KRVÁCENÍ BĚHEM OVULACE


A když krev odchází, když není její čas... Co dělat?

Příroda je cyklická
Pohybem Tao je návrat,
projevem Tao je ústup.
Vše se rodí z bytí,
bytí se rodí z nebytí.
Tao Te Ting Lao'c

Milí přátelé, máme tu opět období dušičkové, rozjímající, kdy je pomyslný předěl mezi našim fyzickým a duchovním světem nejtenčí. Tato fáze nastává na konci října a začátkem listopadu. Všechny formy sklizně už jsou již u konce, zajásali jsme při dožínkách, vinobraní, trnkobraní, chmelobraní, tatam je i Babí léto, které reprezentuje přechod mezi létem a podzimem. Kolem 29. října je kalendářně podzim, příroda však vstupuje do posledního přechodového období "dojo", které za 18 dnů přejde do zimního času. A co poté přináší podzim? Smutek. Doslova kovový smutek spjatý s kovovými prvky plic a tlustého střeva. Tento smutek pomáhá vylaďovat ostrá chuť potravin (ředkve, cibule, křen, česnek...), nápoje se zázvorem a delší dobu vařená jídla. Dlouhozrnná rýže, bílé fazole v pomalovarném hrnci mohou být pravým zázrakem pro naše těla, ale i psychiku. Vždyť víme - je to jedno a totéž J. A proč to jídlo zase zmiňuju? Protože jídlo je převážně yinová složka našeho života a jako taková je důležitá pro výživu těla. A krve. Je zde opět seriál o ženském světě očima tradiční medicíny. Čínské medicíny.
Dnes se zmíním o dalším "nešvaru" ve světě nepravidelností ženského cyklu. Jde o krvácení v době ovulace, tedy mimo cyklus, moderně se říká metrorrhagia, menorrhagia... Často se jedná pouze o takzvané dvoudenní špinění, jež bývá ženami přijímáno jako normální jev. Krvácení nastává většinou v polovině cyklu. V minulých dílech jsme si ukázali, jak se fáze cyklu charakterizují moderně i tradičně. V tom historickém pojetí dochází u ovulace k přeměně extrémní yin do yangu, mimořádné zásobní dráhy Ren Mai a Chong Mai jsou v plném nasazení, aby zajistily ovulaci. Sekret je průhledný. Bazální teplota se zvedá. V pozadí tohoto krvácení najdeme slabost ledvinové dráhy. Zde je vždy třeba rozlišit, kolik je ženě let, jaké má pracovní a regenerační návyky, jak se stravuje, jestli měla blízko po sobě porody, roli hraje velká ztráta krve při porodech, zohledňují se traumata, napadení zevním patogenem (chlad, horko, vlhko, vítr), operace. U mladých dívek je ještě nepevná Qi ledvin, ve středním věku můžeme najít obraz nedostatku krve, stagnující Qi jater, v klimakteriu pro změnu slabost sleziny či prázdnotu ledvinové esence. Krvácení může být slabé bez bolesti, spojené se závratěmi, pískáním v uchu (tinnitus), tmavou močí, jindy zas silné, spojené s únavou, bolestmi kloubů, nechutenstvím, tlaky na hrudi, výtoky, bolestmi v podbřišku, neklidem, řídkou stolicí, zimomřivostí... Vidíte, že symptomů, které je třeba trochu rozškatulkovat, je hojně a k tomu je samozřejmě třeba osobních setkání. Diagnóza na dálku není v tradiční čínské medicíně možná. Cest k nápravě je zase vícero. S úspěchem se používá akupunktura, kdy se některé body ošetřují doplňovací technikou, jiné se vypouštějí či harmonizují. Přichází ke svému také moxování pelyňkovým doutníkem na obou nohou. Jóga nebo Qi Gong je vítaným pomocníkem nejen pro harmonizaci ženského cyklu. Je třeba pro kontrolu navštívit současně gynekologa.
