Pravidelnost či nepravidelnost ?

18.11.2017

CYKLUS může "chodit" dle měsíce nebo taky jinak.....

V dalších dílech Regeny budeme opět zabývat moderní nálepkou choroby, kterou budeme rozebírat tak, aby byla uchopitelná z pohledu tradiční čínské medicíny. A k tomu nám dopomáhej.... dosaďte si dle svých možností J. Současně se omlouvám mužům, yangovým bytostem lidského rodu, neboť několik dílů se budeme věnovat ženským tématům. Ačkoli bez žen by tu ani mužové nebyli, je dobré, abyste i vy muži si něco o tématice ženství pročetli. Pak máte aspoň nějakou šanci pochopit to, co ženy umějí vycítit. Ano, ano, každý to máme zcela jinak postavené, každý máme jednu polovinu hlavy a celého systému člověka jinak dominantní, jsme vybaveni jinými tendencemi a projevy božství. Hned v úvodu se omlouvám všem hnutím za osvobození ženy, příslušnicím různých organizací za rovnoprávnost žen a mužů a podobně. Sdělení bych rád udržel čistě přirozeně dualistické, bez nadržování ani jedné "skupině" lidstva. Proto si také uvědomuji, že mohu být nařčen z pokusu o sezení na dvou židlích J.... Muži buďme nyní galantní a dejme ženám přednost.

Je květen, tudíž vše kvete, i ženy a muži. Na konci dubna jsme prošli očistnými ohni (dnes říkáme pálení čarodějnic), abychom na prvního máje postavili májku - falický symbol plodnosti. Co to je, že? Falus je symbol pronikajícího mužství skrze kroužek, věnec nahoře na stožáru, stejně jako tento symbol znázorňují kašny, některá sousoší, popelníky s cigaretou, vázy s květinami, komíny a mnoho rituálů.... Jsme tím hmotným dualistickým pojetím nasyceni. Proč? Protože nám řekli: "Milujte se a množte se". A o tom to je. Avšak současná doba, tedy hlavně v populaci bělochů, se ubírá jakýmsi jiným směrem. Míním to množení. Oproti jiným částem světa to zde vypadá spíše redukcionisticky, jakoby množení z lásky nebylo již potřebné. Snad vítězí soutěživost, velký přítok informací, mnohonásobné zrychlení všeho, tlak na výkon.... Nemáme na to prostě čas J. Je třeba užívat života, plnit povinnosti, být výkonný, společenský, všudypřítomný, nezastupitelný, in, cool, trendy či dokonce happy, uá, jak dokonalé ! A už jsme u toho - tohle všechno je dosti yangového typu a ženskému organismu to nesvědčí. Žena je odjakživa yinovější, přijímající bytost, jí nesvědčí chlapský způsob života. Tlak na pilu, k čemu to? Neslučuje se to, naopak je to pro ženu destruktivní. Co s tím, říkáte? No snad na něco přijdeme. A my muži ženě ulehčeme, i když situace, okolí, vztahy, energie nemůžeme navnímat jako ona, zkusme to aspoň pochopit tou svou levou hemisférou, zkusme pochopit, že ženy jsou jiné než my. Nejen vzezřením J.

Podívejme se na to historicky v rámci TČM.

Taoistické pojetí světa staré Číny bylo blízké "ženské cestě". Přijímající ženská role připomíná obraz měkkých technik bojových umění:

"Tvrdé a silné náleží smrti. Tvrdá a křehká zbraň se láme, tvrdé a silné je dole.

Měkké a slabé je nahoře. Měkký styl bojového umění je poddajný, přizpůsobivý jako žena.

Je mnohem účinnější než tvrdé (mužské) styly."

Jedná se tu o vybití tvrdé, yangové složky měkkou, yinovou. Obdobně jako při sexuálním aktu.

Všechny nerovnováhy v životě ženy lze osvětlit na základě principů TČM (Yin/Yang, 5 živlů, Qi...), a tím také lze rovnováhu obnovit. Co udělá žena, když je v ohrožení (pokud ovšem není Artemis, Diana, Xena, brutální Nikita, Lara Croft...) ?

