CESTOPIS Z KRÁLOVSTVÍČKA

30.01.2023

Na světě bylo vždy hodně království a královstvíček. A některá zůstávají v tomto vládnoucím systému dodnes. Jedním z nich je KRÁLOVSTVÍ JORDÁNSKÉ. 


PRASOPŮST - MASOŽER

V době, kdy se takzvaný křesťanský svět, kam i naše území je stále mocnými ouředníky zařazováno, se pomalu vzpamatovává z obžerství vánočního (samozřejmě jak u koho), je zajímavé i vzrušující se od tohoto stále se opakujícího ..... oddělit a navštívit předkřesťanský RÁJ. 

V křesťanském světě se udržuje alibistické zabíjení živých tvorů až do extatické doby Masopůstu, kdy se ve dnech tzv. "zabijaček" naposledy pokorný křesťan pomodlí a spolyká kila jitrnic, jelit a prasečích hlav (co jíš, to jsi). Po té žádá mnoho dnů až do Velikých nocí za odpuštění a těší se na spasení. To slovo mi evokuje krávu, která žvýká v hubě trávu :-).

V království jordánském se tyhle praktiky zrušily, neboť prase je nečisté, zřejmě od dob, kdy byl pro-rokovi Mohamedovi zjeven korán. Má to něco do sebe (korán určitě nikoli). Epidemie různých typů `ala egyptské rány, dobytčí mory apod., se často objevovaly s pojídáním "nečistých tvorů" jako prase, pes apod. Zajímavé je na tom to, že prasátka mají stejný trakt jako člověk, kromě chybějícího slepého střeva. Patří do stejné části pyramidy - pořádájí to samé, co my lidé. Také mají podobné usazené zplodiny v těle. Když připočteme koránský zákaz pojídání všeho, co má drápy a zahnuté zobáky, což jsou dravci, predátoři, kteří v této pyramidě jsou na vrcholu a mají opět podobné škodliviny v sobě, neboť pojídají všechny tvory, co jsou v pyramidě níže.

Prasátko je nám tak podobné (a někdy i my jemu, když se občas podívám na prodavačky masa a uzenin), že jeho kůže je často využívána ve prospěch člověka při transplantacích.

Vepřík je velmi citlivý a vycítí, když mu jde o krk. Začne velmi intenzivně plnit tkáně, maso hormony. To pak sníš, když ho jíš, křesťane :-))). Kromě etických či náboženských důvodů je asi hlavní zákaz vepřového pragmatický - mnoho škodlivin zůstává v kůži (jako u kuřat), nevyloučí se močí. Kdyby to byla jen kyselina močová a sírová, které dříve nebo později mohou rozjet "podágru", tedy dnu - usazené soli převážně v palci u nohy. Vepřové se ze všech mas nejdřív kazí a v podnebí, které panuje kolem Sinaje, je to velmi riskantní podnik. 

Tak toliko odbočka k masu. 

Inspirativní obrázky z muzea....

PROČ JET ZROVNA DO KRÁLOSTVÍ?

Jednak je to kolébka křesťanství. Na horu NEBO po celoživotním putování dovedl Mojžíš svůj lid a holí ukázal dolů na zemi zaslíbenou - Kánanskou. Říkejme ji Palestina, dnes pod kuratelou jiného kmene - Židů. Na té hoře údajně skonal. Splnil a odešel. Hora zůstala a je zní krásný výhled na hranice s Izraelem. Otec z Vatikánu tam zasadil a zalil olivovník pro lidi, kteří tam žijou teď. Asi křesťany. Město Madaba, která je blízko hory Nebo, má křesťanské podhoubí. Království obývá kolem 6 procent křesťanů. U jedněch nedaleko centra jsme bydleli. Na silvestra máte vlastní vánoční stromek v obýváku. Samozřejmě umělý, neboť v Jordánsku moc stromů neroste a jedle, smrky vůbec. Někde v příznivých lokalitách blíže Jordánu uvidíš borovice, zázrak. 

Druhak to je pro nás destinace bez nucení k "opíchání", a je tam je slunce. V tomhle čr po několika měsících bez slunce je mozkový trust opravdu v řiti :-) Nějaké vize s Asií ještě počkají, stále se svět zaobírá vakcínou proti ničemu, ale jsou ještě urputní....Nebojíme - svět se ladí, tento proces je velice důležitý kvůli ztrátě starých "pseudo vír, pseudo jistot, pseudo všeho". A jinak než přes rozličné krize je nemožné přejít ten "náš" Jordán.

