kustovnice čínská

Lycium Chinense, gouqizi (čínsky, čti kou-čchi-c), goji (japonsky, čti godži)

Má nezastupitelnou roli v tradiční čínské medicíně. Je považována za léčivou potravinu podporující dlouhověkost, sílu a sexuální potenci. Výrazně posiluje obranyschopnost organizmu, zlepšuje krvetvorbu, pomáhá snižovat krevní tlak, obsah tuku i cukru v krvi, harmonizuje činnost jater i ledvin. Její plody se často užívají podobně jako ženšen a dalšími adaptogeny k vyvážení Yin a Yang - tedy obecně dvou polarti našeho těla. Podle vědeckých výsledků kustovnice chrání zrak a zpomaluje procesy stárnutí, hlavně svými proteoglykany ("polysacharidy").

Sušené plody kromě mnoha dalších prospěšných látek obsahují zejména velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, kyselinu linolovou, imunologicky aktivní polysacharidy, 8 druhů důležitých aminokyseliny včetně všech 8 esenciálních aminokyselin, 22 stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník, fosfor, měď, germanium.), které se vyskytují v ostatních potravinách jen velice zřídka. A v neposlední řadě vládne Goji 11 minerály v organické podobě. Co se týče beta-karotenu, jsou Goji vydatnější než mrkev.

Dále obsahuje vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Je třeba připomenout beta-sitosterol - rostlinný sterol, který se dnes využívá při podpůrné léčbě zvýšené hladiny cholesterolu, dále při problémech s prostatou a má také protizánětlivý účinek.

Domovinou keřovité rostliny Lycium chinense Mill. jsou severní a západní oblasti Číny, Japonsko, Jáva a Střední Asie. Její plody jsou červenooranžové barvy s malou vypouklinkou na špičce a bílou značkou po stopce na konci opačném. Zralé plody se sbírají v období letního slunovratu a po sběru se suší ve stínu. Kustovnice čínská je keřovitá trvalka, dorůstající výšky 1-3 metrů a plodící oranžovo-červené, elipsovité, 1-2 cm dlouhé bobule.

Léčivost goji je podpořená dlouhou tradicí nejen v TČM, ale také v Evropě (např. v antickém Řecku).

Použití:

* příznivé ovlivnění látkové přeměny cukrů a hladiny cukrů v krvi
* snížení krevního tlaku, má příznivý dopad na kardiovaskulární systém
* zlepšuje rozmazané či slabé vidění, zlepšuje vidění ve tmě a pomáhá při bolestech hlavy a u závratí, omezuje hučení v uších
* pro překonání obecné slabosti a únavy

* při kašli z prázdnoty plic

* k doplnění Yin Ledvin a Jater a zvlhčení Plic, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií

* může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění

* pomáhá udržet zdravé sliznice

* antioxidační účinky - eliminuje riziko poškození buněk volnými radikály a slunečním zářením, tím zpomaluje stárnutí kůže a těla

* pomáhá ke "zhnědnutí pokožky"

* působí preventivně proti chudokrevnosti

* stimuluje činnost střev

* u slabostí beder a kolenou, omezuje vznik bolestí v kříži, kolenou a kotníků zevnitř

* proti předčasnému výronu semene, příznivé vlivy na mužskou potenci a sexuální libido

* vhodná při nadměrném užívání alkoholu

* dle mod. vědeckých výzkumů má schopnosti udržovat a podporovat harmonický buněčný růst a obnovovat a opravovat DNA

* byly prokázány její protizánětlivé, protirakovinné a antioxidační účinky

* napomáhá rychle regenerovat buňky po ozáření X paprsky (Röntgenovy paprsky)

* příznivě působí na menstruační cyklus, pomáhá udržovat zdravé ženské orgány

* zklidňuje vzteklé, výbušné, rozbouřené povahy

* podpora léčby diabetu

* předcházení degeneraci nervové soustavy

RECEPTY:

Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do různých jídel. Doporučená denní dávka je 6 - 15 g suchých plodů.

Plody mají i v sušeném stavu světle červenou barvu - díky vysokému obsahu karotenoidů, jsou velké asi jako sušené hrozinky, chutí připomínají něco mezi brusinkou, třešní a šípkem. Pro svoji příjemnou chuť se plody dají jíst i syrové. Můžete jimi posypat a vylepšit rýžovou, nebo krupičnou kaši, nebo je přidat do různých ovocných knedlíků a jablečného štrůdlu. Goji se konzumují samotné jako mimořádně zdravá svačinka, nebo se přidávájí do cereálních směsí ke snídani. Skvělé je i přidávat kustovnici do ovocných koktejlů a šejků.