Očaruje násilnickou povahu muže vařením, elegancí oblečení, něžností, tancem. I největší barbar zjihne. Yin vyrovnal Yang. Voda ukotvila Oheň. Chladič v autě kontroluje teplotu motoru. Takto fungovala zahraniční politika Číny, proto země přežila, ale okolní barbaři se rozmělnili sami, byli vstřebání, vsáti, asimilováni "měkkou techniku". A jak to vyřeší současná hrdinka většiny předloh fantasy filmů? Jde Ohněm proti Ohni. Tím si krmíme mozky a vize našich dětí. Prosím, nedělejme to. Přirozenost ženy je přijímat, nikoli bojovat. Tato doména konfliktu, svalů proti svalům patří nám mužům. Ale jak se má jinak žena dnes v mužské společnosti "prosadit", probojovat, když není mužem, že ano? Hlavně, žena to nepotřebuje. Role vás žen je yinová, tak proč se chcete rvát, běhat závody proti rakovině, vyhrát nad cystou, rozbít myom, předběhnout čas, vyhubit ohavné papilomaviry a do toho během těhotenství vést firmu...? Co je to za moderní mánii, kdo nás, tedy vás honí? Nikdo jiný než vy samy.

Aspekty ženského světa jsou měkkost, poddajnost, citovost (muž si přivlastnil logiku), chlad, krev, hmota, ochraňující, ustupující, představivost, celkový obraz (u muže má přednost analytika), tvořivost (muž nalezl strategii).... boj ani vzdor zde není hlavní náplní.

Žena vyjadřuje více receptivní, přijímající, Yinovější roli v životě člověka.

Roli milenky, mámy...

V duchu současné doby se však často dostává do pozice aktivní, neženské, spíše mužské, která ženskému organismu nesvědčí a většinou ani muže nakonec nepřitahuje. Muž má býti ženě Yangovou oporou. Stimuly pramení právě od patriarchální mužské společnosti, která vyžaduje přímočarost, úspěch, prvenství a boj s tím spojený, soutěživost, tvrdost, tlak na výsledek, na branku, na jistotu.

Vše je podřízeno analytickému plánování, mozkovému trustu.

To jsou vše vlastnosti pro ženu nepřirozené a uměle implantované, aby mezi muži obstála.

Akční Amazonka však muže přijmout neumí.

Jak se toto dá měnit či zda to právě teď lidstvo potřebuje je zřejmě otázka naší evoluce. Výraznější výskyt unisexuality, zženštilosti mužů či tvrdých mužatek jsou vždy varováním civilizace. Někde se stala chyba v morálce. Téma pro sociology. My se teď budeme zabývat hlavně tím, jak některé odchylky od původní role ženy se projevují na jejím zdraví.

Ústředním tématem ženy, ať si "společnost" říká co chce, je CYKLUS. Proces, který hýbá krví ženy, jejímy hormony, mění termodynamiku a hlavně náladu. Pánové, jsou to ty divné změny, které vaše žena vysílá do okolí. A pokaždé jsou jiné. Už většinou poznáte, že se blíží začátek cyklu - menstruace, kterou ovšem může předcházet premenstruační syndrom (PMS), to jsou ty divné výkyvy nálad, hašteřivost, hádavost a zase plačtivost, jakési stěžování si na bolesti v podbřišku. Ale vůbec nechápete, že cyklus se dá dělit na určité 4 části. Dnes si řekneme něco o jeho délce.

Zkrácení cyklu může znamenat menses i 2 krát měsíčně. Krev je jasně či tmavě červená, bývá přítomen pocit horka a nervozity, srdeční neuróza, přecitlivělost na teplo, sucho v ústech, žízeň na studené nápoje, červený jazyk, žlutý povlak. Velmi snadno zjistíte rychlý pulz nad 90 úderů za minutu. Tato disharmonie bývá vyvolána úzkostmi, znepokojením, které narušují oběh Qi. Ta pak stagnuje a mění se na oheň. Ten se může hromadit v děloze a vytlačovat krev dřív než známých 28 a ¼ dne.

Jak pomoci: kroužením pravotočivě 200x, levotočivě 200x na bodech CV 6, který najdete 2 prsty pod pupkem, SP 6 nalézá se 4 prsty nad vnitřním kotníkem a 1 prst za holenní kostí.