DÁ SE TAM VŮBEC DOSTAT BEZ NAPÍCHNUTÝCH LÁTEK V KRVI - VAKCINACE ?

Ano, bez obav, je to jedna ze zemí, která ani za dob invaze a útlaku čínského netopýra nedělala s vjezdem potíže. Zakup letenku, v zimě je za kačku a přes net si zaplať vízum, další postupy jsou obvyklé. 

Pokud nechceš rovnou na trek do pouště, a byví tě historie i současný život měst a vesniček, je fajn si zajistit auťák. Všichni doporučují půjčovnu Auto Nation. Jelikož jsme hledali, kde nechtějí kreditní karty a event. zálohu (většinou kolem 700 dinárů), tak jsme došli k jiné půjčovně a poté, co nás vyzvedl na letišti jejich člověk a odvezl za město do kanceláře, jsme stanuli před kanceláří Auto Nation :-))) Vše je provázané. Allah to řídí. JDE TO BEZ KREDITKY. A skutečně po vyplnění papíru, vysolíš 700 JOD (jordánských dinárů). Jelikož na netu o záloze nic nebylo, tak mi půlku "prominuli" za svou chybu a těch 350 už v polovině 14 denního výletu vrátili na účet. Je to denní rutina, takže oni nedělají problémy. Auta jsou většinou mladá, i když dle dyzajnu "našeho" Nissanu jsem tipoval r.v. kolem 2005 :-) Je to jiná série, kterou pro tento svět Japonci nechávají montovat v Indii. Téměř většina aut má automatické řazení, řídit může každý, kdo dosáhne na pedály.

Hned první taxikář na letišti si udělal pěkný "rito", když zkušeně "očaroval" bankovky a vrátil nám úplně jiné, než odpovídalo ceně jízdy. Ihned se jedinec naučí a další jízda již byla za babku s Boltem. Slušnej člověk, kterej si váží své práce. To první éro si TO vyřeší s allahem :-)

TAK KUDY?

Přípravy jsou vhodné, ale co se týče reality na místě, tam se začínají točit závity a intuice. Zvykání si na jinou měnu, kromě čerpací stanice všude platba jen cash. hotovost. Banky jsou tam ještě větší lotři než u nás - chtějí 15% při platbě kartou. To si nikdo z domácích nemůže dovolit.  

MADABA - město, kde je cítit křesťanské tradice, kostelík přes ulici od našeho vánočního stromku je pravoslavný. Kvůli prohlídkám různých památek a hlavně jejich chlouby PETRy, je velmi dobrý již v Čechách zakoupit jordan pass, který opravňuje vstup do mnoho kulturních stánků či vykopávek a 2 vstupy do Petry. Vyplatí se ho mít již s sebou v papírové podobě.

AMMÁN - hlavní město, kde z té historie uvidíš římské divadlo. Proto tady potkáš mnoho Italů a i barvy na vlajce jsou obdobné, až na tu černou, která zřejmě symbolizuje černý život žen a dětí. Jinak jako u mnoha hlavních měst je tady rušno, prostě pravý arabský bordel. Jezdí se všema směry i přes pokusy řízení policajtem na jednom velké z velkých náměstí. Všude se samozřejmě troubí - to je zřejmě model od Maďarska dolů a doprava.

Co děláš? troubím, Pouštím tě - troubím, Uhni - troubím, Díky - troubím, Jeď - troubím, Stůj - troubím. Podobně jako když Ind na všechno kývá stejně hlávkou :-) Chce do jiného pruhu, který ovšem většinou je jen imaginární, trub. 

Autíčka jsou stářím a opotřebením "od věků" , bez světel, bez blatníků, bez skel až po moderní hybridy, většinou hundaje dokonce jsem potkal dva tesly, ale jen plechové.

SPECIALITA: usoudili jsme, že denní vymývárna hlavy modlitbami ze všech střech i telefonů je tak náročná, že je na silnicích potřeba trochu řidiče probrat, aby se nepozabíjeli. K tomu by mohly sloužit zvláštní zpomalovací pruhy, které jsou většinou na začátky měst, vesnic a v jejich průběhu třeba po 100m a na dálnici, alláhužel, často bez varování, takže když jedeš stovkou a nevšimneš si ohromné tmavé boule asfaltu, tak přijdeš o kola. Je dobré vždy mít před sebou v dohledu nějakého domorodce za volantem, který ti slouží jako navigátor boulí. 

