lesklokorka lesklá, ganoderma

LESKLOKORKA LESKLÁ - Ganoderma lucidum - Ling Zhi (čínsky) - Reishi (jap.) - Polypore Mushroom

Jako rostlina nesmrtelnosti či spiritulání síly je lesklokorka vysoce ceněná pro schopnosti udržet zdraví člověka, prodloužit mu život, zlepšit sexuální zdatnost - krátce rostlina - všelék, adaptogen, tonikum nejvyšší třídy.

Než se vrátíme k jejím účinkům na nás, řekněme si, jak ji poznáme v lese. Ano, vyskytuje se často i v našich teplých světlých listnatých lesích, od května do října ji najdete na zásaditých podložích, kde roste jako dřevokazná houba - napadá zejména dřevo živých i odumřelých dubů, v němž způsobuje tzv. bílou hnilobu většinou přímo u země u napadených kořenů, a také na pařezech. Plodnice se vyznačuje pásovaným kloboukem, ke kterému je zboku přisedlý tenký, ale velmi houževnatý třeň (noha). Povrch klobouku je lesklý, kolem 10 cm široký, jakoby nalakovaný, rezavě nebo červeně zbarvený, při okraji se světlým pásem přirůstající tkáně.

Co tradice říká a tedy má mnohokrát ověřeno o tomto klenotu houbové říše?

Její povaha, tj. termodynamický efekt je vyrovnaný, chuť má sladkou a hořkou, mírně štiplavou s tropismem (směřováním účinku) do dráhy plic, srdce, sleziny a jater.

Plíce dokáže vyčistit od zahlenění (i kuřáckého po ukončení závislosti), tiší kašel, dušnost, dobře pracuje s řídkými a hojnými hleny studeného typu, které ztěžují dýchání vleže. Dále vyživuje Qi, krev a srdce - zde se uvádí důležitý obraz "zklidnění ducha Shen", které se moderně jeví jako duševní neklid, neurózy a s tím spojené únavy, nespavosti, zapomnětlivost, bušení srdce, závratě, zhoršení spánku.

Doplňuje prázdnotu Qi a krve, která bývá důvodem oslabeného trávení (sleziny, žaludku). Stavy vyčerpanosti psychické únavy jsou přesně příznaky tohoto obrazu. K tomu se připojuje schopnost vyživit nedostatečnost jater a ledvin, která se může projevit jako slabost beder, kolen, závratě, zatmívání před očima, studené končetiny, nadýmání...

Dle moderních poznatků vyniká reishi antialergickými a protizánětlivými vlastnostmi, zejména u chronických zánětů. Má schopnost potlačovat histamin - bílkovinu, která se při zvýšeném vylučování jeví jako alergické projevy svěděním, pálením očí apod. Jak prokázaly studie pacientů ve Velké Británii, velmi dobře působí při senné rýmě již za několik dnů. Dokáže stabilizovat obraz imunoglobulinu. Prokázané jsou její účinky ve zvýšené odolnosti vůči HIV, Escheria coli (napadá střevní a močové cesty), Plasmodiu (původce malárie), Pseudomonas (často přítomné u zánětů průdušek), plísním Botrytis a Fusarium, viru chřipky. Dále působí antiastmaticky (hlavně u alergického astmatu) a preventivně proti bronchitidě. Ganoderma reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu, umožňuje srdci spotřebovávat méně kyslíku. Účinná je u trombóz. Podporuje imunitní systém při chronickém únavovém syndromu. Je výborným adaptogenem, používá se po vyčerpání sil po operacích, porodech či potratech. Tradiční využití je u neuróz a nespavosti, zlepšuje duševní výkonnost a také vitální energii, jakoby nadlehčovala tělo. Lesklokorka ochraňuje a detoxikuje játra přetížené alkoholem, západními léky či hepatitidou. Umí odstranit z těla těžké kovy, působí detoxikačně. Pomáhá při diabetu a dně.

A jak už nás možná nepřekvapuje i tato houba působí proti nádorové aktivitě - potlačuje rozšiřování nádorových buněk, a jako obě předchozí (outkovka, housenice) dokáže odstraňovat vedlejší dopady radioterapie a chemoterapie, jednak toxické, druhak vysušující (doplňuje krev a yin), podporuje tvorbu lymfocytů, kostní dřeň a červené krvinky.

A kdo si přeje prožít i stáří důstojně a fit může využít v rámci prevence stárnutí schopnost lesklokorky likvidovat volné radikály, chránit cévy před kornatěním, a před stařeckou hluchotou. Jak u nás říkáme moderně: anti-aging.

Samozřejmě jako většina léčivých rostlin se i tato může pro posílení či posunutí účinků kombinovat s dalšími, např. s houževnatcem (shiitaké), housenicí (cordyceps) a množstvím rozličných bylinek.

V každém případě je vždy výhodnější užívat houbu dle tradiční diagnostiky, která zacílí na zdroj nemoci, nerovnováhy a nestřílet jen "odboku" dle příznaků.

Jako bonus pro zvídavé analytiky: v reishi bylo objeveno 18 esenciálních aminokyselin, vitaminy B1, B2, B6, B12, provitamin D2, řada stopových prvků, glykogen, polysacharidy, alkaloidy, steroidy, bílkoviny, terpeny, vodné výluhy obsahující přes stovku protinádorových, imonustimulačních glukanů. Alkoholové výluhy poskytují přes sto triterpenoidů, látek přispívajících k regulaci krevního tlaku a cholesterolu.

Kdy houbu nepoužívat či užívat opatrně: jelikož Ganoderma je antikoagulantem (proti srážlivosti krve), u lidí se sníženou srážlivostí, či pokud dotyčný užívá léky proti srážlivosti krve, je nutná laboratorní kontrola a konzultace s ošetřujícím lékařem.