LÉČIVÉ BYLINKY V TEKUTÉM PODÁNÍ

06.04.2023

Když se podíváme kolem sebe, co dělá tuhle planetu Zemi životodárnou a příjemnou pro náš život, jsou rostliny. Všech možných tvarů, barev, vůní... Jsou na pevnině, na ostrovech, v řekách i v moři. Vytvářejí pro živočichy (ano, patříš také mezi ně) plyn, který potřebujeme pro naše oxidační procesy. Českoslovansky řečeno pro okysličování těla. Abychom mohli dýchat, metabolizovat, podobnost je tu s benzínovým motorem. Potřebujeme kyslík a další plyny (plnější palivo) a k tomu pevné částice (hmotnější palivo) z talíře. Vše se smíchá a pak tělo směsku metabolizuje - přetváří  ke svému užtiku - pohonu. K těm pevným (zdánlivě) částem patří také byliny. Léčivé byliny. Pro zajímavost - dvě třetiny kyslíku na planetě vyrábí fytoplankton (to jsou ti nejmenší) v oblasti Golfského proudu. Tedy nikoli stromy, ale tihle drobečkové. 

Proč zdánlivě pevným? Podívejme se na schopnost rostlin vázat fotony - světlo prostřednictvím fotosyntézy do chlorofylu. Kdysi badatelé z různých koutů se dobádali, že rostliny "napravují" vzduch poškozený dýcháním či hořením, že pohlcují "svázaný vzduch" (dnes tak řečený CO2), a posléze přišel názor, že fotosyntéza přeměňuje světelnou energii v energii chemickou. 

Dá se tedy říci, že pojídáme fotonovou energii ?

U rostlin jsme my lidé přišli na to, že mají dvě fáze fotosyntézy: 

Světelnou fáze nebo prvotní děje, které jsou reakcemi závislými na světle, při nichž probíhá přeměna světelné energie (fotonů) na chemickou energii. A hned jen tak navíc se tu objevuje "vedlejší produkt" - kyslík. Líbí se mi tahle "vědecká" hodnocení, jako hlavní či vedlejší :-)))

Tou druhou je temnostní, druhotná, druhá jako děje nezávislé na světle. Ne-dějí se ve tmě, ale nepotřebují světlo. Ukládá se takto chemická energie získaná ve světelné fázi (například ATP adenosintrifosfát známý jako molekula energie v našich buˇňkách) jako CO2 (kysličník, oxid uhličitý) do sacharidů, komplexních cukrů. 

Bez fotosyntézy je biosféra v současné téměř bez zásobení organickými látkami, které spapá, spotřebovávají, nadýchá člověk a mnoho dalších zvířátek :-)

Fotony se zachytávají do biomasy. 

Dvě hlavní "lovci" těchto paprsků jsou CHLOROFYL (loví modrou a červenou barvu, modrofialovou část spektra a nám se jeho pigmenty jeví jako zelený či zelenožluté)  a XANTOFYLy (složka karotenoidů), které se nám jeví od žluté po červenofialovou (známe u mrkve, kurkumy, paprik, pampelišky, slunečnice, mořských řas, sinice, podzimní listí).  Ten si nasává více červenou složku záření. Známe z fyziky jako teorii RGB, že ?

Rostlinky, které mají více chlorofylu jsou stínomilné, jsou v nižších patrech lesa či pod vodní hladinou. Mají tmavě zelené a tužší listy. A světlomilné jsou ty ostatní - stromy, keře, květiny na loukách, zahradách....Mají světlejší a tenčí listy. 

Tuhle zásobu fotonů my lidi používáme již "pár" let jako fosilní paliva. Uhlí, ropa, zemní plyn - slyšíme o tom z médií každý den (tedy ti, kteří je poslouchají). Po miliardy let v těchto látkách je nashromážděno ohromné množství fotonové energie, kterou ještě velmi primitivně uvolňujeme oxidací - spalovacím procesem za zničení "hromady" kyslíku. 

Ale už se blýská na lepší - postupně se otevírají zamčené dveře Volných energií (fee energy), které tato planeta v této soustavě nabízí k dispozici na naše svícení, ohřev, ježdění, vaření, napájení počítačů atd. Abychom již nemuseli svou matku bodat krumpáči a stále někde kutat a dělat díry, ze kterých taháme střeva Země na výrobu zbraní a dalších blbin, že?