Občas je ve stejném pruhu mezi auty jedoucími 100km/h několik velbloudů bez pasáčka či s ním. Je pravdou, že 20 km před takovým místem tě varuje dopravní značka-pozor velbloud :-).

Jo a stav silnic? Království teď utečenci zchudlé nemá na opravy, takže jezdi velmi obezřetně, často vozovka na jednou jakoby chybí. Myslel jsem, že máme jedny z nejhorších silnic v Evropě, ale tady mají horší. Ale oni nejsou v EU :-).

JAK SE V KRÁLOVSTVÍ DOMLUVÍŠ?

Dá se domluvit anglicky, někdy v zelenině aspoň základ. Jindy, i třeba u benzínky musím opakovat sdělení 15 litrů opakováním "tří rukou". Jedna ruka 5, dvě 10, tři 15 a tak dále. Jordánsko má v současné době zhruba 11 miliónů obyvatel, z nichž téměř třetina (zahraniční pracovní síly a uprchlíci) nemá jordánské občanství. Počet obyvatel se za posledních padesát let se zvětšil pětinásobně, ještě v roce 2005 byl oproti současnému stavu poloviční. Utečenci jsou ze Sýrie 2,2 mil, Palestiny 1,2 mil, 70 tisíc Iráčanů, kteří se nejlépe zařadili a mnozí už mají i občanství. Z Egypta ještě připočteme 1 mil manuálních pracovníků a dále Filipíny, Srí Lanky, a to už jsou ti dálkoví. Z jedné strany Izraelské bojůvky zemi bohem zaslíbené, z východu zase jiné důvody emigrace. A tak garantovaná 100% gramotnost výrazně klesla.  Utečenci snižují životní i kulturní úroveň Jordánska, možné jsou paralely i u nás - žádná země není na takovouhle agendu připravená. Všiml jsem si, že když je nějaká země vyspělejší, je "třeba" ji začít obsazovat. Uprchíky, médii, korporáty, sítěmi prodejen....

Vzhledem k velmi mladé populaci a nízké zaměstnanosti žen (pracuje přibližně jedna ze sedmi starších 15 let) je ekonomicky aktivních cca 2,6 miliónu obyvatel. Ale zato tady makají děti. Třeba naše píchlé kolo na autě nám opravil 12 letý kluk...během 10 minut zdvihnul auto, sundal kolo, našel hřebík, zalepil pneu, vyzkoušel, jestli neutíká ve vaně s vodou a namontoval zpět. Tatínek či co to bylo se svým kámošem se zubil nad sladkým čajem, kterým nás naléval. Přímo před opravnou plnou hořlavin si pánové dělají ohýnek v sudu s pískem a na něm si hřejí čajík. Je to romantický, co?

Píše se tu odzadu, tak jako u sousedů za Jordánem. Tyhle znaky jsou fakt těžké a mají několik různých "výtvarných" verzí (na začátku, v polovině či na konci slova). Číslice máme odtud, ty se píšou naopak zleva a naučíš se okamžitě. Tečka s trojúhelníkem je 10. S dvěma trojúhelníky 100. Původně různé kmeny mají společný základ ve fénickém písmu, které se rozvinulo v každé oblasti po svém. Obývají hodně kamenité, často pouštní oblasti, kde je veliký nedostatek vody. Jordánsko je druhá nejsušší země světa. Proto sousedi, kteří oba potřebuju vodu Jordánu na zavlažování zeleniny a ovoce, v tomto smyslu kooperují. Nad Jordánem je Galilejské jezero a tohle vše je živá voda pro obě země. Současně však Mrtvé moře kleslo o mnoho metrů, neboť Jordán je jeho přítok. Mrtvé moře je dnes asi 412 m pod hladinou ostatních moří, měřeno zřejmě od středu Zeměkoule, pokud je to vůbec koule :-)....Vláda čr také kooperuje - oběma zemím vesele dodává zbraně :-(

Teď se řeší, jak toto slané jezero v podstatě nezlikvidovat - nejen pro turisty, ale celkově z pohledu ekosystému. Je pravdou, pokud mají nyní Jordánci své bratry živit, tak spotřeba vody stoupá. 


