Bolestivost

18.11.2017

Bolest během cyklu se často považuje za normální a její projevy za nutné, ale... je tomu opravdu tak?

Milí přátelé,

dnes pokračujeme dalším ženským tématem v rámci tradiční čínské medicíny. Muži, nebojte, na vás taky časem dojde...ale přece buďme galantní J.

Školská medicína rozeznává čtyři fáze měsíčního, ženina cyklu. Zde se vzácně tradiční cesta s tou moderní shoduje. I zde vládne čtyřka. Moderně tedy pro srovnání se uvádí 1. fáze menstruační, která trvá asi 4 dny, kdy děloha vypuzuje v kontrakcích umrtvenou tkáň, a po té ve 2. fázi cyklu nastává regenerace epitelu dělohu v délce 2 dnů, což odpovídá 4. a 5. dni cyklu. Tělo ženy je dále připraveno na 3. proliferační čili folikulární období v délce zhruba 9 dnů (5 - 14 den cyklu). Pod vlivem hormonů - estrogenů v tuto dobu rostou a zrají folikuly vaječníků. Na to přichází v 15. den 4. fáze sekreční, luteační, která potrvá až do 27. dne. Tady se uplatňuje energie hormonu žlutého tělíska, progesteronu, kdy se výrazně zvětšují buňky hromadí se tuky, cukry...nedojde-li k oplodnění vajíčka, dojde k zániku žlutého tělíska a končí tvorba progesteronu. Tato fáze končí přípravou na odloučení sliznice. Nastává "nultá" fáze 28. dne zvaná premenstruační, ischemická, kdy několik hodin až celý den probíhá ke kontrakcím hladké svaloviny za výrazného rozpadu, nekrózy buněk. Za několik hodin tyto stahy povolují a nastává náhlé překrvení. Zajímavostí je to, že odcházející krev skládající se z tepenné i žilní krve se nesráží vlivem enzymů z rozpadlé sliznice. Jak dokonalé, že? A pak to jede opět dokola J.

Čínský model je více o hmotě versus energii, o termodynamice těla. Menstruace začíná maximem Yangu, který rychle klesá, přeměňuje se v Yin. Pokud je zde třeba léčebně zasahovat, mluví se o oživení krve a zástavě krvácení, je-li příliš velké. V druhé pomenstruační fázi krev i Yin začínají opět přibývat, zatímco Yang ještě klesá a v léčbě vyživujeme krev a doplňujeme ledviny. 3. fáze, středová začíná stoupat opět Yang a naopak Yin je ve svém maximu a bude postupně klesat, mimořádné zásobní dráhy jsou v plném nasazení, aby zajistily ovulaci. Sekret je průhledný. Bazální teplota se zvedá. V postranní části břicha je zvýšená aktivita. Zde je třeba v případě potřeby doplnit ledviny, slezinu, přeměnit z ní vlhkost a posílit zvláštní dráhy. No a nakonec v předmenstruační fázi narůstá Yang, dosahuje maxima a poskytuje děloze teplo na vyloučení škodlivin. Rozhýbáváme Qi a krev, aby jsem pomohli děloze v této činnosti, také ji zahříváme.

Věřím, že jste ani jednomu principu neporozuměly, nebojte, mám to stejně J. Naše těla přesně ví, jak se mají chovat i bez těchto sofistikovaných výkladů. Rostliny umí růst bez zemědělce, vítr fouká bez meteorologů a voda teče bez vodohospodářů. Jenom než toho některý začne šťourat. Proto i ženská těla nemají ráda žádná šťourání ve smyslu poručíme větru, dešti. To je příklad hormonální substituce, na kterou padne řeč zřejmě již příště.

A teď trochu napojení s tím původním duchovním záměrem....

