JATERNÍ OČISTA NEJEN '21

28.02.2021

Játra.

Víme o nich vůbec něco? Chápeme jejich důležitost pro náš kvalitní život? Zdá se, že nikoli.

Orgán, který nám "zprůchodňuje", zametá cestičky vedoucí k vladaři, k císaři - srdci. To je pojetí z Tradiční čínské medicíny.

Moderně řečeno, loví a odklízejí, hledají, filtrují, přesunují odpad, toxiny, metabolity.

Kam to přesunují?

Do tlustého střeva a stolicí, však víte kam...

Do ledviny a močí, však víte kam...

A něco v podobě volných kyslíkových radikálů. Proti těm dnes "bojujeme" antioxidanty :-)

A co nejde vyloučit, tak játra ze solidárnosti k tvému tělu uloží do několika vlastních vrstev.

Rozličné odpadky, které játra skladují soutěží o prostor, který játra poskytují zásobám určeným k výživě a životu našeho těla. Čím hlouběji tyto cizorodé látky či jedy jsou v játrech uloženy, tím déle se budeš léčit ze svým známých nemocí. Vcelku logické, že ano?

Co je to zač, tyhle odpadky? No, přesně to, co kolem tebe je na planetě Zemi:

chemie, chemické, léky, chemie v zemědělství, alkohol, plasty, výpary z automobilových a jiných výfuků, výpary z plynového sporáku, kosmetické výpary (ubrousky, čistidla, líčidla na muže, odličovadla od mužů, řasenky, vodičky, kolalokova limonáda s umělými sladidly

Ovšem....lepší než bojovat, je se věnovat dlouhodobě očistě svého těla.

V lednu jsme si vyzkoušeli očistu tlustého střeva se závěrečnou šankprakšalanou. A po očistě "výfukového potrubí" je velice přínosné začít čistit motor jako celek. A tady je symbolika s játry.

Pojďme shrnout, co všechno játra mohou a musí řešit, aby náš bílkovinný obal existoval:

chemie - léky typu antibiotik, antipyretik (proti horečce), anti-, anti- , anti- stále jen boj, boj boj...hlavně se neboj :-). Dále zemědělství a jeho lahůdky (pesticidy, fungicidy, herbicidy, insekticidy...), očkování, amalgámové i jiné výplně, plasty (např. výluhy plastů do nápojů, obzvlášť těch s rozpuštěnými kyselinami..), samozřejmě virový, bakteriální odpad, toxiny, škodlivé tuky (transmastné kyseliny, emulgované tuky), emulgátory, konzervanty....těch látek jsou tisíce a tisíce....

Přes všechny tyto fujtajbly je úžasné, za jak krátkou dobu jsme se aspoň částečně dokázali přizpůsobit, že neumíráme hned v 15 letech, když už v té době máme zcela překyselenou a zanesenou tukovou tkáň..... Jsem fakt dobří, ale..... Příbývá mnoho nových chorob, které nebyly dříve známé - některé ubyly, nebo byly ubity (hygienou, očkováním, změnou paradigmatu, koncem válek...) a nové se objevily - elektrosmogem, sezením, sledováním pc, očkováním, antibiotiky, antidepresivy, hormonální antikoncepcí, neuváženým indikováním chemických přípravků atd. atd.

Ve zkratce: zpracovávají tuky, jsou zásobárnou glykogenu a glukózy (cukry), vitamínů, minerálů, provádějí čistění, filtraci krve, likvidují a zadržují jedovaté látky, tím vším posilují imunitní schopnost těla.

A co naše emoce? Vzteky často pramenící ze strachu, který je zase tvořen stresem z událostí, které dle našich přesvědčení nemůžeme změnit, ovlivnit. Když se chci zbavit něčeho, co se na mě lepí nebo jinak přicucne (třeba i člověk), tak se oháním, třesu, játra se chovají stejně - roztřesou se vztekem - je nabíledni, že právě z toho, že se něčeho chtějí zbavit. Toxicity.

A když to nestačí, tak to pustí do krve a třese se císař - srdce. Nikdo v těle, ani ty, nechce zažívat toxicitu.