MRTVÉ MOŘE

V lednu tu vydatně fouká, tak do "soli" lezou jen fajšmekři, když už jsem přijel, tak tam vlezu. V jednom místě, které vidíš na obrázku, je roura, kterou dva borci mají na starost a kde se můžeš osprchovat po ležení v soli. Jináč tě to sežere. Stačí si "vody" líznout a už to nikdy neuděláš. Koncentrace solí je vysoká. Přesto všechno, atmosféra této louže je báječná. Pomineš-li výdobytky bělošské civilizace - všechny plasty světa. Lidé tu mají technologie na jejich výrobu, ale vůbec nevědí, kam s tím sajrajtem. V Asii to kolem páté odpoledne pálí na hromádkách kokosových slupek. V Praze zase v Malešické spalovně. Z Číny nakupujeme divné oblečení z PET láhví, ale kolem Jordánu, ve městech, na břehu Mrtvého moře, prostě všude je neskutečnej bordel. 

Tak pojďme k dolů k soli...


UBYTOVÁNÍ - JAK, KDE A ZA KOLIK?

To, že nějaký Holanďan vytvořil Booking, je v zemi, kde vše řeší hlavně alláh, velkou pomocí. Během den si člověk najde svoje představy o ceně, lokalitě a pak zkouší. Tady jede intuice, představy a zkušenost na plné obrátky. I tak přijedeš občas na místo, které neodpovídá popisu na stránkách Bookingu. Můžeš snadno odmítnout, protože nejseš vázán žádnou kreditkou, jelikož, když chtějí hoši všechno cash, tak kreditka je ze hry. Proč říkám hoši? 

Protože holku tady nepotkáš, je někde zavřená a čeká na ženicha. Ženy, které už ženicha mají, tak se mu věnují a taky svým dětem, které napočítali od 4 do 8 kousků. Království tedy nevyhyne, otázka je, jestli se všichni uživí, pardón, jestli je ten nahoře uživí. Stále zde má svou váhu nejen islámské "právo", ale také rodové, kmenová pravidla, kterým často soudce (vždy muž) dá za pravdu. Žena často stáhne obžalobu na muže, který ji znásilnil, protože její rodina si to tak přeje a bylo by poškozeno jméno rodiny. Tak milá žena sklapne a jde zpátky ke "krbu" sloužit božskému druhu - muži. Milé ženy, věřte, že ta atmosféra na ulicích, kde se povalují, pokuřují, pokřikují hromady mladých frajírků, kteří by mohli třeba uklízet ten svinčík kolem a kde tu a tam přejde jedna žena a to ještě často za doprovodu mnoha dětí, je velmi strnulá a nedá se to srovnat asi se žádným obdobím u nás. Až na některé časy, kdy inkvizitoři po celé Evropě sháněli majetek a udržovali "kázeň a přízeň k bohu" tak intenzivně, že hranice nestačili ochladnout. Ale to už je jiná doba. V království to navenek vypadá zcela nevinně, ale ta svatá kniha mluví o ženách a mužích jasně. Mluví se v ní i o vztahu ke křesťanovi - ještě, že nejsem pokřtěn :-) Ale o tom nikdo neví a hlavně - jsem vážený turista - nesu dolárek a dinárek.

1/2 = půl dináru
1/2 = půl dináru

Až na pár již zcestovalých mužů, se povětšinou baví jen s mužem turistou, žena turistka je "neviditelná". Samozřejmě v kavárnách, penzionech, hotelích je to poevropštělé. Stejně tak je hřích oslovovat islámské ženy, mluvit o nich, o sňatku, o zaměstnání, vlastně je tam takové tabuizované prostředí. Hodně muží je tam samo, proto se stále shlukují, čajují, šíšují, nebo chatují :-) Dle jednoho našeho hoteliéra je svatba náročný akt - vychází na cca 4000 euro a pak ze strany ženicha dostatek majetku, aby ženu a mnoho dětí uživil. To znamená, že přirozený výběr je téměř nemožný, "chodit s holkou" neexistuje. Chodí se až po svatbě a každou chvíli k porodu. Taky něco podobného naši předkové ještě nedávno zažívali. 

