levandule

Levandule

Esenciální olej levandule má čerstvé, sladké, květinové, bylinné aroma, které je uklidňující a osvěžující. Terapeutický olej Lavender je adaptogen a může pomáhat tělu adaptovat se při stresu a nerovnováze. Protože je to nejuniverzálnější z esenciálních olejů, neměl by chybět v žádné domácnosti. Je skvělý pro relaxaci a zklidnění před usnutím, zároveň ale má vyvažující vlastnosti, které mohou také zvýšit vytrvalost a energii. Olej Lavender terapeutické třídy je velmi žádaný pro péči o pokožku a krásu. Používá se pro zklidnění a čištění běžných říznutí, škrábanců a podrážděné kůže. Olej Lavender lze použít pro ochucení jídel.


Historie: Francouzský vědec René Gattefossé byl první, kdo objevil schopnost levandule podporovat regeneraci tkání a urychlovat hojení ran, když si vážně popálil svou ruku při nehodě v laboratoři.


Léčivé vlastnosti: Antiseptické, protiplísňové, analgetické, protinádorové, protikřečové, rozšiřující cévy, relaxační, protizánětlivé, snižuje cholesterol, působí proti přemíře kožního tuku.


Použití: Infekce dýchacího systému, vysoký krevní tlak, kornatění cév, menstruační problémy, kožní problémy (akné, ekzémy, lupenka, stopy po jizvách), popáleniny, ztráta vlasů, nespavost, nervové napětí.


Aplikace: dle legislativy ČR zde nesmíme nic zvěřejňovat, poraďte se tedy s internetem, sousedem, terapeutem či knihou. Buďte zvídaví. Nebo se mě zeptejte :-) Proto uvádím níže jen "tipy" k harmonizaci dysfunkcí :-)

Nanesením 2-4 kapek na potřebné místo, na čakry nebo reflexní body, přímým vdechováním, rozptylováním vzduchem nebo jinudy jako doplněk.


Upozornění: Pravá levandule je často nahrazována hybridní levandulí nebo syntetickým acetátem linalolu a linalylu. Možná citlivost pokožky. V těhotenství nebo během léčby konzultujte se svým lékařem. Ředění není nutné; vhodné pro všechny typy pokožky, kromě velmi citlivé. Obecně bezpečné pro děti starší než 2 roky.


Tipy užití směsi éterických olejů Levandule:

Pro uklidňující efekt na organizmus vetřete do chodidel.

Po lepší spánek si dejte kapku na dlaně a na polštář.

V případě žihadla nebo poštípání hmyzem naneste kapku na postižené místo pro zamezení svědění a zmírnění otečení.

Při menších popáleninách naneste 2-3 kapky pro snížení bolesti a rychlejší hojení.

Kápněte na říznutí pro zastavení krvácení, pročištění rány a zničení bakterií.

Při ekzémech a zánětech kůže smíchejte několik kapek s rostlinným olejem a vetřete.

Pro zmírnění cestovní nevolnosti dejte kapku na jazyk nebo kolem pupku nebo za uši.

Pro uvolnění slzných kanálků vetřete kapku přes nosní můstek.

Vetřete na suchou nebo popraskanou kůži.

Vetřete na popraskané nebo sluncem spálené rty.

Pro zamezení nebo omezení vytvoření jizvy vetřete vmasírujte na a okolo postiženého místa.

Vetřete 2 - kapky do podpaždí jako deodorant.

Pro úlevu od senné rýmy rozetřete kapku v dlaních a hluboce vdechujte.

Pro odstranění lupů vtírejte několik kapek do pokožky hlavy.

Dejte několik kapek na vatový tampón a vložte do šatní skříně pro provonění šatstva a odpuzování molů a hmyzu.

Pro snížení příznaků alergií rozptylujte difuzérem.

Při spálení od slunce nastříkejte několik kapek smíchané s vodou pro úlevu od bolesti.

Při vyrážce naneste 2-3 kapky pro zastavení svědění a vyléčení pokožky.

Kápněte -5 kapek do teplé vody při koupeli pro relaxaci.


Tipy a způsoby použití esenciálních olejů uvedené na stránkách www.medicinman.info mají jen informativní charakter a nelze je zaměňovat za doporučení odborného lékaře. Provozovatel těchto stránek nenese žádnou odpovědnost za případné škody a problémy způsobené špatným a neodborným použitím esenciálních olejů.