Co zbývá?

Samozřejmě na vstupu odmítat bezhlavé předepisování chemie, ať už z jakékoli pohnutky lékařů. Použít selský rozum a nenechat se udolat "autoritami".

Hledání kvalitních potravinových zdrojů. Kvalitní čisté a energeticky nabité vody.

Nastolení nového osobního rozvoje a denních pravidel, psychohygieny: nepoužívat ve večerních hodinách počítače (aspoň 2 hodiny před spaním), telefony, vždy je na noc vypínat, nemít je v prostoru, kde spíme. televizi nejlépe vyhodit do sběrného dvora. Věnovat se sami sobě. Bez těchto berliček. Nenechat se rozptylovat mainstreamovými médii. Naučit se chodit spát včas a za úplné tmy a naopak přes den nasávat slunce a světlo, včetně ultrafialového záření, které nás napájí. UV není škodlivé, tak jak nám to 50 let vtloukají do hlav. Ne, černé brýle opravdu není potřeba, když vyleze první sluníčko.

Existuje mnoho kvalitních doplňků, některé budou na konci této zprávy. Ne všechny potřebuješ, ne všechny je třeba brát pravidelně. Opravdu je dobrým zvykem nechat tělu, i játrům nezávislost na těchto zdrojích zdraví. Vynechat když cítím, že to teď nechci. Naopak posílit odběr, když to cítím. Rovněž stejně je to i s potravinami, které jsou pro léčbu jater vybrány. Naše organismy žijí v různých vlnách, sinusoidách - nic není pravidelné. Jediné ráno není stejné. Ani den a noc, ani měsíce či strava. Ani lidé kolem či dokonce práce.

Barevnost je velmi prospěšná. Barvěme si každý den dle osobních pocitů.

Množství a vyváženost hormonů, které nás "ovládají" přes naši šišinku, epifýzu jsou závislé na světlu a tmě :-) Světelný smog ve městech plus hluk, v podstatě nenechá naše těla odpočinout. Je třeba hledat svůj klid v přírodě a postupně se tam i natrvalo přemístit :-)

Tohle všechno a mnoho dalších opatření se máme teď jako děti znova naučit. Protože jsme se naučili mnohým závislostem a dnes je vše jinak. Každý den změna, nová pravidla, nové nejistoty, noví přátelé, nová energie..... vždyť jsme na to léta čekali. Tak si to užijme :-).

Teď jen "drobný" přehled, co dle současných vědeckých objevů můžeme se zanesením či další nefunkčností jater spojovat za syndromy, nemoci, disbalance. Pokud z toho něco máš, věz, že o to můžeš s klidem přijít:-) :

akné, ekzémy, lupénky, vysoký krevní tlak, chronická únava, úzkosti, sezónní afektivní porucha, deprese, epileptické záchvaty, bušení srdce, tachykardie, podrážděnost, PMS, bolestivá menses, předčasná menses, zácpy, nadýmání, metylace (oprava zdravé DNA, udržování hladiny homocysteinu, syntéza neurotransmiterů - serotoninu, dopaminu a adrenalinu, detoxikace jaterní tkáně, tvorba obalů nervových buněk, detekce cizích těles a antigenů v imunitním systému), výkyvy hmotnosti, bolesti v oblasti žaludku, reflux, stav cholesterolu, ze známých pojmů pak žloutenky, hepatitidy, cirhóza, rakovina.

.
K věci.

CO OMEZIT ČI NEJÍST:

Informace pro tebe, který/á nedržíš speciální zdravotní dietu naordinovanou odborníkem. Jde o diety při procesech, syndromech jako jsou diabetes, vysoký krevní tlak, rakovina, autoimunita, ekzémy, lupénka, dráždivý tračník, Chrohnova choroba, ulcerózní kolitida apod.

I když je pravdou, že právě tyto syndromy jsou velmi často "stvořeny" špatným životním stylem a stravou, které postihují celý organismus a v prvé řadě JÁTRA.