A k tomu ubytování. Často je náročné vyloudit teplou vodu z kohoutku. Někdy teče málo i ledová. To je v oblastech dále od úrodné západní části. Na záchodech jsou povětšinou mísy, někdy ještě současně i díry do země (tzv. turecký záchod). On je v podstatě fajn z hlediska peristaltiky, neboť pro dobré vyprázdnění střeva, je vhodné mít kolena co nejvýše přitažené k břichu. Ten luxus sedět a číst na záchodě, kde se stejně nic nekoná (líné střevo), tohle čteníčko tě ihned přejde. Na díře je třeba mít dobré stehenní svalstvo :-) V lednu je v noci i ve městech kolem 10 stupňů, proto jsou všude klimatizace - často je třeba však přesvědčit, aby fungovaly, nerozpadaly se hlukem a současně docílili v místnosti aspoň 17 Celsiů. 

Pokud nechceš spát pod dekou se všemi předchozími, kteří zde loni a předloni byli, bereme si své cestovní bavlněné povlečení. (Máme i nafukovací polštářky - to je zvyk, který vždy docením - nemusím si lámat krk na hromadě pod hlavou :-))) ).  Je v království takový zvyk, že se deky nepovlékají a někdy snad ani prostěradla nemění. Jednou za čtrnáct dní cestování jsme měli povlečení, ve kterém chceš být - ulehnout a zdravě se vyspat...Velký luxus :-)

Vždy prostuduj recenze a v různých jazycích - je to velký pomocník, nech si radit od těch, co už zažili.

Pokud jsem si asi 3x troufnuli na kategorii apartmán, už jsme nikdy nezopakovali - byly povětšinou v horší kvalitě než místa, kde se točí turisti a více špíny. V jednom dokonce druhý den po jediném dešti tohoto roku začalo zatékat a celé schodiště pod vodou. Ráno přijela cisterna a vysávala vody z patra, které nemá střechu. Proč tomu tak je? Mnoho domů a tak je tomu i v Asii, nemá střechu a z panelákové krychličky koukají dráty do nebe a čeká se na střechu . Ono se nečeká. Není střecha, neplatí se daň z domu :-))) 

Důvod tohoto druhu ubytování je naše touha si taky něco uvařit sami podle našich představ - přes všechen ten písek a kamení mají Jordánci na každém rohu doslova tuny zeleniny a ovoce. to je pak škoda pořád někde vysedávat a čekat na stále podobná jídla. Tady vždy počítej s velkou 10 kg propanbutanovou bombou vedle sporáku. Pro ilustraci jsme také vyzkoušeli nabídku snídaně některých hotýlků - jo, je to univerzál představa pro turistu o tom, jak vypadá typická jordánská snídaně. Humus, bílý čerstvý ovčí sýr, nějaké olivy, trojúhelníček taveňák, uni arabské placky ze sámošky. A pak jsem na trhu objevil, co jedí domácí za placičky a byl konec i snídaní v hotelu :-). Tak proto ty pokusy s apartmány. Tohle se samozřejmě netýká cestovatelů, kteří si to valí na minimálně 4 hvězdy. My jsme však low cost úroveň, to jest v Jordánsku kolem 700 Kč za noc za pokoj pro oba....a vždy chceme poznávat život lidí, takový, jaký je. Z Hiltonu to není vidět. 

Na severu, jak to často bývá, je země průmyslovější, méně zaostalá a i ubytování je toho důkazem. I když...vyjímky jsou také...


PÁR TIPŮ, KDE TO STÁLO ZA TO:

PETRA - Panoramic View - guest hous se snídani v ceně

JARESH - Full panorama to Archeological to Site Jaresh - snídaně v ceně

IRBID- Plaza hotel - snídaně v ceně

MADABA - MiaDab'ia - apartmán bez snídaně

KARAK - Old house - bez snídaně 

A největší slast, klid? Pouštní beduínský stan ve Wadi Rum poušti včetně polopenze. V noci si vezmeš vše, co máš v batohu či kufru, neboť teplota touto dobou v poušti je kolem 5 stupňů. Stan je jen železná konstrukce potažená barevnými koberci. Ale nelituješ toho....Stojí za to i dojít z beduínského sraziště do stanového tábora pěšky.  

Night beduin camp - nejdeš pod tímto názvem v Bookingu



JÍDLO PŘECI, TO JE TO HLAVNÍ, ŽE ?