A v našich tělíčkách tuhle kumulovanou fotonovou energii přeměníme, metabolizujme za pomoci buněčného dýchání (respirace) v molekulu energie, síly nazvanou ATP, viz výše. Z chemických látek se tato energie uvolňuje oxidací (přeměnou kyslíku na něco jiného).


.


O používání léčivosti bylin, rostlin


Odjakživa lidi prosili, žádali po přírodě, aby jim pomohla při nějakém tom neduhu. Ať už chodili sami k "posvátným" keřům, stromům, květinám nebo měli prostředníka - bábu kořenářku, bylináře dnes se mu občas říká "hezkým nečeským slovem" fytoterapeut. No, potřebuje-li to někdo, ať si takhle říká, že?


Které rostliny a jejich části se dají použít pro ladění člověka či zvířátek ?

Dá se říci, že všechny. S upozorněním, že ty jedovaté se užívají jako homeopatika, kde je tak vysoké ředění, že jde pouze o informaci přenesenou ze záznamu rostlinky, z jejího fotonového otisku. 

Bylináři znají obecná pravidla, která část bylinky je kterou část těla. Jsou to podobnosti - signatury. 

Používají se všechny části rostlin, o některých ani nevíme, že existují - listy, větve, kůra, kůra kořene, kořeny, oddenky, hlízy, cibule, stonky, celé rostliny, květy, plody, oplodí, kalich, lůžko, tyčinky, uzliny (kolínka), pupen, ramínka, výtrusy, míza, pryskyřice, plodnice, stélky....

Zjednodušeně řečeno list použiju zejména pro plíce, horní část těla, na pročištění od škodliviny, pro zvednutí energie, yangu. Lodyha upravuje oběh energie (Qi) v hrudníku. Květní lůžko oživuje krev. Kalich, vnější obal odstraňuje vlhko. Tyčinka svírá esenci (abychom tu byli dlouho a zdraví), semínko je dobré na semínko. Kořen je dobrý pro dolní část těla a taky na všechno :-) 

K těmto znalostem patří také kdy se rostlinka sbírá (ráno, poledne, po rozkvětu, po dozrání plodu, jaro, podzim, za úplňku apod.). 


Které způsoby zpracování na jakou úroveň rozladění použít ?

Pro každou ne-moc, či lépe pro každého člověka je v přírodě bylina či jejich sestava, které mu mohou pomoci. Pomáhají hlavně na nižších úrovní vibrační pyramidy. To znamená nejlépe je užijeme pro změny ve fyzickém, případně energetickém, emočním poli. Eventuelně v pozměněné formě jako je homeopatické zpracování či květové esence dosáhneme s bylinkami až na další úroveň mentálního těla

Tedy na chronické potíže látkové přeměny, bolístky, kožní záležitosti jsou vhodné ve podobě čaje (odvaru či nálevu), šťáva, macerát za studena, tinktura v lihu, prášek, extrakt, sirup, olej, silice, inhalace, výplach. Zvenčí také jako obklady, masti, náplasti, gely, koupele. To je úroveň, kde se také uplatňuje školská medicína. Samozřejmě operace nám bylinky nenahradí :-)

Na úrovni emoční lze s dobrými výsledky přijímat vně i vnitřně aromatické esence, prvotřídní kvality samozřejmě. Nebo Květové esence a Homeopatika.

Ještě výše na mentální linii si troufáme s homeopatií a květovými esencemi. 

Jelikož "řídící strom" energie je shora, tak s homeo a květovými esencemi dosáhneme často na všechny tři úrovně shora dolů. S aroma esencemi na dvě linie - emoční a fyzickou. A čistě bylinná oblast je hlavně pro fyzickou úroveň. 


Čerstvé, sušené nebo v roztoku ?

Správná otázka. 

ODVAR. Kromě přípravy, kterou považuju za velmi prospěšnou pro nacítění, sblížení se s rostlinami, má výhodu, že si ho po přinesení bylinek každý může udělat JEDNODUŠE SÁM DOMA. Nevýhoda je jeho krátká skladovatelnost, kdybych si ho chtěl navařit do zásoby více. Je to tak maximálně o dvou dnech. A tím potřeba pravidelné přípravy, což některé "uspěchance" této doby odradí od pravidelné péči. Lepší je pak spolkni prášek a běž !

Pro opakované (často i více dávek denně) užívání jsou nejoptimálnější lihové výluhy, extrakty z léčivých rostlin - takzvané tinktury. Komplex účinných látek přechází do roztoku. Tinktura se díky obsaženému lihu velmi dobře vstřebá sliznicemi celé trávicí soustavy počínaje ústní sliznicí. 