MENSTRUACE je čas ROZJÍMÁNÍ, žena má více aktivovanou intuici. Její děloha je synonymem matky Země. Právě teď žena nasává ze Země moudrost, něhu, kterou pak hledají muži, děti, získává v tu dobu výživu přímo do lůna. Jste absolutně napojené na svou planetu. Člověk je spojnicí mezi nebem a Zemí. To platí pro ženu v době menses obzvláště. Ona se umí sama přenastavit, stabilizovat, kalibrovat, rezonovat s božstvím. Nepotřebuje k tomu rozum, školy, ani rady od mužů. V tomto momentě je vědomá, protože je vědma. Vzpomeňme na Sibylu, Libuši. Nepotřebuje být osvícená, protože je zdrojem světla. Chápu, že se to mužům nelíbí. Ale zbývá to než přijmout, pánové J. Pro jistotu se mužské myšlení pokusilo tyto i další schopnosti ženy zpaušalizovat. Zařadit do systémových šuplíků a krabiček. To je jen zdržení na cestě evoluce. Stejně se stane, co se stát má J.

Zde platí varování žen před mužskými - Yangovými lákadly typu:

"Potřebujete nutně tento tampón Turbo, neomezujte se, užívejte si naplno života, dělejte si co chcete".

"Bolí vás hlava? Nový Abrakadabrak vám pomůže".

"Bolesti břicha odstraní jenom náš Merlin Super 3 v jednom".

Je zde nebezpečí STAGNACE KRVE - když zašpuntuju otvor, Krev se začne přehřívat, budou se tvořit sraženiny, toxiny nadělají paseku a máme zase co řešit... Nejsem propagátorem ani kalíšků ani tampónů turbo, použijte právě tu svou intuici, selský rozum, chcete-li. Ten ví přesně, co je pro vás vhodné a co nikoli. Tím, jak je žena otevřena i psychicky, je nevhodné sportovat, chodit za akční zábavou, žít naplno a yangově chlapsky - vydává tak mnoho energie a nabírá i energie, které jí nebudou prospěšné.

Příště si povíme o těch zbývajících obdobích cyklu. Teď už se pojďme podívat, kde můžeme samy/sami pomoci...bez chemie, bez zaklínadel...

Další významnou kapitolou průběhu periody je bolestivost. Rozdělíme si ji na BOLEST PLNOU a PRÁZDNOU, dle toho budeme stimulovat určitá místa. U plnosti ubíráme, vypouštíme, hladíme, u prázdnoty tlačíme, dodáváme. Příznaky plnosti bývají ve formě obtížné menstruace či bolestivého podbřišku, bolestivost při pohmatu, ta se zmírňuje po vyplavení sraženin. Krev je většinou tmavě červená. Pulz na radiální tepně je velmi hluboko a ještě zadrhávající. Jindy je napětí od podbřišku až k bokům a hrudníku. může se dostavit pocit dušení, pocit na zvracení. Zde ruka nabídne napjatý pulz jako strunu. Příčinou může být stagnace chladu v děloze, které zde vyvolává bolest. Ale nikdy nezapomínejme na všudypřítomné emoce (od vzteku po smutek), které jsou taktéž schopny docílit stagnaci Qi (energie) a tím narušit menses. Tělo opět nabídne pomocné nástroje v podobě aku bodů či reflexních plošek, které můžete ovlivňovat jednak sedativní masáží či moxováním pelyňkovou moxou.

Dva prsty nad stydkou kostí, sponou neboli symfýzou naleznete na střední dráze bod CV 3, který dvěma prsty jemně pravotočivě masírujte 3 až 5 minut. To může být kolem 200 otoček. Možno i přes látku. Samy dobře poznáte, že tlak masáže je třeba udržet na úrovni spíše lechtajícího pírka nežli drcení vlašského ořechu J. Vnímejte jak každou další otočkou prstů z akupunkturního bodu odchází přebytek, který se tam nashromáždil. Nechte nadbytek odejít, rozptylte ho bříšky prstů, eventuálně patkou dlaně. Toto působení můžete opakovat i vícekrát denně, aby tělo dostávalo opakované impulzy k uvolnění se.

