skutečností a našem jídle
Zde se pokouším shrnout základní informace o tom, že žádná universálnost ve stravování, tak jako v léčení bylinami nebo jaký,koli jiným způsobem, NEEXISTUJE. A v tom je velké kouzlo bádání každého léčitele, lékaře, terapeuta, či rodinného příslušníka. Pokuste se prokousat těmito základními pravidly, po tisíciletí osvědčenými našimi předky, není rozumné bránit se tradicím (jsme přece Homo sapiens), zkušenostem...naše těla se po léta neliší, jan se trochu odlišuje prostředí, ve kterém se nyní nalézáme - proto je třeba tyto zkušenosti pouze upravit pro současného člověka.
Strava a životospráva je jednou z nejčastějších příčin celé řady onemocnění.
3 zásady starých kultur:
pravidelnost - střídmost - pestrost
Co jíme - jak je jídlo připraveno a z jakých surovin, relativně zatěžující vepřo-knedlo-zelo od maminky připravené z lásky může být lékem oproti potravě v bio kvalitě, kterou připravil naštvaný kuchař a přinesl otrávený číšník !!!
ENERGIE PŘENESENÁ DO JÍDLA BUDE NÁSLEDNĚ SOUČÁSTÍ NÁS SAMÝCH
Jak jíme - příliš rychle nebo za pochodu (při práci, v autě, při čtení, při sledování TV, telefonujeme, řešíme s kolegy problémy, byznysové obědy, nesoustředíme se na jídlo, máme zatěžující myšlenky).
ENERGIE ŽALUDKU A JATER ZAČNE STAGNOVAT
Kolik toho sníme - ráno jezme sami, v poledne se rozdělme s přítelem a večeři dejme nepříteli, je staré přísloví, které má velmi dobrý základ. Ráno máme skutečně zažívací orgány v plné pohotovosti strávit více jídla, které nás bude držet při síle značnou část dne.
Jíme toho tolik proto, abychom vydrželi ten velký tlak práce - proč tedy tolik pracujeme? Jsme strůjci svého osudu a hřbitovy jsou plné nepostradatelných lidí...a navíc smuteční rubáš nemá kapsy
Po jídle ihned znovu pracujeme, bez krátké siesty
OSLABENÍ ENERGIE ŽALUDKU A SLEZINY
Jíme nepravidelné množství, jeden den se přejíme, druhý zase vůbec nejíme
OSLABENÍ ŽALUDKU
V kolik jíme - pozdě večer či dokonce v noci
OSLABUJEME SI ŽALUDEK
Nesnídáme, vynecháváme nejdůležitější denní jídlo
OSLABENÍ ŽALUDKU A SLEZINY A KRVE U ŽEN
Náhle měníme stravovací návyky
OSLABENÍ ENERGIE ŽALUDKU A SLEZINY
Jíme příliš o víkendech, kdy pracujeme méně, než ve všední den
STAGNACE ENERGIE V ŽALUDKU A RETENCE POTRAVY V TRÁVÍCÍM TRAKTU
Ne pro každého je vhodný půst - konzultujte s poradcem
MŮŽE HROZIT OSLABENÍ ENERGIE ŽALUDKU A SLEZINY
Toxické kombinace potravin !!!
· sýr a ryba, například když rybu zapečete se sýrem
· smetana a ryba, například, když omáčku k rybě "zjemníte" smetanou
· ryba jako hlavní chod a potom sladký dezert
· káva s mlékem, šlehačkou nebo kondenzovaným mlékem (vlhkost v játrech a žlučníku = horkost)
· sladké mléčné výrobky a citrusové plody nebo ovocné čaje
· citrusové plody nebo ovocné čaje a vejce, např. při "anglické snídani"
· koláč a pšeničné pivo
· müsli a ovocný čaj
Toto vše vytváří blokády - stagance - vlhkost. Vlhkost je principielně přibýváním na váze.
Kombinace jednotlivých složek jídla
V Orientu jsou kombinace jídla převážně určovány tradicí, alespoň v případě léčivých pokrmů.
