NOVÝ ROK S VODNÍM ZAJÍCEM

18.01.2023

Slovanské kmeny si cenily hlavně Slunovratu jako Velký Předěl. Křesťanům se zase líbí 1. ledna. U al-láha je to klouzavé (letos mají v červnu). Rolník, císaři a jejich moudří rádci, zkrátka čínská tradice tak nějak odtušila či vyzkoušela, že začátek nového předjaří probíhá v hloubce země i našich organismů kol přelomu ledna a února. Jedná se o rok LUNISOLÁRNÍ - je prostoupen prvky jako Měsíce, tak SLunce. Dle měsíčního cyklu má kratší rok 353-355 dní nebo 383-385 dní v přestupné variantě. Vzniká tak 12 nebo 13 měsíců v roce. Zatím to vypadá, že je jeden z nejstarších dochovaných od 2637 př. n. l. 

Délka měsíce tak odpovídá 29 nebo 30 dnům, což je velmi "ženský cyklus". A každý měsíc začíná NOVEM. 

Ještě nezapomeňme na šedesátkový cyklus podle oběhu Jupitera, to znamená, že poslední vodní zajíc byl před 60 lety - 1963 (divoký rok hlavně pro usa). Dále Solární rok, a ještě dělení dle 5 prvků, hybatelů, elementů (dřevo, oheň, země, kov, voda, neboli 4 roční období po 72-73 dnech a mezi každé období je vložen zemský element zvaný TUWANG nebo DOJO, něco více tady).  

Kde ho oslavujeme? Kromě Číňanů, Japonci, Korejci, Tchajvanci, Hongkongáci, Macauáci, Singapuráci, Indonésané, Malajsijci, Brunejci, Laosané, Vietnamci, Mauriciánci. Zde všude jsou oficiálním svátkem, což překvapuje např. u ryze islámských států, a to je hezké :-) a u nás zatím ani Ň...

Kdy ho oslavujeme? 1. den 1. lunárního měsíce. Letos (2023) vychází na v gregoriánu na 22. ledna. 

Mimochodem se slaví tradičně 15 dnů, tedy chutě do toho !

Nový rok se pohybuje dle "našeho" vatikánského gregoriánského kalendáře mezi 21. lednem a 21. únorem. 

V roce 2019 měla na starost zemský Vepř, pak se dle horoskopu vystřídala ve vládě tato zvěř :-) :

2019 patřil zemskému Vepři, znamení přitahující přátelství, hojnost a lásku, taková příprava na vstup apokalypsy a rozpadání se starého světa na scénu.

2020 kovová Krysa (25. 1. 19 - 11. 2. 20) je symbolem ochrany a prosperity a je velmi společenským znamením (potvrzuju, neboť se nám toho roku na dvorek Altánu nastěhovala celá krysí rodina a přes rok jsme je přesvědčovali, že oni jsou na návštěvě a my doma:-)). Je pro ni charakteristická moudrost, inteligence, kombinace protřelosti - ano, protřou se i okapy :-) a intuice. To se všechno hodilo, když jsme chtěli vycestovat bez "maškar" a nesmyslných "pasů oddanosti systému", museli jsme být velmi protřelí a přizpůsobiví ke změnám společnosti. Je to schopnosti přežít i kritické okolnosti (inspirací může být román "Král Krysa"). Krysa překročila dle mýtu o rovnoprávnosti zvířat v roce jako první řeku nebo dle jiného přiběhla první na hostinu páně Budhy, za ní pak byl Bůvol a ti další.

2021 kovový Bůvol (12. 2. 20 - 31. 1. 22), velká jízda, která se ovšem na rozdíl kolektivního pole týkala hlavně každého osobně, všiml/a sis toho ? Je silný, odhodlaný, vytrvalý, spolehlivý. A taky mlčí, není to zrovinka mluvka (bodejť ne, když má nasazenou roušku "ještě výš a výš"). Ale má osobní sílu realizovat nové záměry, objevuje nové cesty, je inovátor... Dělal/a jsi to taky tak ? 

2022 vodní Tygr (1. 2. 22 - 21. 1. 23) nyní předávající vládu vodnímu zajíci. A jaké jsou jeho vlastnosti ? Skočit po příležitosti nebo vyskočit ven, když se mu něco nelíbí. Je odvážný, troufalý až popudlivý, nemá rád zásady, pravidla, stereotypy. Přirozené "dřevo" tygra je podporováno vodou. Tedy Vodní Tygr. Voda na Tygrův mlýn. On se neohlíží na slabší, nebo nějak podřazené, vzbuzuje obdiv a respekt. Yangová polarita podporovaná elementem vody je CESTA DO CHAOSU. Máš to takhle ? 

Ještě pár postřehů k tomuto koktejlu vlastností, možností: nenechá se ukecat řečmi, volbami, vládou, rodinou, boří stereotypy doma, v práci, všude, je lídr života, jeskyně, domov je útočištěm, pestrost, rozmanitost, svobodná volba, odlišení dle svých potřeb, nezařaditelnost, hledání nových cest a dovedností.... a to máš stejně ? :-)))

VODNÍ ZAJÍC (králík)

NOVOLUNÍ 22. 1. 2023 - 9. 2. 2024

NOVOLUNÍ 10. 2. 2024 PŘEBÍRÁ VLÁDU DŘEVĚNÝ DRAK (no počkejte, to něco zažijete)

A tradice Nového roku ze země středu?