Kustovnice není příliš bohatá na ovocné cukry a proto si po vysušení nezachová měkkost jako třeba rozinky. Pokud vám jejich křupavá konzistence nevyhovuje, stačí do sáčku vložit čerstvý plátek jablka. Go Ji za den absorbují vlhkost a jsou měkké. Spolehlivě však změknou i po několika dnech, kdy je sáček otevřený - absorbují vlhkost ze vzduchu.

Tradiční čaj pro stimulaci organismu: 2 - 3 čajové lžičky plodů Lycium chinense smíchejte se 3/4 litru vody, povařte 3 minuty a sceďte.

Jiná čínská specialita: Asi 1 lžičku kustovnice zalijeme vařící vodou, necháme vyluhovat kolem 15 min, po vypití nabobtnalé plody sníme. Popíjejte v průběhu dne do 17.00 hod. Čaj můžete lehce přisladit medem.

Vylepšená varianta pro naše oči:

2-3 lžičky kustovnice, asi 5 květů chryzantémy indické (listopadky) vhodíme do skleněné konvičky, zalejeme 1/2 l vařící vody, necháme opět luhovat a krom popíjení pozorujeme barevnou nádheru uvnitř nádoby - vizuální dojem umocnňuje léčbu zraku a zklidňuje psychiku. Krásně působí, je-li konvička zaspodu prosvícena svíčkou, která ji současně dohřívá...

Snídaně: 300 g obilné kaše, 4 lžíce kustovnice, 2 lžíce rozinek, 6 vlašských ořechů

Účinky: lehce stravitelný a zdraví prospívající pokrm

Rozinky spaříme vařící vodou a propláchneme i kustovnici. Vyloupané vlašské ořechy nasekáme na drobné kousky, vše dáme do mísy a přisypeme obilnou kaši. Zalijeme takovým množstvím vařící vody, aby byly všechny součásti pod vodou, a pečlivě promícháme, aby se všechny složky dostatečně navlhčily. Přiklopíme a necháme stát 5 minut. Můžeme přisladit medem, třtinovou melasou, případně obohatit dalším sušeným či kompotovaným ovocem.

Vývar z kustovnice s rybími medailonky: 100 g rybích medailonků, 10 g kustovnice, 1 lžíce čínského vína, 1 lžička andělikového prášku, 4 ks houby shitake, 600 ml kuřecího vývaru

Účinky: doplňuje krev, napomáhá oběhu krve, posiluje játra, projasňuje zrak

Všechny přísady kromě rybích medailonků vaříme přibližně 5 minut. Rozehřejeme pařák a nalijeme do něj horký vývar se všemi přísadami. Jakmile začne vývar vřít, přidáme rybí medailonky.

Kustovnice s mletým masem: 100 g kustovnice, 500 g libového vepřového masa, 100 g bambusových výhonků, 30 g sádla, sůl a čínské víno na vaření, sezamový olej, škrob a sojová omáčka

Účinky: vyživuje Yin, posiluje a tonizuje ledviny, celkově tonizuje.

Omyté a odblaněné vepřové maso nakrájíme na tenké proužky asi 3 cm dlouhé. Do stejné délky jako maso nakrájíme i bambusové výhonky. Na pánvi rozehřejeme sádlo a vložíme do něj maso s bambusovými výhonky. Vše za stálého míchání rychle osmahneme. Zalijeme vínem, přidáme sojovou omáčku, sůl a opět mícháme. Poté vsypeme předem promytou kustovnici a opět několikrát promícháme. Dříve než odstraníme pánev z ohně, přidáme ještě několik kapek sezamového oleje.

Polévková lžíce kustovnice též zlepší kuřecí nebo hovězí polévku, nebo pečené maso.

Obecné zásady přípravy jídel s bylinkami a zeleninou

Během vaření by plody neměly přijít do kontaktu s kovem, proto je zapotřebí vařit je ve skleněných, keramických či porcelánových nádobách. Rovněž je třeba používat veškerá míchátka, sítka a další kuchyňské náčiní ze dřeva, skla či plastu.

Dobrou chuť !!!

A jedna historka: Prostý poutník procházel vesničkou Si-che, když jeho pozornost upoutal následující výjev. Asi šestnáctiletá mladá dívka tloukla starého prošedivělého muže dřevěným bidlem po hlavě. Poutník se chtěl starého muže zastat, neboť jeho věk odhadoval na 80-90 let. Zeptal se proto dívky, proč staříka bije. Dívka nazlobeně odvětila, že je vnučkou onoho muže a tluče ho, protože dědeček nechce pít své bylinky na dlouhověkost. "Jak nemá potom vypadat tak staře!" dodala. Poutník neodolal, aby se jí nezeptal na její věk. Odpověď ho velmi překvapila - dívce bylo 372 let. Udiveně se jí proto otázal, jak je možné dožít se takového věku. Dívka mu prozradila, že se po celý rok živí kustovnicí.