Výživy je tu spousty. Zelenina, ovoce (pomeranče, mandarinky, kaki, jablka, avokádo - to asi dovoz), i maso (ovšem bez prasátka), placky, šátečky, rohlíčky (vše samozřejmě bílá mouka) rýže, velké množství luštěnin, bobů, která neznáme. Ořechy, ovčí sýra, spousta druhů a velikostí oliv. Humus. Ve velkých městech najdeš i svého hambáče, jehněčí se může - není nečisté. Sladké specialitky, které tě provází od Balkánu až někam k Ománu - baklava s pistácií nemá konkurenci. Někdy večer dostaneš zeleninu zdarma, někdy za pár JODů. (1 JOD = cca 32 Kč). Sídliště dál od Jordánu hodně zeleniny a ovoce dováží, podle dálnice (teda jmenuje se to tak) jsou místa, uzly kolem benzínek nebo nějakých zahrad, kde jsou nastohované dodávky, takže mrkev, červená řepa, špenát, kedlubny, pomeranče, mandarinky nebo banány přepadávají vrchem. Pro vege lidi hotovej zázrak. Pak není velká potřeba pít, šťáv je dost. Dobrá je však do vyšších poloh termoska s horkým čajem. Málem jsem zapomněl - káva je tu spíš turistická droga, ale domácí mají všude černý slazený čaj, eventuelně s lístky máty, v podstatě známý tuareg se severní Afriky. Ovšem, když dávkuješ denně tohohle čerňáka ráno, v poledne a večer, tak spánek vypadá velmi podivně :-)

V restauracích se najíš (vegetariánsky) tak za 200-300Kč/hlavu. Cenová tvorba je jasná - směrem na západ je třeba více otevřít peně-ženku. Ostatně to známe z našich ději také. Nyní už se to srovnalo, že ano?

TIP: Indická restaurace v Aqabě, je chutná a levná

I přesto, že na ulicích, silnicích i zákoutích je neskutečný bordel, hlavně plastové odpadky, tak se můžeš najíst na lavičce, nebo jinde v terénu, špína je hlavně optická :-)



CO S TÍM ODPADEM?

JE VŠUDE. Igelity, plechovky, umělá hmota všeho tvaru, sklo, železo - jedině na letišti, v ohraničených resortech zdejší smetánky, turisticky atraktivních, ale hlídaných místech je uklizeno. Na veřejné pláži jak u mrtvého tak rudého moře se odpad vyhazuje do písku. Zahrady jsou v podstatě skládky pod okny. Prostě otevřu okno a hoplá a nebo to přiletí od jinud. Zkus někdy ten pocit - vezmi si petku a hoď ji jen tak na zem. Jaký je to pocit, co se v tobě odehrává? Asi se ji vrátíš sebrat. Přece jen ta evropská kultura chování je v něčem napřed. Ale co by se stalo, kdyby popeláři přestali vyvážet? Věř nebo ne, ale většina z nás by začala vršit odpadky přes koše, popelnice až by odpadky byly všude, stejně jako v Arábii. Někdo to přeci musí uklidit. U Arabů bůh, u nás služby, že? Mám osobní zkušenost z Freiburgu, když 3 dny stávkovali odbory a maminky s dětmi pěkně odhazovali na zastávce tramvaje na zem, jen to fiklo :-) Za tři dny měli ze studentského městečka skládku.

Tedy něco na té ekologii je. Minimálně mě to učí, že jak venku, tak uvnitř. Proto nemohu nic odhazovat, protože nechci mít nečistotu uvnitř...a to nejen z vepřového :-))))

Tento "humus" vychází ze starého podvědomé formy vnímání světa - já a okolí, já a oni. Tzn., že se ego domnívá, že když se zbaví odpadků zahozením, tak je vyčištěno. Jenže je to právě naopak. Uvnitř je nečisto. A ruku na srdce, co u nás doma?


BORDÝLEK

Nekomentuj, nech svinčík tam, kde je a rychle proběhni na "lepší" místa :-)


POUŠŤ WADI RUM

Ve dne v lednu kolem 20 st, v noci 5 st. Zaznamenáš vlastní tep, aniž bys cvičil s činkami. Vyčistí mozek, nervovou soustavu a tak i celého člověka od patologického ruchu civilizace "hluku". Beduíni jsou zcela "jiný kmen" nežli lidé z větších sídlišť. Zamluv si ubytování a pak s němu dostaň autem, velkým bloudem nebo pěškobusem.  


MADABA

Centrum křesťanství - je přece jen znát u křesťana nějaký ten posun, asi křesťanský bůh nechal nějakou škvíru, ve které se člověk mohl vyvíjet rychleji. 


AMMÁN

Hlavní město, kam zřejmě přilétneš, pokud nezvolíš druhý konec země a letiště Aqaba. Největší město, největší ruch. Chce to zažít. Římani a další tu také nechali něco na památku.