Stejně jako u nás o Slunovratu či 1. ledna - vše staré vymést, aby to nepřineslo v následujícím roce smůlu. Na Nový rok a po něm již neuklízíme, mohli bychom vymést štěstí. Všude červená barva - lampiony, stuhy, obrázky s vládnoucím zvířetem. Dekorace s číslem 8, které přináší štěstí, bohatství a dlouhověkost. A mandarinky i s listy, které symbolizují neporušenost, kontinuitu štěstí.

Hostíme Bůžka Kuchyně, který zprávu o dobrém pohoštění odnáší do nebe, kde to o nás ohlásí.

Dále do "čínských" knedlíčků tu a tam schováme minci, které obdarovanému přináší štěstí. Co ovšem přinese takový knedlík zubům, je jiná věc :-)))

Předávání červených (červená plaší duchy) obálek se zlatými stuhami, ve kterých jsou peníze, je opět o vazbě Číňana - peníze = štěstí. Nu, snad to v naší "osvícené" společnosti máme i jinak, že ?

V předvečer začátku oslav Nového roku se připravuje prasátko, kuřátko nebo kachna, čínská ředkev, dort z lepivé rýže, chilli, opět opět ta červená - štěstí a odvanutí zlounů, duchů.

Oblečení je jak jinak hlavně z červené a zlaté a pak už se může rodina a známí sejít a začít hodovat. Černá přináší smůlu, je to barva smrti pořád to tu opakujeme, Prho). A jak to máš ty ?

Jako v Evropě je všude hluk, činely, trubky, bubny, petardy, ohňostroje..... To vše odhání zlé duchy. Asiati mají jiný vztah ke zvukům a dotekům než my, jim jistě nevadí, že to plaší ochočené petky. Pes či kočka může být taky chutná na oslava :-) Ale ne Lev (také odhání zlé duchy) a během oslav pochoduje spolu s Drakem v průvodu, který symbolizuje Čínu. Patnáctý, to jest poslední den oslav vyrážíme do ulic Žižkova hlavně červené lampiony a bereme si na cestu sladké rýžové koláčky (a nepleteme do toho oslavu VŘSR - to je zase jiný stát a jiné tradice :-)))) ).

Zajíc/králík je citlivý, dobromyslný až nenápadný. Podívej, jak se chová na poli. HLEDÁ KLID. Jistě ne nebezpečné situace. Rád komunikuje a i naslouchá. Má hojně přátel. Je spolehlivý. Ovšem v té mínusové polaritě může být líný, pasivní, hrozící riziko, střet se snaží "obskákat". No však je známe :-)

Je zde nabídka klidnějšího času se stabilitou a zlepšenou komunikací. Kéž by to bylo už ono, že ano? 

Ke štěstí může stačit malé cíle, zázemí, jistě ne odvaha a dravost tygra. Ten si na pár let zase odpočine. Staré smetí, otevřená vřava, výzvy k bojům mohou uhasnost, i když démoni nikdy nespí, že? 

V klidu se lépe rozjímá, nalézá se cesta ke svému nitru, středu, medituje, cvičí....zkusíme to...

Voda ještě vláda tohohle zvířátka žensky, yinově zjemňuje, což může vést k diplomacii místo šarvátek. Voda - city, emoce, ženská energie, intuice....

Co je pro rok vodního zajíce/králíka zajímavé?

Jednak končí 20 leté období osmičky, symbolu bohatství, úspěchu, fyzické reality, někdy také chamtivosti a bezohlednosti a začíná 20 let devítky, komunikace, společenství, velkorysosti, tvůrčího potencionálu a i tady je v polaritě arogance, chlad či sentiment. 

Uprostřed 9 místného magického čtverce Lo Shu je číslo Létající hvězdy 4. Úspěchy ve studiu, milostných vztazích, tak chutě do toho :-).  Čísla ve čtverci jsou samozřejmě povšechná, pokud hledáš něco osobnějšího, najdi si odborníka na Feng Shui. Lze však konstatovat obecně, že kromě středu jsou ve čtverci sektory, které souvisí dle kompasu Lu Shu se světovými stranami. 

Od Nového zaječího roku jsou výhodné směry pro domácí pobyt i cestování jih, jihozápad, západ a sever. Tedy šťastné směry. 

Nu a ty zbývající - východ, jihovýchod, severozápad a severovýchod nejsou tak šťastné. Tam se lépe nezdržujme ani necestujme. Tak asi poplavu do Brazílie :-). 

A co dělat, když jsou v nevýhodné oblasti vchodové dveře. Prostě vcházejme jinudy, jak to mají některé čínské domy :-) V praxi to znamená: čisto kolem dveří zvenku i uvnitř bytu, domu - jinak se vše násobí jako brány, překážky energie, která pak prostoru chybí. Namazat panty, natřít dveře načerveno nebo aspoň ozdobit červenými stuhami s mincemi, které vnášejí štěstí, energii, peníze a samozřejmě lásku. 

Dobré je podpora zelené a červené barvy - zajíc je sám o sobě pod vládou dřevěného prvku, elementu a v bude celý rok podporován vodou. Tedy vodní zajíc. Zelené Dřevo je vyživováno Černou Vodou, jak praví pravidlo 5 prvků. Dřevo potřebuje zelenou, jsou to symbolicky naše játra a žlučník, naše šlachy, oči, nehty, vlasy... to všechno potřebuje živiny. A co potřebují játra k výživě? Obzvláště na jaře? (Už zabíhám do hlubšího studia TČM, ale studiem se nám rozšiřuje vědomí :-)). Výhonky, klíčky, bulgur, pšenice jednozrnka a dvouzrnka...

Více najdeš v členské sekci Altaňané: