listopad, sucho a plíce

Milí přátelé,

je čas dušičkový, možná tyto řádky čtete i později v měsíci padajícího listí - listopadu. Ať tak či onak, v tomto období si na nás příroda v našich končinách připravila malý test, jak se dokážeme vyrovnat s přechodem z vlhka do sucha a zpět, to znamená přechodem z období vlhkého září a října na suchý listopad a zase na vlhký prosinec. Z pohledu tradiční čínské medicíny je listopad měsícem plic, kterým mimořádně škodí sucho. Listopad je jakási přírodní klimatizační jednotka - objevují se potíže s nosní sliznicí, která taktéž vysychá a trpí prachem. Nastává skutečný pod-zim, čas, jenž je pod nadvládou Kovového prvku. Jelikož pod nadvládu Plic spadá kůže i ochlupení kromě vlasů, snadno si dosadíte, že právě kašle ze sucha a různé abnormální kožní projevy (př. ekzémy) se projeví právě kolem listopadu. U našich předků, Keltů, začínala svátkem Samhain zimní polovina roku, svátek souvisel s dosažitelností zemřelých, kdy předkové navštěvovali své blízké, aby jim předávali tradiční vědění, moudrosti. U nás z tradic zůstala pieta zvaná dušičky (jinde svátek Všech svatých, Halloween) a trochu víc smutku než radosti. Určitě to souvisí i s odcházejícím sluncem, teplem, světlem a nástupem toho opačného. Smutek a žal jsou hlavní emoce, které velmi invazivně napadají Plíce a znemožňují tok jejich energie správným směrem, tj. dolů, opakem je pak kašel či dušnost, což je v podstatě obrácená čchi Plic. Podporujme v sobě sebelásku, sebeúctu, určitou důstojnost, která přináleží dobré funkci Plic. Pracujme na SEBEREFLEXI a VLASTNÍ ZODPOVĚDNOSTI. Dlouhodobé smutnění, tesknění naopak zmenšuje plicní sílu a obrannou energii kolem naší kůže. Psychosomaticky je oslabení Plic nerovnováha mezi výdajem a příjmem - cvičme jógový dech, učme se znovu dýchat, vždyť dechem život začíná a taky končí, musí být rovnováha mezi nádechem i výdechem - dýchání je schopnost přijímat, aniž bychom hodnotili, a propouštět, aniž bychom měli smutek, nemůžeme se zbavit osob, o které jsme přišli, ulpíváme, někde v nás sídlí komunikační selhání, a laxativa (projímadla) jsou dnes nejčastěji užívaným prostředkem - s tím souvisí nepořádek vládnoucí okolnímu prostředí. Kdo nenávidí podzim, mívá problém s využitím vlastní energie. Kdo miluje hlavně bílou, mívá také v elementu Kovu nevyváženost. Kdo má chování narcise či se naopak stále podceňuje, není schopen přijmout ani jeden kompliment, má jistě co napravovat...

Můžeme shrnout pár nejčastějších patologií spojených s Plícemi:

kašel, dušnost při výdechu (max. aktivita Plic je mezi 3. a 5. ranní, tam se často budíme při plicní nedostatečnosti), sténání, vzdychání, zápaly plic, bronchitida, zhoršení hlasu, chrapot, sucho v krku i v nose, bledý obličej, otoky hlavně obličeje a rukou, problémy se zápěstím, bolesti v rameni, změny na palci ruky, nechutenství, suchá stolice či zácpa - infantilní zadržování či neschopnost udržet stolici naznačují těžký otřes, úbytek sil i psychických, citlivost na chlad a vítr, může být nižší horečka bez pocení.

Doporučené potraviny a doplňky jsou brambory, dýně, karotka, listová zelenina, zelí, cuketa, hrušky, jablka, černé pražené sezamové semínko, houby, mandle, výrobky ze sójového mléka, semena slzovky (Jobovy slzy), bambusové výhonky, sladká lepivá rýže, ovesné vločky. Využijme malých dávek ostrých potravin s pronikavou chutí a koření (ředkvičky, ředkev Daikon, řeřicha, zázvor, česnek, cibule). Vhodná je voda s citrónem či limetkou. Přes den pomůže 5-6 sušených meruněk pro tvorbu plicní čchi. Doslazování je lepší rýžovým sirupem či ječným sladem, je-li to možné obědvejme dříve a také choďme dříve spát.

Nedoporučené: hlenotvorné potraviny - velké množství cukru, lepku z bílé vymleté pšeničné mouky (bílé pečivo, různé omáčky), mléčné výrobky obecně (hlavně jogurty, hodně sýrů, čokolády), a také zbytečné ležení - oslabuje plicní čchi, zahleňuje plíce i střeva. Pozor i na tzv. pasivní kouření.

Pomůžeme si zcela jednoznačně pomocí stimulace reflexních plošek a vybraných akupunkturních bodů, viz nákresy. Na body tlačíme s výdechem a s nádechem uvolňujeme (prst či masážní tyčinka se i po uvolnění stále dotýká kůže) v počtu asi 20 výdechů.

Příště si prozradíme jak se chovat k našemu tlustému střevu.

nárty, reflexní plošky plic
nárty, reflexní plošky plic