Tedy je na každém, zda se do očisty a regenerace jater a žlučníku pustí dle níže uvedených zkušeností nebo zda zůstane u své osvědčené stravy či nestravy.

Ano, zde je třeba použít SELSKÝ ROZUM, tj. být v integraci sám se sebou.

Zklamání pro dietáře:

Většina diet stvořených nějakými skupinami či jednotlivci může být částečně úspěšná, ale nejde do hloubky věci - vždy je něco vyzdvihováno a něco potlačeno - ale univerzálnost není. Je třeba bádat a neuspokojit se cizí zkušeností.

Zde citované postupy si můžeš ještě více do hloubky probádat a upravovat dle své osobní citlivosti a pocitů :-)

- vegani jsou často "přetučnělí" avokádem, semínky, tofu, oleji, ořechy, škodlivými cukry a tuky (falafel)

- vegetariáni pro změnu mlékem, sýry, vejci, máslem, škodlivé sacharidy a tuky (falafel), housky se sýrem, atd, atd, ...

- smoothies je lepší než ham and eggs, avšak nejde do hloubky - částečně zlepší viditelné symptomy (výsev na kůži, pokašlávání, trochu pohubneš, trochu se odhleníš, trochu se pročistí nos, trochu se sníží zánětlivá reakce), ale to není opravdická očista..

- zvířecí játra - je jasné, že vzhledem k tomu, co játra musí vychytat, toto přeci nechceme mít v těle my, že ano? To, že vychytávají i prospěšné látky, minerály, enzymy není argumentem.

- vysokotučné potraviny (maso, včetně libového, tvrdé sýry, sádlo.... ) a samozřejmě všechny umělé, emulgované tuky.. pokud tyto potraviny zvláště během očisty jater používáš, tak látky z očišťovaného orgánu nemají kam odejít - neboť krev je již plná tuků. Omezením vysokotučných potravin snížíš množství tuku v krvi, každé snězené ovoce je pak pro tebe přínosem v dalším čištění.

- vysokoproteinová dieta je současně vysokotučná - v živočišných proteinech je TUK. odečteme-li ještě fanaticky ze stravy sacharidy, začínáme vyčerpávat srdce. Potřebujeme k životu glukózu. Libové kuřecí maso obsahuje více tuků než ořechy. NEMLUVĚ O VEPŘOVÉM ! Tyto směry se maskují dodáváním většího podílu zeleniny, event. ovoce, ale stále zůstávají ve svém základu vysokotučné - tedy játra devastující. Ano, ano, špatně se to poslouchá, ale hledej dále i sám/a. NEBUĎ OVCE, BUĎ BADATEL ! NEKOPÍRUJ CIZÍ VZORY ! NADCHNI SE PRO VĚC A OBJEVUJ, RADUJ SE ZE SDÍLENÍ :-))))

Tato proteinová dieta vznikla v době první bankovní a kapitalistické krize ve 30. letech 20. století jako dohoda o výkrmu obyvatel mezi "výrobci masných produktů a tehdejšími vládami". Je vidět, že má vcelku výdrž, neboť dodnes i ty nejlepší diety, kde je již uvažována zelenina, ovoce, smothies apod. je stále vysokotučná.

A vlivem potlačení covidmafií se opět rozhojnilo mnoho nových řeznictví a zvýšila se spotřeba masa a alkoholu, Proč asi, že?

Je to cesta k tzv. autoimunitě a celé řadě současných symptomů a syndromů, které odborníci nedokážou vysvětli ani vyléčit, ale nikdy ti nezapomenou připomenout, abys jedl/a dost bílkovin, že je to zdroj života :-)

- alkohol - je nad slunce jasné, že vysušuje a játra tvrdnou a stává se z nich kámen. Ohnivá voda znemožňuje orgánu zpracovávat v podstatě cokoli (živiny či toxiny), ty pak nejsou odvedeny tam, kam je třeba a my máme ráno opici - játra nechají všechny jedy "plavat" do těla a "ohnivák" jim pomůže vzhůru až do hlavy. Tedy vzniká otrava mozku z nefunkčních jater. Tedy opartně ! Víš jak dopadli indiáni...

