IMUNITA: plíce, slezina, ledviny

07.08.2021

Milí přátelé,

sdělení je o tom, že není třeba přetěžovat plíce, slezinu a ledviny tím, že podporujeme smutek, starosti a strach tím, že neustále počítáme počty nakažených, vyléčených, vystrašených či jinak ohrožených bratří a sester na naší planetě.

...že i když nemůžete být ve svém "vysněném" zaměstnání, tak je mnoho činností, které vás mohou velmi obohatit, protože jsme na ně prostě neměli čas....tak už se nevymlouvej a využij příležitost k NOVÉMU ŽIVOTU ! :-)

"Níže uvedená doporučení se vážou nyní k těmto třem orgánům z hlediska podpory celkové imunity. Jinak současné jarní období se váže k orgánům jara - játrům a žlučníku. Není tedy žádnou chybou, když budeš zařazovat do jídelníčku i čerstvé potraviny typu klíčky, červstvé lupení z louky či zahrádky apod. :-) "

Je úplně jedno, kolik je na trhu roušek, postrádáš-li originální výrobek, vezmi si šálu - doma ji nosit nemusíš, v autě a v lese taky ne. Pokud samozřejmě potřebuješ jezdit hromadnou přepravou či se vyskytuješ v lidnaté části, je to vhodný doplněk oblečení, možná z něj vznikne i nový módní trend :-) - i kdyby nefungovala a neměla účiinost, buď sociální a ber ohled na slabší - to je právě ten SOUCIT, který souvisí s orgány v hrudi :-)

Plíce jsou u virových nákaz ohroženy jako první, to znamená, že je třeba jim věnovat hlavní pozornost. Avšak nejsou v tom samy - šíře kvalitní imunity spočívá dle TČM v základním trojlístku orgánů a drah - PLÍCE, SLEZINA, LEDVINY.

Shrnu, co jim dělá či nedělá dobře:

PLÍCE

Omez, prosím: dlouhodobý smutek, lítost, zkažený vzduch uzavřených budov, kouření, zbytečně dlouhé ležení - plíce se tím oslabují, neboť gravitace ztěžuje nádech...

Vyhledávej informace, které jsou soucitné, láskyplné - hned vedle Plic je v hrudi partner a šéf Srdce. Posiluje důvěru ve Vyšší vedení a posiluj stále denně své vědomí - dýchacími cviky, tělesným cvičením, soucitem....

Věnuj se bližním doma, rodině, věnuj se stravě.

Co plice čistí či jinak jim prospívá:

dlouhozrnná rýže, slzovka, ječmen, ječné kroupy, jáhly, bílé fazole, čočka, jarní cibulka, ředkvičky, ředkve, černá ředkev, pórek, mrkev, celer, kedlubny, cibule, květák, křen, pažitka, česnek, zázvo, lotosový kořen, jablka, hrušky, citróny, šípky, kmín, kardamom, koriandr, kurkuma, kajenský pepř, hřebíček, bazalka, řeřicha, fenykl, česnek, šalvěj, saturejka, tymián, rozmarýn, len, jeřabina, majoránka, rakytník, echinacea, máta klasnatá, gomasio, sezamový olej.......a kachna.

SLEZINA

nemá ráda dlouhé posedávání (hejbni zadkem :-)), dlouhé učení, memorování (i když se děti učí na dálku, tak potřebují pohyb - jinak se těla zahlení), starosti (to se teď líp dělá, když nemůžeš tolik pobíhat po městě... přenech je jiným soudruhům), stálé přemýšlení (zkus na chvilku odložit směřování, plánování - právě teď je svět jinak - přijmi to :-)). KRÁTCE ŘEČENO - ZAVŘI BEDNU A TVOŘ !

Zahleňovadla typu cukrovinky, jogurt, nadbytek bílé vládní pšenice vymleté....

Líbí se ji svalová práce, procházky, učení se v přírodě, nezahleňující potraviny, bav se hraním her, doteky, hlazením, šimráním, milováním, házej šipky, tvoř origami, maluj, hraj na kytaru, bubny, buď kreativní, zpívej, volej, křič - konečně na to máš čas....

A vař si doma, rodině, dětem, objevuj mnoho nových jídelních kombinací - není všechno buchta a mekáč !

Slezině, jako orgánu pro transformaci a pohyb tekutin se zavděčíš slzovkou, sladkou rýží, jáhly, kukuřicí, quinoou, amarantem, hrachem, cizrnou, fazolkami adzuki, sladkými zeleninami (bramborami, dýněmi, batáty, topinamburami, mrkví), výborné jsou hrušky, švestky, sladká jablka, oleje, vanilka, med, hrozinky, mandle, ořechy, sezam, med, ječný slad, máslo či Ghí, kozí mléko, smetana......a kachna.