Na dráze močového měchýře leží bod BL 32 v místě druhého otvoru shora na křížové kosti. Zde je výhodné moxovat, neboť k bodu, který je v hloubce se de facto kromě jehly nebo tepla z moxy budeme rukou stěží dostávat. Tento bod nabízí i další pomoc v případě bolestí beder a dolních končetin, u chronických průjmů. Používá se také při sexuálních dysfunkcích, hemoroidech, močových obtížích, neplodnosti, nepravidelné menses, u výtoků a právě u bolestivé menstruace.

Slezinová SP 8 se nachází na vnitřní straně bérce, lýtka. Pokud si rozdělíte vzdálenost od podkolenní rýhy a vrcholem vnitřního kotníku na třetiny, SP 8 je v první horní třetina tohoto rozpětí. Používá se hlavně při akutních stavech, což právě bolest u menses je a můžete si bod vyzkoušet také u nechutenství, otocích, výtocích, obtížném močení nebo v případě výskytu břišních hmot. Opět několik minut rozptylujeme či použijeme moxu.

A nyní tedy, co si počít, když se objeví bolestivé příznaky z důvodu NEDOSTATKU. Těmi mohou být soustavná bolest obvykle po menses, atonická, nafouklá spodní část břicha, malý objem menstruační krve, bolestivá bedra, unavené nohy, snížená chuť k jídlu, závratě, palpitace, bušení srdce, bledý jazyk - zkrátka je nedostatek a ani jazyk není čím obarvit. Pulz bude také těžko vnímat, vše je takové slabé, tenké, prázdné. Jak se to mohlo stát? Po těžké či dlouhé nemoci došlo k oslabení těla. Krev i Qi jsou slabé, a na dělohu se již také nedostalo. A proto se zase obrátíme k našemu tělu, které nám poskytuje místa k doladění toho, co se vyosilo. Bod GV 4 zvaný Ming Men, Brána života leží v úrovni spodního okraje bederního obratle L2. Velmi rád se moxuje. Moxa skrz něj dokáže našemu organismu dodat teplo Yangu do ledvin (chlad a slabost v bedrech a kolenou a nohách, nadměrné močení světlé moči, vytlačí vnitřní chlad (chronický průjem, studené ruce, inkontinence). No a pomůže odstranit bolestivou menses z prázdnoty, nedostatku. A ještě na každou stranu ve vzdálenosti tří prstů leží body BL 23, které také posílí ledviny, odstraní chlad z beder, kolen a studených nohou a mimo svět ženy pomáhá také při hučení v uších či hluchotě, použijeme ho i při kašli, dušnosti....

ST 36 ležící čtyři prsty pod čéškou na šířku prstu vedle vnější strany holenní kosti jsme již zmiňovali.

SP 6, LR 3 jsou, jak věřím již notoricky používané čtenářkami a čtenáři, tedy nemusím znova vysvětlovat. Objevily se v minulých číslech. V případě intenzivního zájmu zkuste vyhledat celodenní semináře na téma žena očima TČM, které občas vyhlašuji.

V minulém čísle časopisu jsem uváděl méně vhodné potraviny. Je dobré, když se jich vyvarují nejen ženy, ale všichni. Současná strava jimi více než oplývá, ale naše tělíčka často již nechápou, co jim těmito "odpadky průmyslu" chcete naznačit či naučit. Přece jen se nechceme stát "ropáky", že?

Co na to bylinky? Opakování je matka moudrosti, minule citované směsi u poruch délky cyklu se použijí s úspěchem i u bolestí. Zvelebení rumělkového pole 055 FU KE ZHONG ZI WAN a Únik z obručí 052 TAO HONG SI WU WAN.

A co kromě bráničního dechu je důležité pro zdravou pánev, hruď, celé ženství? Ano, je to POHYB. Léto je období transformace skrze svou energii Ohně. A ta je velmi živá. Buďte také, prosím, občas živé/živí.


Článek převzat z časopisu Nová Regena.