Dále obsah lihu umožní účinným látkám projít branami, útoku kyseliny solné (HCl) v žaludku a ty se mohou vstřebat ve střevě. Líh rovněž umožňuje přenos účinných látek přes hemoencefalickou bariéru v mozku, kam se běžné odvary těžko dostávají. A velkou výhodou je také stabilizace přípravku, který prakticky neztrácí na své účinnosti ani po letech.


Jak se tinktury tvoří ?

Klasické tinktury z léčivých rostlin (alopatické výluhy) jsou vyráběny ze sušených nebo živých rostlin. Působí podobným mechanismem jako léky, avšak bez vedlejších účinků na lidský organismus. Je to dáno přírodním původem komplexu účinných látek získaných přímo z rostliny ve složení, které navrhla sama příroda. Jedná se o látky, které používaly k léčbě již nesčetné generace našich předků. Tinktury z pupenů (gemmoterapeutické tinktury) vycházejí z vědeckých prací doktora Henryho, který navázal na výzkumy akademika Filatova. Gemmoterapeutika se vyrábí z pupenů a mladých výhonků živých rostlin.


Co je na bylinách jedinečného ?

Například minimum vedlejších účinků. Například zanedbatelná cena ve srovnání s chemií. Chronické metabolické obtíže, 


Co neumí ?

Operovat, šít rozsekané tělo po úrazu, transplantovat orgány, řešit akutní záležitosti jako infarkt, mozková mrtvice.... Na tohle včetně špičkových diagnostických metod se vyvinula školská medicína, jejíž služby si lidé předplácí ve formě zdravotního pojištění. Tedy zřejmě s vyjímkou specialistů, jako jsou zubaři, neboť tam můžeš platit jak chceš a stejně odejdeš s ordinace s patřičně vysátou bankovní kartou ! 

Je také skutečností dle statistik FDA, že v USA jsou nejčastější příčinou smrti oficiálně schválené léky a léčebné postupy, na druhém místě kardiovaskulární nemoci a na třetím zhoubné nádory, což pro moderní školskou medicínu není moc velká reklama. Je to dílem farma lobby, které právě v USA ovládají vše, co se týče "léčby". Je to však ještě léčba, s takovýmito výsledky ? Každý si udělá obrázek sám nebo i znáš, jak se s tebou zachází jako s pacientem u nás ve vlasti. 

Jži jsou známy vedlejší účinky syntetických preparátů. Syntetické hormony pro ženy při ranní nevolnosti v těhotenství se projevil až v další generaci - rakovina pochvy dívek a zakrnělými genitáliemi chlapců. Celkem 10.000 znetvořených dětí na světě. Nebo thalidomid na uklidnění  a zlepšení spánku opět pro těhotné ženy Výsledek ? Stovky narozených dětí s chybějícími končetinami či bez uší. 12.000 postižených dětí. Jako kdyby nějaký démon se mstil na ženách a dětech. Třeba to tak má být. A hromadný pokus o narušení zdraví ve formě hormonální antikoncepce a hormonální substituce. Přestože jeden z tvůrců se postavil proti zavedení takovýchto chemikálií na trh, opět zvítězil démon "penízek". A už se od určité doby ženy začaly potýkat s rakovinami. Pryč od toho. Vážím si dnes každé otevřenější "holky či ženy", která si toto uvědomuje a nenechá se zmanipulovat tlaky gynekologa, své matky a kamarádek. Mimochodem, existuje i pesar a také už byl objeven kondom, když jsme u té rovnoprávnosti žen a mužů. A 

Inu, zřejmě jsme měli takovýmito brutálními pokusy projít, obětovat tolik životů, abychom procitli, probudili se z tohoto děsivého snu. 

Toto se u bylinek neděje. Snad, pokud bychom snědli celý náprstník, k tomu přikusovali oměj šalamounek a zapili to rulíkovo-durmanovou letní limonádou :-)

Byliny jsou součástí přírodního bohatství a stejně jako člověk pocházejí ze stejného zdroje - matky Země, Gaii. A ta pro své děti má mnoho pomocníků a léků. A dokonce právě ty "nejjedovatější" bylinky jsou při určité úpravě často poslední možnou záchranou, jak člověka udržet a vyladit v jeho těle. Ty úpravy mohou být z moderních laborek jako přesně ředěné látky z výše jmenovaných "jedouchů" (Digoxin na slabé srdce) nebo dle Samuela Hahnemana, zakladatele homeopatie v takzvaném mnohonásobně ředěném a potencovaném léku, ať už z kytiček, živočichů či různých sloučenin, solí - homeopatiku. Například Belladona (rulík zlomocný), Apis mellifica (macerovaná včela), Arsenicum album (dynamizovaný oxid arsenitý). 