- lepek (ozvlášť z "moderně zpracované" pšenice) a mléčné výrobky slouží jako potrava pro viry a bakterie.

- mléčné výrobky (mnoho tuku)

- rafinovaný cukr, dodávaný cukr, čokolády...

- vejce (krmivo pro viry a mnoho tuku)

- káva (vysušuje, dehydratuje krev, ledviny, játra..)

- fermentované potraviny

- jablečný ocet a další octy (překyselují žaludek a hlavně játra)

- amalgámové plomby (kovy krmí viry) - to je památka 20. století, i když i dnes klidně zubař tuhle chemii naplácá do tvého zubu. Směs těžkých kovů, které jsou pro nás organismu spouštěčem mnoha potíží a dlouhodobě nabourávají především centrální řízení - nervový systém, hormonální žlázy. Zde jako pachatel vyniká především rtuť (Hg).
.

Játra jako náš vlídný ochránce, takový rodič, mají ve své paměti všechny naše "pokusy o fyzickou likvidaci" v různých formách - stravování, stresy, snahy o zrychlené detoxikace.

Tak to poslední položka je právě ta, kterou jim nedělejme. Když nás někdo přitlačí ke zdi, tak se bráníme a vylejeme na něj všechnu špínu, žluč a nebo mu dáme po čenichu. Takhle by se chovala naše játra, kdybychom tlačili. Tedy POZOR. KLIĎÁNKO A POMALU.

Pokud se domnívám, že mám ve žlučníku kameny, tak nejlepší cesta je ROZPUSTIT JE. Ne je násilně vytlačovat velkým množstvím oleje. Protože, když pak někde uvíznou, je to na rychlou a na kudlu - a to určitě nechceme, že ano?

Uvědom si, prosím, že celková detoxikace některých toxinů (toxické kovy) nebo souhrn všech může trvat až 2 roky. Není tedy kam spěchat a proces násilně urychlovat.

Jak játra podpořit a co jíst:

CO především tvoje játra milujou? Kyslík, vodu, cukr a minerální soli. Jedou na glukózu a fruktózu, to jsou přírodní cukry, které potřebují ke svému štěstí. Najdeš je v ovoci, škrobových zeleninách (batátech, bramborech, dýních...), to je záruka, že jsou stále mladá - jako ty :-). A ZNOVA: JÁTRA SE NEŽIVÍ TUKEM. ANI HO NEŠTĚPÍ !!! NECHTĚJÍ HO ! JEDOU NA CUKR, POMOCÍ NĚHOŽ PRODUKUJÍ ŽLUČ. TA ROZKLÁDÁ TUKY. JIŽ MIMO JÁTRA. KDYŽ MÁŠ V KRVI MOC TUKU, BUŇKY NEUMÍ VSTŘEBAT CUKR - INZULÍN NEPRACUJE, Z TOHO NEMÁŠ V KRVI DOSTATEK KYSLÍKU A KREV JE "SUCHÁ". A JÁTRA OPĚT NEMAJÍ DOST KYSLÍKU, VODY A GLUKÓZY... Přírodní cukry - glukóza i fruktóza játra také ochlazují - mají tendenci se stále zahřívat. A podívejte se, copak papá cholerik? Potraviny a jídla, která ho ještě více rozhicují - ostré koření, barbecue, fast foody, těžké tuky, smažené, pečené, pražené - zkrátka vše, co ještě více játra devastuje. Budiž mu pak země lehká :-) Jde o snížení tuku o 1/4. To nemusí být takový problém pro tvůj jazýček, ale pro játra je to, jako kdyby padla vláda, ty sis sundal okovy a hadr z obličeje a probudil ses na Tichomořském ostrůvku plném ovoce, zpěvů, slunce a vlídných lidí. Tohle můžeš svému tělu dopřát již pouhou změnou stravy :-)

Jak často jíst? Každé 1,5 - 2 hodiny. Jedno nebo dvě jídla je málo. Vznikají velké výkyvy glukózy v játrech a krvi, které tělo dohání pomocí vylučování stresového hormonu adrenalinu. Svačiny jsou důležité - místo uzobávání chipsů, bonbónů, čokolád, tyčinek, zkus ovoce...