Opožďováním se naopak označuje cyklus delší, může dosáhnout 40 - 60 dnů, kdy zbarvení krve je světlé, častá je přecitlivělost na chlad, žena vyhledává teplo. Zde bude pulz slabý jak nitka a ještě možná zadrhávat. Příčinou bývá nahromadění chladu v děloze nebo oslabení Yangu a současně nedostatečnost Krve. To vše zabraňuje nástupu menstruace. Opět můžete ošetřit kroužením akupresurní body: SP 10, prodloužíme výšku čéšky 2 krát nad kolenem a 45 stupňů stočíme vnitřně, dále ST 29, 4 prsty pod pupkem a 3 prsty do stran od středové linie, oboustranně. Zde je velmi vhodné také moxování těchto bodů pelyňkovou moxou.

Zajímavou libůstkou je prohřívání chodidel mořskou solí. 1 a ½ kg mořské soli nahřejte na suché pánvi v nevysoké vrstvě, aby se stejnoměrně prohřála. Pozor na vysokou teplotu, aby se sůl nazačala připalovat a černat. Poté nasypejte do lavoru (umělohmotný to vydrží) a vyzkoušejte. Až bude teplota pro chodidla přijatelná, zavrtejte je do soli a nechte je tam aspoň 20 minut prohřát. Procedura prohřívá slezinu, ledviny, doplňuje Yang. Použijte jen u prodloužené menstruace nebo typu JAK KDY a pocitu chladu. Představujte si třeba jak jste na mořském pobřeží J. Poté nohy vyjměte, vlezte si do postele k mužovi a dobře se vyspěte J. Sůl používejte vždy novou, stará obsahuje staré nečisté energie. Tu někam zakopejte nebo vysypte do odpadu.

Pravidelnost typu JAK KDY se vyznačuje menstruací jednou předčasnou, jindy opožděnou, množství krve je různé, zbarvení někdy tmavé, jindy světlé, žena je celkově oslabená, pleť má žlutou a matnou, a bledý jazyk. Důvodem mohou být četná těhotenství, přílišná sexuální aktivita, chronická ztráta krve, oslabení sleziny a žaludku. To vede k oslabení jater a ledvin.

Pomoci můžeme na bodech BL 23 je 2 prsty na stranách od 2 bederního obratle, KI 8, ten je 3 prsty nad vnitřním kotníkem, hned za holenní kostí, BL 20 najdete 2 prsty na stranách od 11. hrudního obratle. A nakonec ST 36 - 4 prsty pod kolenní rýhou, vně od holenní kosti. Moxování je zde opět velmi prospěšné. Vždy zahříváme body alespoň 6 minut na každé straně; většina z nich jsou párové.

Dieta vhodná po celou dobu cyklu, tedy stále J:

  • vyvarovat, tedy neužívat nadměrně horké potraviny (sušený zázvor, pepř)
  • větší množství soli
  • kofein, alkohol
  • hlenotvorné potraviny - cukr, mléko, nehodnotné a ztužené tuky, margaríny, pesto, fast food, ochucovadla, konzervanty
  • velké množství těstovin, bílého pečiva, brambor

CVIČENÍ S DECHEM A MYŠLENKAMI: UVOLNÍME SE, vedeme vědomě svůj dech do pánve; povolíme bránici, podbřišek a každý nádech zvedá břicho. Do oblasti pánve vyšleme a nahlas rozezníme tón AÚÚÚ, zkusme procítit vibraci z tohoto zvuku v pánvi. K tomu si představíme červenou barvu, vhodná je afirmace: PODPORUJÚÚÚ....

Samozřejmě k účinným pomocníkům patří bylinné směsi. Sem patří Zvelebení rumělkového pole 055 FU KE ZHONG ZI WAN, která pomáhá při neplodnosti, poruchách cyklu, bolestivé menstruaci, nedostatečné a nepravidelné menstruaci, hormonálních poruchách a neplodnosti, eventuelně je-li přítomen bílý nesvědivý výtok. Únik z obručí 052 TAO HONG SI WU WAN se používá při bolestivé a slabé menstruaci před a na začátku krvácení, při zpožďujícím se cyklu, bolestech břicha.

V rámci láskyplného vztahu se nebojte říci svému muži o pomoc při nahřívání či masáži vybraných bodů či partií - zde to není zženštilost muže :-). Určitě bude rád, když vynalezne své speciální kroužení, na které ještě nikdo nepřišel :-). 

Příjemnou zábavu JH


Článek převzat z časopisu Nová Regena.