PETRA

Zážitek je nesdělitelný. Jen drobnosti. Je to přímo soustav chrámů mnoho tisíc let starých, které stavitelé vytesali z jednoho kusu až zůstal reliéf, ovšem do skály vyhloubili ohromné chrámové prostory. Obřady, hrobky, bydliště...

Emerický superhrdina Indiana Jones tady něco hledal - svatý grál. Dnes na ohromném území Petry najdeš mnoho trhovců, dopravců oslem, camelem či eletrovozítkem. Stojí na tu krásu si udělat dva dny. Kultury zde žijicí byly jako obchodní centrum na stezce karavan, ale také zde mnoho lidí žilo a v dobách několik set let BC se tu formovala NOVÁ Společnost, Nová Síla, ze které vzešlo pokolení Nových bytostí světla. Dnes tu také ve skalních obydlích žijí lidé, hlavně původu beduínského, nomádského, pastevci, kteří tak trochu pasou nové ovce-turisty. "Have you donkey up, down?". where are you from? Your welcome. To se stále opakuje.....a do toho náročný mnohakilometrový výstup po přírodních schodištích patřičně vyvoněných a dobře promazaných jasně zelenými výkaly zvířecích "nosičů". je otázka, kdo je větší osel?

V jednom vnitřním skalním chrámu jsem zjistil frekvenci, kterou prostor rezonuje - 164,2 Hz, třeba to nějakému badateli esoterična otevře brány :-)


AQABA

Jižní část Jordánska. Město ležící na výběžku Arabského moře. Moře zřejmě hraje roli v rozpolcenosti mužsko-ženské společnosti, která tu tak navenek nedoléhá, roli určitě hraje rozvinutý turismus. Obchody jsou na pohled evropštější. Moře má pár pláží...ale zase, musíš si najít místo, kde tě neobtěžuje smetí nebo velký vítr. Leden je opravdu více poznávací. Když mluvím o moři, kde se chci koupat, není to tato země.  


JARASH

rozsáhlé sídlo zasahující zpět před období Byzancie, Říma, Řecka a kam si ještě dovolíme naciťovat...

Sloupořadí měří kolem 800 metrů. Na vrcholu jsou chrámy zasvěcené symbolice, energii Afrodity a Zea, Dia nebo jak chceš nazývat toto vyjádření božství.


MUKAVIR

kopec, kde údajně král Herodes věznil svatého Jana Křtitele, kterého neměla ráda králova dcerka. On, že jí splní cokoli, když mu zatancuje šátkový tanec, a ona že teda ano a že si přeje, aby zabil svatého Jána. Tak on to tak provedl. Toliko povídka. Z kopce je vidět opět Mrtvé moře a země zaslíbenců...


CO SE NEVEŠLO

Královská rodinka, která však jako hlavní protagonista islámabádu nenosí tradiční oblečení :-) Klasika. Pár střech, repráček, který zajišťuju poslech muezína kdekoli i mimo mešitovou věž. Repro-rozhlas po drátě je i v hotelích, ale zřejmě rozvíjející se společnost usoudila, že tůrista odvádí penízky za jídlo, krajinu, památky, ale fakt vymejvačku slyšet nepotřebuje. Dále vzory na lampě, na výtahu, dokonce i v pečivu jsou symboliky toho, co v sobě potlačují - spojení ženy a muže. 

Na kelímku jasně vidíš naše rodná jména :-)

JINÝMI SLOVY: je to země, která měla hezky nastartováno, trochu toho "západu" ji prosluňuje tmářství principů jejich sváté knihy. Ona zase prosluňuje nás hlavně, sluncem, které tady v čr už skoro není. 

TIP PRO ZKUŠENÉ: vezmi batoh, výbavu do terénu a nohy na ramena a frč z letiště rovnou do pouště nebo do Petry. To je opravdové prostředí bez příkras mouhamádů a jiných rádců. 


A jeden skromný návod, kterak si v poušti zahřát za pomoci horké pelyňkové tyčky - moxy dráhu ledvin. 

Další návody ohledně moxování, stimulace aku bodů, využívání energie byliny či výživy, výrazné slevy na zboží a služby Centra Altán najdeš v Členské sekci Altaňané.


A JEŠTĚ VIDEA Z CESTY.....A MNOHO DALŠÍCH NA ZNÁMÉM YU TUBOVÉM CENTRU :-)