LÉČIVÉ SLOŽKY POTRAVY:

OVOCE, ZELENINA, SEMÍNKA, OŘECHY, BYLINY, KOŘENÍ.

OVOCE:

Redukcí ovoce ve skladbě jídelníčku se hlavní zásobárnou energie stává tuk.

- citrónová či limetková voda - čistí krev, rozptylují hlen v játrech, uvolní stagnaci, ztučnělost, steatózu (oficiální medicína neumí léčit), rozpouští usazeniny, kameny ve žlučníku, zvyšuje hladinu HCL v žaludku, snižuje škodlivé kyseliny ničící jícen a štítnou žlázu, odvádí plastovou zátěž z obalových materiálů - proto NIKDY nepijte kyselinami prosycené vody z plastových lahví. Souhrnně tyto šťávy "utišují" nepříznivé bakterie, plísně, kvasinky, houby.

- pomeranče, mandarinky - odhleňují žlučník, rozpouštějí žlučové kameny, vápník Ca + vit. C

- jedna z nejstarších odměn člověka vlastním játrům - jablka, jablečný mošt, pyré (nikoli jablečný ocet, žádný ocet, podobně jako s alkoholem) - hydratují, čistí krev, umravňují nekamarádské bakterie, viry, plísně, houby, kvasinky...působí na žlučové kameny

- bobule: borůvky lesní (mražené, sušené a namočené), maliny, ostružiny, ... Čistí a chrání jaterní buňky před toxiny

- borůvky z lesa - hluboká očista jater (je dobrý i prášek, když je sušený při nízkých teplotách)

- brusinky, černý jeřáb - obnovují buňky (hepatoprotektivita), vysoký obsah vitamínu C

- třešně - detoxikace játra i střeva, odhleňuje játra

- granátové jablko - obnovují buňky (hepatoprotektivita), rozpouští žlučové kameny, čistí cévy

- hroznové víno - renenerace jaterních buněk, rozpouští žlučové kameny

- banány - tento božský plod poskytuje velmi rychlou výživu játrům, hladí střeva, regulují plísně, bakterie i mikroby...

- meloun - hydratace, ředí a čistí špinavou krev, odvádí z tuku krev, pomáhá k obnově HCL v žaludku

- broskve - odhleňují střeva, zlepšují terén pro přátelskou mikroflóru

- meruňky - ochrana jaterní buňky (hepatoprotektivní), zdroj vit. A, detoxikuje toxickou měď

- javorový sirup - palivo, mineralizace,

- včelí med - potřebné cukry, minerály, reguluje nevhodné bakterie, viry, plísně, houby.

- ananas - rozpouští žlučové kameny

dále fíky, pitaya, kiwi, hrušky, datle, mango,

ZELENINA:

- šťáva z řapíkatého celeru. Odhleňuje střeva a játra.Zvyšuje obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která zamezuje tvorbě kyselin od škodlivých bakterií a jejich stoupání jícnem ke štítné žláze, kterou tyto kyseliny poškozují.Obsah sodíkových solí a dalších látek likvidují bakterie, viry (EBV, streptokoky). Silné hydratační tonikum. Sklenice této šťávy může nahradit i několik sklenic vody. Ochlazuje játra. Rozpouští žlučové kameny.

Šťáva z řapíkatého celeru a limetková či citrónová voda jsou jemnými toniky i pro začátečníky v detoxu - nevytvářejí detoxikační reakce jakéhokoli typu.

- brambory - zdroj polysacharidů, aminokyselin (brání tvorbě virů), čistí krev, udržují správnou váhu

- batáty a další sladké brambory - klidní játra, jejich hormony, zásobují glukózou, glykogenem

- topinambury - chrání játra

- dýně - snadný zdroj živin, cukrů, ochrana jater

- cibule, jarní cibulka - čistí játra

- česnek - ostrá zelenina, pomáhá zastavit nápor vetřelců ve střevech

- klíčky a výhonky - nabízejí živiny, které nenajdeš nikde jinde na trhu, zlepšují vstřebávání minerálů, vitamínů

- koriandr (známý z vietnamských PhoBo polévek) - čistí játra, detoxikuje od kovů nervovou tkáň

- kadeřávek - zvyšuje produkci vit. B12

- další košťály - růžičková kapusta, červené zelí, brokolice, květák, kedlubna, kapusta, ředkvičky, roketa, potočnice,......