Na jaké neduhy se mohou "tekuté bylinky" - tinktury používat ?

Je to vcelku široký záběr, tak jako bylinkářství či čínská medicína nebo ayurvéda jsou celostní "umění" léčby, tak bylinky předvádějí právě tyto celostní schopnosti. Jak nahoře, tak dole, jak uvnitř, tak vně, jak rozum, tak srdce, jak žena, tak muž, jak psychika, tak tělo fyzické....

Velký význam mají v těchto oblastech:

Kožní (vyrážky, ekzémy, kopřivky..), dýchací okruh (astma, bronchitida, kašel), kardiovaskulární, tedy srdečně-cevní okruh (srdce, cévy, žíly, trombotické sklony, krevní tlak), metabolismus (od žaludečních obtíží přes játra, žlučník, ledviny, moč. měchýř, slinivku, slezinu, střeva, což může být od potíží s polykáním, pálení žáhy, refluxu, nadýmáním, nepravidelná či jinak rozhozená stolice, přes zvýšený cholesterol, lipidy, žlučové kameny, diabetes, močové cesty...). 

Samozřejmě vždy se sleduje imunita človíčka od schopnosti adaptace na počasí, chlad, horko, stres, schopnost pobytu v exponovaných oblastech sítěmi od 3 do nekonečna G, tak zvaná chytlavost na různé breberky, časté nachlazení, chřipky - to je většinou jeden společný jmenovatel - přesycenost systému toxiny, zde je třeba očisty, hluboké a dlouhé očisty. 

A k imunitě patří i autoimunita (Crohnova nemoc, roztroušená skleróza, ulcerózní kolitida, Alzheimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, samej chlap, co?, rakovina, astma, alergie, ekzémy - zkrátka vše, co nám moderní doba přináší), což je zase jen potrápená imunita ve stresu, od tlakem chemie, taktéž přinesená z "výchovy" od rodičů či školství, nízkovibrační atmosféra na pracovišti, lidé kolem, kteří nic nepřidávají, jen berou. A to už jsme zase u psychické stability. I zde bylinky dělají velké čáry máry. K tomu přidáme i neurologické potíže, které jsou prostředníkem mezi světem fyziky a psychiky. Mezi tělem a e-mocemi, ze kterých jsou pak ne-moce. 

Nezapomínám ani na významnou pomoc cykličnosti u žen, ladění během těhotenství, spuštění laktace, tvorbě plnohodnotné krve, schopnost plodivosti, potence, erekce, životaschopnosti, vitality, zdravého spánku, detoxikace od těžkých kovů a další chemické zátěže, úprava váhy, nadbytečné pocení a desítky dalších komplikací v životě... nebo také životních lekcí o nepochopení optimální cesty, že ano ?

Když to shrnu, tak se všude prolíná překyselení tkání z kyselin ze stravy, ze stresu, z těžkých kovů (almalgámy a očkování), ze špatného vzduchu, z nevhodného dýchání.

A když to otočím, tak je třeba ZMĚNIT ŽIVOT, VÝŽIVU, ZPŮSOB A PROSTŘEDÍ, JAK A KDE POJÍDÁME, NEVYRÁBĚT SI STRESI, TLAKY Z KAŽDÉ MALIČKOSTI, ODSTRANIT ZUBNÍ AMALGÁMY A PAK ODKOVIT TĚLO, NAUČIT SE VĚDOMĚ DÝCHAT, OD-POUŠTĚT STARÉ NEFUNKČNÍ PROGRAMY, VZORCE CHOVÁNÍ, PŘESVĚDČENÍ Z MINULOSTI, STÝKAT SE S LIDMI, KTEŘÍ JSOU NAVIBROVÁNI VÝŠE NEŽ MY..... POBÝVAT CO NEJČASTĚJI V PŘÍRODĚ A NABOSO....

Je to vcelku jednoduché, že ano?

Tož, ať se ti daří v těchto ZMĚNÁCH a ať se potkáme ve zcela novém světě pročištěni, i za pomoci těch krásných kamarádek - bylinek :-)