Přestože se dostupnost jednotlivých ingrediencí zlepšuje, není nutné trvat na cizokrajných složkách některých pokrmů, pokud se ovšem nejedná o nositele léčivých účinků, jako je tomu například u koření nebo čínských léčivek. I v Orientu dochází k pronikání moderních či západních složek do běžné stravy a zvyky se mění. Všeobecná zkušenost pak potvrzuje následující zásady pro běžného strávníka.
MASO: Drůbež, ryby, vepřové a hovězí maso lze jíst v jakékoli úpravě se zeleninou, ovocem a rýží, nejlépe celozrnnou nebo jinými celozrnnými obilovinami a zelenou listovou zeleninou.
MLÉČNÉ VÝROBKY: Je nejlépe jíst naslano se zeleninou a ostrou pálovou chutí, např. pálivé papriky, zeleného pepře, křenu, ředkviček... Je vhodné s nimi kombinovat celozrnné pečivo a chléb, nejlépe kváskový. V kombinaci nasladko více zahleňují a zejména kombinace "tří bílých" (bílý cukr, bílá vymletá mouka, mléko, hlavně kravské) je krajně nevhodná pro osoby zahleněné, trpící na dlouhodobé katary dýchacích cest, chronické alergické záněty nebo výtoky.
SYROVÉ OVOCE A ZELENINA: Nemají se kombinovat s celozrnným pečivem nebo obilninami z důvodu příliš velkého přísunu vlákniny, a to zejména u osob se sklonem k průjmům nebo se slabším trávením. I u zdravých osob však tato kmbinace, zejméně ve velkém množství může vyvolávat zažívací obtíže, např. nadýmání a bolesti břicha. Syrové ovoce by se nemělo kombinovat se syr. zeleninou ze stejného důvodu.
LUŠTĚNINY: Mají být předem namáčené, voda z namáčení se vylévám vaří se v čerstvé vodě a solí se posledních 10- 15 min. varu. Správně rozvařené luštěniny lze lehce rozetřít lze lehce rozetřít mezi prsty. Stravitelnosti pomáhá kombinacevaření s mořskými řasami a řada koření (kmín, fenykl, majoránka, tymián, dobromysl, yzop, ajowan..).
OBILNINY: Celozrnné obilniny se dobře konzumují s masem a zeleninou, bílé pečivo se dobře kombinuje se syrovými zelenými nebo ovocnými saláty.
TUČNÉ NEBO SMAŽENÉ POKRMY: Měly by se jíst se strouhaným čerstvým zázvorem, japonskou ředkví daikon či jinou ředkvičkou nebo křenem, případně lze tyto ingredience různě kombinovat a okořenit čerstvými lístky máty nebo jiného zeleného koření či pár kapkami pravé sójové omáčky. Vhodné je kombinovat tyto pokrmy se zeleninou, nejlépe zelenou listovou.
Nemá se kombinovat bílé pečivo s masem, uzeninami, vaječnými pokrmy, sýry a mléčnými výrobky.
Lépe řečeno: uzeniny a mléčné výrobky nejsou ideální pro člověka vůbec :-)
Tyto potraviny se mají jíst s celozrnným, nejlépe kváskovým chlebem nebo obilninami a vždy se zeleninou, nejlépe listovou nebo ředkvemi.
Celozrnné pečivo se naopak nemá kombinovat se syrovým ovocem a zeleninou ani jíst v kombinacích s rýží.
Stravitelnosti také pomáhá pravidelný režim příjmu jídla a životosprávu vůbec a slavné přísloví:
"Jez do polosyta, pij do polopita a vyjdou ti nadlouho léta !"
Jelikož se potraviny dělí dle povahy na horké, teplé, neutrální, studené a chladné a dle chutí na kyselé, hořké, sladké, ostré a slané, vyplývá z toho, že není vhodné nadměrná či jednostranná konzumace těchto extrémů, ALE ŽE KRÁTKODOBĚ MŮŽEME TĚMITO VLASTNOSTMI VELMI SNADNO ZHARMONIZOVAT SVOJE NEPŘÍJEMNÉ SYMPTOMY (nachlazení, zánětlivé stavy, průjmy, zácpy, bolesti zad, únavy, pálení žáhy, zvracení, nervozitu, u dětí hyperaktivitu, neposednost, letargii, neschopnost se učit atd.).