- listová zelenina - každý den

- chřest - chladí a léčí játra, zvyšuje tvorbu žluči

- rajčata - vyživují a čistí játra a žlučník

- červené, zralé pálivé papriky - čistí krev, patogeny, toxiny

- lilek, okurka - čistí krev

- mrkev - glukóza

- mořské řasy - nejvíce jódu má kelp, chrání játra

dále petržel, ředkvičky, špenát (polévka),

SACHARIDY:

- zvýšit příjem polysacharidů, snížit vysokotučnou stravu (sem spadá i libové maso)

- houby a medicinální houby - čistí střevo a tím i játra od nežádoucích plísní, bakterií a virů

TUKY:

- ořechová másla (nejlépe doma vytvořená s láskou), kokosový ořech, avokádo (ale ne moc)

- tuky jím vždy v kombinaci se zeleninou, citrusy, rajčaty,

- naopak nekombinuju tuky s brambory, bezlepkovými obilovinami, luštěninami, či monosacharidy (cukr, rafinovaný cukr)

- živočišné tuky jím bez přídavku dalších tuků (máslo, oleje, smetana) ani vejci

- ovoce, event. ovoce se zeleninou jím aspoň 20 min před jídly s tukem. Zasytíš se a nebudeš mít tak velkou chuť, potřebu velkého množství tučného jídla..

VHODNÉ DOPLŇKY, BYLINY:

Doplňky stravy konzumuj s přírodními cukry: kouskem ovoce, škrobovité zeleniny (bramb, batát, dýně) či medem, javorovým sirupem nebo kokosovou vodou. Cukr přenáší krví nutriční látky, bez něj se do orgánů živiny nedostanou - oni je nepřijmou.

- ašvaganda: Posiluje nadledviny a stabilizuje jejich činnost, která oslabuje, když jsou příliš namáhané. ašvaganda ochraňuje játra před nadbytkem adrenalinu a pomáhá jim produkovat a skladovat desítky hormonů.

- tkáňové soli Dr. Schüsslera na podporu a detoxikaci

  • č.6 Kalium sulfuricum - odhleňuje, čistí chronické zánětlivé procesy v celém těle, buněčný čistič, stimuluje játra
  • č. 7 Magnesium phosphoricum - při křečích, bolestech, pomáhá systému žláz s vnitřní sekrecí (játra, slezina, lymfatické žlázy, štítná žláza). Polovinu ho najdeme v kostech, ale hraje významnou úlohu také ve svalech (hladkých i kosterních), nervech (zejména vegetativních), míše i mozku, červených krvinkách, v játrech. Magnesium se účastní mnoha enzymatických procesů. Má vliv na srážlivost krve, srdeční činnost, snižuje cholesterol a působí antialergicky...
  • č. 9 Natrium phosphoricum - detox látkové výměny, obnova buněk a krvetvorby, reguluje acidobázi, reguluje hospodaření s tuky, pomáhá při žlučových kamenech
  • č. 10 Natrium Sulphuricum - detoxikace, posiluje játra, přeměna toxických a odpadních látek na vodné roztoky, posiluje játra, podporuje vylučování přes lymfu a tlusté střevo
  • č. 12 Calcium Sulphuricum - eliminuje jedy, čistí hnisavé procesy a všechny chronické procesy, podporuje látkovou výměnu, následky překyselení ze špatné životosprávy a stresu, posiluje imunitu

- B-komplex: játra jsou odborníkem na přeměnu a skladování b vitaminů, aby je všechny orgány a tkáně v těle mohly lépe využít. Játra dokážou v případě nouze vytvářet b vitaminy, ale je pro ně snadnější, když jsou b vitaminy obsaženy v potravinách a kvalitních doplňcích stravy, protože se můžou soustředit na důležitější povinnosti. Když jsou játra čistější a bez toxinů, může začít účinkovat zázračný b-komplex...

