korálovec ježatý, hericium

KORÁLOVEC JEŽATÝ - Hericium erinaceus - HouTouGu (čínsky) - Yamabushitake (jap.) - Lion's Mane Mushroom

Tak tenhle "korál" je fakt jak úkaz z korálových atolů, mezi kterými se prohánějí nádherně zbarvené rybky. Ovšem roste paraziticky na poškozených kmenech buků, dubů, platanů a kaštanů. Je nazýván hřívou lva či hlavou opice. Plodnice je kulovitá až vejcovitá do 25 cm v průměru. Celý povrch je pokryt pokroucenými ostny. Výjimečně se vyskytuje i v našich lesích mezi Prahou a Plzní a na jihozápadní Moravě, je chráněn - nesbírejte, raději pěstujte J. V Japonsku a Číně se pěstuje až od 70. let 20. století. Přestože se pěstuje snadno na bukových pilinách či drcené slámě a je to kulinářská specialitka Japonců a Číňanů, krasavce u nás lze sehnat zatím jen v tabletách či prášku.

A s čím nám může korálovec pomoci?

Opět jako většina dalších houbových kolegů je vyrovnané povahy, termicky tedy nikam náš organismu netlačí, chuti je sladké až mdlé, což je dobré pro náš střed, prospívá všem pěti hlavním orgánům a přímý směr působení má hlavně do jater a ledvin. Zlepšuje trávení, a jsme u sleziny, kterou doplňuje a navyšuje Qi. Tím nám dává pomocnou ruku jak řešit tlaky a rozpínání žaludku, či bolesti celého břicha, říhání, nechutenství, záněty střev, krvácení do stolice, chronickou gastritidu, pomáhá při žaludečních i dvanácterníkových vředech, preventivně se může podávat při silné invazi stresu či tučné stravy na trávení. Chrání naše játra, používá se při chronické hepatitidě B. Celkově je posilou při rakovinách jícnu, žaludku, tlustého střeva, jater, děložního krčku. Ježatý zázrak?

Opičí hlava ukazuje nepochybné protinádorové a protimetastázové účinky. Zvyšuje aktivitu makrofágů, imunita je pak schopna dělat "zázraky". Jako prevenci můžeme "okusit" jeho protimutagenní vlastnosti.

Umí uklidnit ducha, což můžeme vyjádřit nespavostí, depresemi, úzkostí, neklidem, hyperaktivitou, vyvíjení práce do noci, spousta nápadů, které nejsme schopni realizovat, duševní zmatek, upovídanost, mnoho smíchu, velké utrácení....

Po korálovci sáhneme při vyčerpanosti, u zánětů. Celkově snižuje nejen lipidy, triglyceridy, ale i cukry. Je takovým čističem a policajtem současně.

Zajímavá je schopnost stimulovat růst nervových buněk a nervových vláken. Zde se dle výzkumů daří zpomalit průběh některých autoimunitních neurodegenerativních chorob jako neurózy, roztroušená skleróza, Parkinsonův syndrom, Alzheimerova choroba a také zlepšuje kognitivní funkce obecně - podporuje myšlení.

Poradí si i se zlatým stafylokokem a heliobacterem pylori. Má silné antibakteriální schopnosti.

Moderně obsahuje vysoký obsah draslíku a naopak málo sodíku, což je přesně vhodný poměr k vyvážení naší přesolené stravy, dále fosfor, germanium, selen, zinek, železo, polypeptidy, všechny základní polysacharidy, přes třicet druhů aromatických látek, 32 % aminokyselin....