Když teď uvedu některé bylinky vhodné k harmonizaci krvácení mimo cyklus, tak je to jen vzorek, nabídka použitelných bylin - vhodnost užití je třeba posoudit individuálně dle obrazu. A nezapomeňte, že lepší je vždy vyvážená směs než mono terapie jednou bylinou. Nať kontryhele obecného celkově reguluje cyklus, u nadměrného krvácení působí svíravě, kokoška pastuší tobolka či kakost smrdutý také umějí zastavit nadměrné krvácení. Na špinění či krvácení mimo cyklus je skvělá nať hluchavky s květem, dalším "stavěčem" je známý řebříček obecný, jehož nať se používá vnitřně i zevně. Ještě zmíním drmek obecný, který nepřímo přes působení na hypofýzu, podvěsek mozkový harmonizuje hormonální sféru, a to různě dle výšky dávek. Tady je krásně vidět, jak stejná bylina může působit různými směry. A to jsem kromě anděliky zabrousil jen na naše louky, na těch čínských je bylinek mnohokrát více. Snad nejznámějším a nejužívanějším je kořen anděliky čínské, ta je typickou ženskou kytičkou, používá se téměř ve všech směsích pro ženy neboť pracuje hlavně s krví. Ale to už je na odbornou přednášku J. Z patentních směsí, ať už ve formě kuliček (tzv. wanů) či tabletek se hodí směs s poetickým názvem ZRŮŽOVĚNÍ SEDMIKRÁSKY (kod 065), která má velmi široký záběr - od špinění přes endometriózu,
syndrom polycystických vaječníků, opakované samovolné potraty, poporodní deprese, obtíže v přechodu, děložní polypy, zduřeniny v prsou, neplodnost až po poševní výtoky. A namátkou ji lze použít při celiakii, nízkém krevním tlaku, křečových žilách, hemoroidech, kožních potížích, ranních otocích víček, alergické rýmě, nemoci pana Alzheimera. Ptáte se, jak je možné sloučit do jedné směsi vliv na tolik zdánlivě rozličných západních nemocí? No proto, že dle klíčování v rámci TČM to až takové rozlišnosti nejsou: jedná se o obrazy nedostatku jaterní krve, kdy chybí hmotná složka a navíc není ani energie (Qi) ve slezině, která by s ní účinně hýbala. Tak se i to "málo" krve začne blokovat. To zákonitě vede k ucpávání všeho, co ucpat lze, zadržuje se v těle vlhko, vznikají otoky, také hmotnější útvary, málo energie - nízký krevní tlak. Zkrátka obraz, který bych volně přeložil jako bída s nouzí. Směs umí napravit tyto podivnosti najednou, bez vedlejších účinků. No, nekupte to J. ZVELEBENÍ RUMĚLKOVÉHO POLE (kod 055) pracuje také se špiněním mimo cyklus, využijete ji dobře při snadné tvorbě modřin či bílém nesvědivém výtoku. Nezapomeňte, že ať si budete výběr směsí někdy na netu vymýšlet samy nebo si zajdete k někomu zkušenějšímu, vždy je třeba začít dělat i změny celkové - cvičit, hledat jiné cesty, které vedou ke štěstí. Zredukovat vyžívání se v mužském světě a více se nořit do vašeho ženského. Vnímat. Dle hesla: "mužský svět mužům, ženský ženám"! Vypadá to jako slušná propaganda k volbám, co říkáte? Tak třeba se toho někdo chytne J.
A co tedy sama doma žena může dělati? Nebo v přírodě? Zjemňovat a zpracovávat city poschovávané v těle. Nečekat až se samy objeví s náležitou pompou a v nejméně vhodný okamžik. Třeba za volantem, u večeře, na poradě, na třídních schůzkách a podobně. A když se ani takto nepovede tyto nevyjádřené emoce vyzářit, začnou se chovat jako absces, tedy vřed, který pukne dovnitř a zachvátí velké oblasti. A s velmi hustou, hrubou vibrací. 


Pro začátek je důležité se naučit vnímat své orgány, pomáháme si dotekem dlaní, prstů. Pokud budete pracovat pouze v představě, v mysli, efekt bude mizivý. Jakmile tě, ženo, příště začnou ovládat city, začni dýchat do svého středu (viz předchozí čísla Nové Regeny). Dýchej velmi zvolna a naciťuj, kde jsou emoce, city skryty, odkud přichází to rozladění. Najdeš-li tu oblast nebo když emoce zaplaví celé tělo, začni se usmívat do příslušného místa, naplň celý orgán, místo pozitivními vibracemi. Nejde-li tuto energii transformovat takto celou, nech ji vystoupit chodidly z těla pryč. Zjisti, jestli je původně zasažený orgán prostý této emoce, energie. Večer, než půjdeš spát, osprchuj nohy vodou.

Přeju všem ženám i mužům i dětem radost ze žlutého, zlatého i červeného listí... a občas si vypusťte draka :-).


Článek byl převzat s časopisu Nová Regena, listopad 2017