- čaga - detoxikuje játra, snižuje hladinu tuku v krvi, snižuje viskozitu krve, houba posiluje a ochraňuje játra, žaludek, slinivku, nadledvinky, snižuje zánětlivý proces, tiší srdce, zmírňuje toxickou horkost, posiluje energii těla, dodává provitamin D2 ve významném množství. Reguluje nekamarádské bakterie.

- mořská plazma Quinton - absolutní přínos všech minerálů, také některých enzymů a dalších prospěšných látek. Patent Dr. René Quintona z roku 1890. Použití v prevenci, čistění, tak při vleklých nemocích, po úrazech atd.

- kořen čekanky - jemný detox, zabraňuje tvorbě žlučových kamenů

- list, nať meduňky - čistí patogeny v játrech. Zklidňuje játra a střeva, ochlazuje játra. Posiluje nadledvinky.

- list divizny - čistí od virů a bakterií, odhleňuje, snižuje zánět, chladí, zklidňuje játra

- omega 3 kyseliny, eleje - EPA a DHA (kyselina eikosapentaenová a kyselina dokosahexaenová) - chrání játra a vrátnicovou žílu před toxickým blátem

- glutathion - antioxidant, tripeptid, složený ze 3 aminokyselin. Detoxikant, omlazovač (antiaging). Podporuje jaterní buňky - velký pomocník.

- aminokyselina L-lysin: brání v množení virů napadajících játra (včetně tzv. autoimunity) . Imunostimulant.

- list kopřivy - zvyšuje hladinu HCL v žaludku -> sníží se tak zatížení jater. Podporuje a zklidňuje játra, žlučník, žlučové cesty. Adaptogen. Detoxikuje.

- list pampelišky (list i kořen) - vynikající čistička jater !

- kurkuma (jako doplňek - kapsle, prášek) - zmírňuje toxickou horkost jater, odhleňuje játra i žlučové cesty, navyšuje Qi, energii jater.

- amalaki, indický angrešt (ovoce či tinktura) - antioxidant. Detoxikátor. Vysoký obsah vit. C - posila imunitního systém. Posila jater, obnova zásob glukózy

- jetel luční, květ - čistí krev, detoxikuje, odlehčuje játrům, odstraňují a obnovují červené krvinky

- lékořice, kořen - "utišuje" viry v játrech a ochlazuje je (mají stálou tendenci se přehřívat). Detoxikuje. Zvyšuje kyselinu HCL v žaludku, uklidňuje podrážděný, zanícený žlučník a střevní výstelku.

- květ sudánského ibišku: opět zdroj antokyany, jako u borůvek, ostružin, černého jeřábu které dodávají květům červenou barvu, pomáhají rege- nerovat játra tak, že odstraňují hlen ze stěn buněčných membrán a posilují schopnost jater plnit určené povinnosti. Regeneruje také žlučník - čistí jeho stěny - a posiluje imunitní systém jater.

- kyselina alfa-lipoová (nasycená mastná kyselina, někdy známá jako vit. B 13, nebo kyselina orotová) - posiluje a velmi dobře čistí játra, posiluje jejich skladovací funkce glykogenu. Silný antioxidant, reguluje cholesterol, podílí se na procesech při uvolňování energie - důležitý koofaktor metabolismu, odvádí kovy

- kardamom - chladí játra, zvyšuje produkci žluče, zlepšuje trávení

- koenzym Q10 - antioxidant, mimořádná ochrana jaterních buněk

- MSM (methylsulfonylmethan): odvádí tuk z jater, posiluje a ochlazuje je

- aloe vera: denně čerstvý list dlouhý 5 cm nebo víc (bez slupky)

a ještě další a další...

NÁVRH DENNÍHO JÍDELNÍČKU:

Na začátku 9 dnů vynechte veškeré maso (celodenně).