Tahle tvoje slezina, slinivka a žaludek vyrábí ze směsky na talíři energii, která tě pak pohání, ale taky chrání před vpádem chladu, horka, vlhka, sucha, větru, virů, bakterií, plísní, blbosti, hovadských vtípků - neboť trávicí trakt musí strávit nejen to z talíře, ale i z okolí, soc. sítí, médií atd.

Plíce a Slezinový okruh fungují jako kdysi karburátor v autě - mísí energii z jídla a ze vzduchu.

Stále je tentýž tok fotonů - jeden je pouze řídší a druhý hustší, jeden nás víc pohání a druhý živí hmotu. Oba však potřebujeme naplňovat.

Tedy přeju dobrý dech a dobrou chuť !

LEDVINY

Dle TCM pomáhají plícím v nádechu, ze kterého si vždy trochu nechají. Plíce a Ledviny se doplňují, vyvažují, jak s energií dechu, tak s výměnou tekutin v těle. Jejich veledůležitá funkce je kontrola esece Jing (ting). Kterou máme jednak vrozenou (kvalita života od boha, rodičů, genomu..) a druhak tu, o kterou se spolupodílíme svým chováním po narození. Říká se jí postnatální Qi (čchi).

Ať dělám, co umíme (a leckdy ten um moc nevyužíváme), tak tato životdárná esence někam ubývá - jako olej či palivo v motoru. Je třeba se ji naučit nejen doplňovat, ale hlavně jí neplácat. Její nedostatek se může projevit jako nechopnost početí v produktivním věku nebo chornická únava či oslabená imunita.

Co tedy spíše omezit? Chraň se před chladem. Je jaro, kdy se celá příroda vertikalizuje z dlouhé zimní letargie. Země se otevírá a i když svítí sluníčko a může být dvacet nad nulou, ze země čiší studené vlhko. Jak z podzemní jeskyně. Nefraječit a dát si něco pod zadek a bacha na vítr - je opravdu ještě ledový. U mužů platí, že méně je více. Pokud se neumíte ubránit potřebě se stále dole vyprazdňovat, tedy ejakulovat, vězte, že jednak tato životodárná látka je především pro rozmnožování. Zkus najít cestu tao či tantry a hledat způsob potěšení bez tohoto slastného zakončení a ....pak nic. Tato pralátka je součást esence Jing a vyrábí se mnohem déle než o ni přijdeš. Techniky, jak to udělat jsou však mimo rámec tohoto sdělení :-))) Hledej sám či se poraď.

Ledviny blokuje a oslabuje strach. Věčné obavy, jestli to přežiju, dám, uvidím ještě v létě slunce a v zimě sníh.... Pravděpodobně uvidíš. Najdi si jinou verzi života, nežli žít tím co možná bude nebo taky nebude. Zkus žít v tomhle těle teď. Zkus RADOST, ČINNOST, TĚLESNOU AKTIVITU, ČESKOU ZRUČNOST. Je to antidepresivum, antivirotikum, antibiotikum, antimykotikum, anti cokoli a je zdarma. Jistě když to boží mlýny umelou jinak, tak hledej pomoc venku, ale převážně nemusíš :-)

Také dlouhé stání nedělá ledvinovému okruhu dobře, ale to asi doma moc nehrozí.

A čím ledviny obšťastnit a tím i svůj život? obilovinami (obilí je možno před vařením upražit - dodá to Yang), husté výživné polévky, mnohahodinové vývary z hovězích kostí či skeletů z domácích kuřat i slepic (pokud zrovna nejsou, tak vyjímečně zkus ty průmyslové), přidej řasy (Kelp či jiné mořské), rýžové či jiné nákypy, pražené oříšky, semínka, opět malé červené fazoky adzuki. Kořenová zelenina všecho typu je zdroj našich kořenů - obzlvášť pro nemasojedlíky. Sušené ovoce a zelenina. Mořské ryby se také vážou k energii ledvin. A dobře si ledviny zahřívej anýzem, badyánem, skořicí a hřebíčkem.....a opět kachna.

Vidíš, že tenhle živočich má vazbu, tropismus ke všem třem orgánům. Vyživuje je, zpevňuje, odvádí nadbytečnou vlhkost. Pro naše tělíčka moc přátelský pták :-)

NO A HLAVNĚ - ZMĚŇTE SI BARVY. ČERNÁ JE VELMI MODERNÍ V ITÁLII I U NÁS :-)

Ale moc nepřispívá k toku životní energie. Tedy přesněji vůbec. Zkus žlutou, oranžovou, kombinace pestrosti.... v přírodě taky moc černou neuvidíš, skoro vůbec. Tedy kromě sousedovic psa :-)

Samozřejmě to neznamená, že budeš v rámci prevence jíst zmatečně vše najednou. Pestrost, pravidelnost a hlavně střídmost patří stále k vlastnostem, které zlepšují tvůj život.

S radostí k vrcholu jara

JH