
CHŘIPKA
CHřipka - onemocnění hlavně chladnější části roku
Slované slovo vytvořili dle zvuku, který chřipka z krku a nosu vydává...
Influenza na jihu, američanům již zbylo jen flu, neboť rádi vše zkracují...
Jelikož u nás na západě od Tibetu se nám podařilo přetnout pouto s přírodními živly i cykly, a babské rady jsou již také velmi pokrouceny, o moderních invazivních postupech s vymítání "ďáblů" chemií ani nemluvě, máme dnes stále jedinečnou možnost tyto zkušenosti "okoukávat" z východu. Čínská medicína neznala vitamíny ani další v současnosti laboratorně zkoumané entity - pozorováním se pracovalo s energií Qi, kvalitou chutí (hořká, kyselá, sladká, slaná, ostrá), teplotním vlivem (horký, neutrální, studený), a lékaři věděli, jak s těmito kvalitami potravin, bylin, působit na člověka.
Jednou z našich velkých odpojení se, nepřizpůsobení se okolnostem je fakt, že v zimě je zima a příroda spí, zvířata mají teplé pelechy, většinou hybernují a pomalu tráví zásoby, které shromáždila v teplém období. Naši předkové to dělali podobně - měli jen svíčky, pec, kožichy, krátký den, mnoho prací se venku dělat nedalo, tak co tedy - hospodařili jen kolem domu, topili, rozjímali a dlouho vydatně spali. A co my? V červenci běháme, trénujeme, ponocujeme, pracujeme nadměrně, nadměrně se mentálně vyšťavujeme, a v prosinci, lednu STEJNĚ. Něco nehraje. Nabízí se pár možností jak se přizpůsobit a nebránit se cyklům maminky Země. Není důležité, že máme vyhžívaná auta, klimatizace v zaměstnání - to všechno je jen iluze.
Probereme si hned zpočátku soubor iluzí naší současnosti:
- vitamíny, obzvlášť vitamín C na zvýšení imunity nepomáhá
- med jako jeden ze zdrojů cukru, který jako zvlhčovač chřipku v akutním stadiu spíše podpoří
- očkování proti chřipce silný organismus nepotřebuje, slabému nepomůže, spíš uškodí (škoda, že před očkováním nedostává pacient seznam možných vedlejších účinků, rychle by změnil názor)
- léto, podzim, nebo zima - strava, pohyb, aktivity - všechno je jedno, jsme přece civilizovaní
Jak na ní? Jak na na chřipku preventivně i v akutním stavu?
Venku je zima, uvnitř bychom měli budovat teplo. K tomu je důležitý dostatek odpočinku, naopak redukce hektiky, honičky, vztekání a nedočkavosti. Jednoduché, že?
PSYCHICKOU POHODU uvádím na prvním místě - emoční vypětí, stresy v práci, doma, Vánoční sprinty, přesně vedou k vnitřnímu přehřátí, tím narušení rovnováhy a po zásahu patogenem vzniká výbušná směs. ZPOMALIT FYZICKY I DUŠEVNĚ.
Jako v přírodě se mění, posouvají teplotní kvality, tak člověk má na podzim i v zimě Yangovou, exapanzivní energii ponořenou dovnitř, kde se má regenerovat. Proto je třeba ochránit organismus TEPLÝM OBLEČENÍM - včetně rukavic - v zimě umožní průnik patogenu více naše kůže, v létě zase nosní průduchy, a výživnou zahřívající stravou - ODVARY Z ČERSTVÉHO ZÁZVORU. Použijte asi 7 plátků na 1/2 litru vody, přiveďte k varu a povařte kolem 10 minut. Popíjejte teplý. BEZ VLHKOTVORNÉHO MEDU A STAHUJÍCÍHO CITRÓNU.
Kyselost citrónu má stahující, dovnitř působící energii, v akutním stadiu chřipky může uzamknout patogen, virus uvnitř těla, a tím se značně prodlouží doba léčby a další symptomy na sebe nenechají čekat (pokašlávání, bolesti kloubů).
Teplé jídla jsou samozřejmostí. Nejvhodnější je snídat KAŠE SE SKOŘICÍ (hlavně větvičky skořice, které získáte u nás v ordinaci), případně vývary ze zeleniny, masa.
Není vhodné pojídat ochlazující potraviny typu syrové zeleniny a ovoce, už vůbec ne ze subtropických a tropických oblastí. Tam se citrusy hodí na ochlazování organismu. Tradičně se hodí pro zlepšení trávení šťáva z domácího kvašeného zelí, řekněme "moderně" kvůli zajištění enzymů. O vitamínech to opět není - je třeba zeleninu tepelně upravovat, ovoce také nebo sušené.
Když už na nás dojde, a začneme se potit, tak to se organismus snaží stejnou cestou patogen, vir, vytlačit z těla ven, to je zcela přirozené. Umožněme to! Zamezíme-li tomuto očistnému procesu, můžeme očekávat chronické následky - rýmy, kašle.
S patentních bylinných směsí je dobré posoudit výběr dle příznaků napadení.