Ráno a dopoledne se hydratuj (šťávy, ovoce) a omezuj tuky na minimum.

Přes den očistné šťávy, zeleninové pokrmy,

škroby (brambory, dýně, obilí, houby...).

Tuky a Proteiny (maso, vejce, ořechy...) až večer.

Jez častěji než 3x denně (1,5 - 2 hod).

Redukuj lepek ve skladbě stravy.

Ráno

- citrónová voda - větší hrnek - vymačkat 1/2 citrónu a zalít teplou vodou max. 40°C

Dopoledne

- ovoce, od 4. dne již jen šťávu z 1 ks řapíkatého celeru (časem lze zvyšovat, dle pocitů a reakcí těla)

Oběd

- zeleninový: špenát... chřest...

Odpoledne

- ovoce, jablka, datle, od 7. dne přidat šťávu z 1 ks řapíkatého celeru

Večer

- chřest, růžičková kapusta, salát, brambory, batáty, dýně

Během dne přidat dle pocitu, možností či časové náročnosti:

Mořská plazma Quinton: 1 ampule denně 5 min před obědem

Zelený ječmen 2 čajové lžičky denně do vlažné vody (protřepat nebo rozmíchat nekovovou lžičkou) Od 10. dne střídat dopoledne se spirulinou

Spirulina: 2 čajové lžičky denně dopoledne. Od 10. dne střídat dopoledne se zeleným ječmenem

5-MTHF (5-methyltetrahydrofolát): v játrech obnovuje zásoby b12 na bioaktivní formu

Čaga: 2 čajové lžičky denně nebo 30 kapek tinktury s kopřivovým čajem před obědem

Kopřivový list: 2 hrnky čaje 30 min před obědem

Kurkuma: 2 kapsle s jídem nebo malé množství čerstvě nastrouhané či odšťavněné denně

Koenzym Q 10 + Omega 3 tuk - přidat k obědu či večeři

Aminokyselina L-lysin: 1,5 gramu denně navečer s čajem ibišku či meduňky

Ibišek sudánský - květ střídat s listem meduňky: hrnek navečer

B komplex. Od 10. dne je vhodné ho přidávat několikrát týdně

Občaspřed obědem či večeří mátový čaj na zvýšení produkce žaludečních kyselin, ochlazuje a zklidňuje játra

Vitamin C - přírodní zdroj, např. Acerola, Camu-camu

MSM - od 10. dne denně 2 kapsle či 2 g v prášku

Zinek (jako tekutý síran zinečnatý): až 1 plné kapátko denně

Po 14 dnech očisty je možné se věnovat očistě od těžkých kovů. K tomu je však důležitý předpoklad, že žádné nemáš v zubech, tedy že máš vyměněné všechny amalgámové plomby za nové nekovové. Pak můžeš zacílit na tuhle partu "těžkooděnců" a použít koloidní stříbro, borůvky z lesa, koriandr, spirulinu, zelený ječmen, mořskou řasu....

Pokud je ještě máš, pokračuju do té doby v jaterní výživě a očistě jako součást běžného denním jídelníčku:

To už je však další lekce...

Co máme u nás v nabídce v prvotřídní kvalitě:
( www.imunita.cz nebo v obchůdku Centra Altán v Praze 3)

mořská plazma QUINTON
MSM
DMSO
tkáňové soli Dr. Schüsslera
L - lysin
amalaki
omega 3 kyseliny
vitamín C z plodů Aceroly (brazilská třešeň)
lékořice - kořen
ašvaganda
čaga - medicinální houba


Podrobnější rozvrh můžeme zkusit doladit společně nebo můžeš nacítit sám.
Ostatní doplňky a stravu si, prosím, vyhledej na trhu sám.

Kde pátráme my:

scuk.cz
prozdravi.cz
bylinkářské firmy
zahraniční dodavatelé


Zdroje: Anthony Wiliams - Mystický léčitel, a další knihy, zakupte, vřele doporučuju, ať proniknete vlastním studiem do hloubky, studia Tradiční čínské medicíny, studia u MUDr. Josefa Jonáše, praxe a další informace přicházející odjinud...