1. Chladná jídla (syrová zelenina, syr. zelené saláty, tropické ovoce, ovoce, studené nápoje, jogurt, zmrzlina, potravinářská pšenice - nikoli špalda, minerální vody, vermut, ústřice, kaviár) přinášejí do těla CHLAD, zachlazují ŽALUDEK a SLEZINU, tento studený motor pak pracuje ZPOMALENĚ. My či naše děti mohou z tohoto extrému velmi snadno v chladném ročním období prochladnout i zvenčí - zevnitř jsme to již zajistili :-)
2. Horká a kořeněná jídla (koření - pepř, chilli, kari, sušený zázvor, muškát, skořice, alkohol, dále jehněčí, hovězí, vše grilované, fenyklový čaj) mohou být živnou půdou pro záněty.
3. Cukr a veškeré sladkosti, hlavně z bílého raf. cukru, ale i z medu, vytváří podhoubí pro různé mikroby a plísně.
4. Mastná, smažená a mléčná jídla tvoří v těle vlhko a hlen, jež vedou k obezitě, vys. tlaku či zvýšenému cholesterolu.
5. Velká rodina potravin se pohybuje jak tepelně, tak chuťově blízko neutrálního působení, tzn., že nevytvářejí v organismu extrémní reakce, a jsou ovšem také potraviny, které zanášejí do těla toxiny (umělá barviva, éčka, konzervační látky atd.) a dále se výrobky poškozují nevhodnou úpravou (sterilizace, pasterizace, emulgace, konzervace, fermentace, rafinace) - všechny mají podíl na našem zdraví. Připomeňme také antibiotika, hormony a reziduální pesticidy v rostlinných či živočišných produktech....
Hledejme proto výrobky v BIO nabídkách a u ověřených soukromých zemědělců, pokud sami nemáme možnost cokoli vypěstovat či vykrmit.
Obecně vzato můžeme formulovat jako nebezpečné potraviny tzv. BÍLÉ JEDY (cukr, sůl, kravské mléko, bílá pšeničná mouka), samozřejmě konzumace všeho s mírou je v pořádku, snažme se UDRŽET STRAVU V ROVNOVÁZE, VYVARUJME SE EXTRÉMŮM, to je DOBRÝ ZÁKLAD KE ZDRAVÍ.
Příznaky nebo nemoci, které se z výše uvedeného mohou vyvinout, známe všichni:
nafouknutí, nadýmání, chronický zánět žaludku, slinivky, žal. a dvanácterníkové vředy, Crohnova choroba či ulcerózní kolitida, žlučové kameny, cirhóza jater, zácpa, zápach z úst, hemeroidy, průjmy.
Uvědomme si, že to, co představuje náš trávicí systém, je v našich autech PRINCIP MOTORU A SPALOVÁNÍ, on také spaluje, a nedostane-li kvalitní palivo, správný poměr paliva a vzduchu, nemá-li motor čisté přívodní hadičky paliva a na konci čisté výfukové potrubí, nemáme-li správně nastaven předstih či vstřikování a navíc jedeme-li se zataženou ruční brzdou a ještě s nedostatkem oleje v motoru, tak si jistě umíme představit, jak taková jízda dopadne, že ano?
A proto se také uvedené nectnosti kolem naší výživy mohou podílet na řadě dalších systémových onemocnění:
alergie, astma, ekzémy, únava, bolesti hlavy, zhoršení zraku, sluchu, bolesti zad, kloubů, cévní onemocnění, křeče v nohou, karpální tunely,
Výživa odpovídající potřebám vašeho těla vám dá mnohem víc než jenom potlačení příznaků, rychlé odstranění běžných potíží, dočasné zvýšení energie nebo krátkodobý pokles hmotnosti, po kterém se vaše zdravotní potíže a shozené kilogramy zase vrátí. Je to totiž proces, který umožní plně rozvinout vaše zdraví tím, že neustále vrací do rovnováhy homeostatické mechanismy, které řídí všechny aspekty vašeho metabolismu. Když "pojedete" na správnou palivovou směs, vaše tělo bude mít všechno, co potřebuje ke své regulaci, opravě a regeneraci.
Výživa je nejlepší medicína. Neexistuje žádný lék, vitamin, rostlina ani potravinový doplněk, který by měl tak velký vliv na naše zdraví jako výživa. I když máte všechny předpoklady pro vynikající zdraví, bez správných pohonných hmot je nikdy nerealizujete.
Nezapomínejte, že naše tělo je uzpůsobené tak, aby se samo obnovovalo pomocí hlavních stavebních bloků (ve formě bílkovin, uhlovodanů a tuků), které byly dostupné už našim předkům a ne pomocí různých tablet a roztoků.
Nejlepší způsob k vyvážení chemie vašeho těla a zároveň zlepšení vašeho zdraví je jíst ze široké palety metabolicky vhodných potravin a vyhýbat se potravinám nevhodným.
Čas od času je nezbytné výživu doladit, protože váš metabolismus podléhá občasným výkyvům a změnám. Proto musíte věnovat pozornost vašemu tělu, které se vám neustále pokouší něco sdělit a tato sdělení správně interpretovat.
Zde je dobré uvést některé typické sklony (v souvislosti s naším spalováním), které můžete mít s ostatními Bílkovinnými typy (rychlé spalování, parasympatikus...) společné:
Velká chuť k jídlu - často mívá hlad, potřebujete jíst častěji a kromě hlavních jídel i svačit, můžete doslova "přežrat" a ještě přitom mít pořád hlad. Velká chuť na tučná a slaná jídla - čím více sladkého budete jíst, tím větší na něj budete mít chuť.
Cukr vám s největší pravděpodobností způsobí úbytek energie nebo ve vás vyvolá nervozitu a neklid. Neúspěch s nízkokalorickou dietou. Únava, úzkost a nervozita - energetické problémy jednoho či druhého druhu - jste buď otupělí nebo "nažhavení" jakousi povrchní energií.
Jinak řečeno, můžete mít buď málo energie a sklon k apatii, depresím, netečnosti a ospalosti. Nebo se můžete cítit zdánlivě svěže, být "nabuzení", ale ve skutečnosti jste vyčerpaní. Když pociťujete úzkost či nervozitu, jídlo vám pravděpodobně udělá lépe.
Zažíváte-li některý z těchto stavů, je to jasné znamení, že do svého "metabolického motoru" tankujete špatný druh "paliva".
Žádná potravina ani živina ze své podstaty nevytváří kyselou ani zásaditou reakci v těle. Konečný kyselý či zásaditý účinek je určený základním systémem homeostázy, kterým je ovlivňován (pokud je dominantní) metabolický typ jedince, v protikladu k systému ovlivňovanému u jiného metabolického typu.
Stravou vyvíjíme potřebný "biochemický tlak" k vyvážení tělesné biochemie.
Je vhodné přijmout skutečnost o naší biochemické individualitě, dle poznámky starořímského filosofa Lucretia:
"Pro jednoho lék, pro jiného jed!"
Není tedy možné, dle dosavadní praxe, léčit nemoci prostřednictvím jednotného nutričního protokolu!
JE TŘEBA LÉČIT ČLOVĚKA NIKOLI JEHO CHOROBU
Neexistují žádné potraviny či nutriční doplnky, které by byly vhodné či léčivé pro každého, např. koenzym Q-10, antioxidanty, vitamín C, vápník, draslík atd. Vhodnost závisí na jednotlivých nerovnováhách člověka ve smyslu toho, který základní homeostatický mechanismus je nevyvážen a jaký na něj bude mít tato živina účinek - zda nerovnováhu zlepší nebo zhorší.
Pozn.: Všechny synteticky vyrobené doplňky, stejně jako léky, které jsou z látek, ze kterých život vyprchal už před sta miliony let patři do minerálního království. Neodpovídají receptorům našich buněk, tělo musí vydávat ohromné množství energie na jejich zpracování, prestože mají stejné chemické složení, jako organické vázané látky. Tím se ničí naše receptory, podobně jako u drog a trvá velmi dlouhou dobu, než se opět stanou plně funkčními. Při nadměrném zničení, obroušení se nemusí obnovit vůbec.
Naše energetické pole je úplně jiné než pole anorganických látek.
bottom of page