DÁRKY

Akupunkturní bod ST 36

ST 36 - ZU SAN LI - 3 míle na noze 

HE XUE dráhy žaludku (5. přehrada), bod země

kde je: na šířku prstu laterálně od dolního okraje tuberositas tibiae = drsnatina holenní kosti (asi 3 cuny = 4 vlastní prsty pod kolenní čéškou)

použití:

- harmonizuje žaludek (bolesti kolem žaludku, škytavka, zvracení, říhání, vlčí hlad, i bez chuti jíst, nechutenství

- doplňuje slezinu a rozpouští vlhkost (rozpínání a bolesti břicha, plynnatost, škroukání ve střevech, průjmy - akutní, chronické, nestrávené zbytky ve stolici, otoky, tíha v končetinách)

- doplňuje YUAN Qi (energie, výbava od rodičů), doplňuje Qi, YANG (energie + teplo), krev a     YIN (krev+ tekutiny) = veškeré syndromy nedostatku, únava, krátký dech, nechuť mluvit, závratě, rozmazané vidění, palpitace (bušení srdce, zvýšené uvědomování si srdečního rytmu, často spojené s pocitem neobvykle rychlého, pomalého či nepravidelného rytmu. Jedná se o příznak některých poruch srdečního rytmu.)

- pročišťuje oheň, utišuje ducha (manické a depresivní stavy, hněv, obavy, smutek, agitovanost, epilepsie, nespavost)

- zmírňuje bolesti¨

- posiluje imunitu (horečka, zimnice, bolesti v krku, horečnaté onemocnění s frontální bolestí hlavy, pocity tíhy

- účinky v průběhu dráhy (onemocnění prsu, bolesti holeně, kolena a stehna, stavy po centrální mozková porucha - hemiplegie, což je úplná ztráta hybnosti, neboli ochrnutí pravé, či levé poloviny těla, použití po chemoterapii, po ozařování...)

obecně se dá říci: 

- při akutních potížích (napadení chladem, akutní únava, bolesti....) moxujeme 1-2 x denně 5 minut (stačí na jedné noze) do odeznění potíží

- při dlouhodobých záležitostech nebo prevenci prohříváme bod 1x týdně po dobu asi 10 min.  

moderní zkušenosti popisují:

- vyvolává serotonin (neurotransmiter - přenašeč nervových vzruchů). Pracuje v limbické a dalších částech mozku. Jeho nedostatek vyvolává depresi, poruchy, spánku, podrážděnost, agresivitu, migrény, bipolární afektivní poruchu, chorobná úzkost. Serotoninergní systém se projevuje také na kvalitě spánku, příjmu potravy, sexualitě. 

Serotonin také ovlivňuje svalový tonus hladkého svalstva (žaludek...) a krevní srážlivost - při zranění nám zúží cévy, abychom nevykrváceli z rány. 

Jeho nedostatek je nejvíce v zimě z důvodu malého a krátkého slunečního svitu. 

Zdrojem tohoto přenašeče je listová zelenina, celé zrno, pro nevege: mléčné výrobky, některé sýry, maso. Pobyt na slunci. 

A my máme ST 36 a její moxibuci. Pomáhá dosvětlování šišinky celospektrálními světly. Dále vhodný rozvrh spánku a aktivity dle ročního období. Pobyt s dobrou hudbou a pozitivně nabitými lidičkami. 

Nevhodný je alkohol, cigarety a hlupáci kolem. 

Opakem je nadbytel serotininu - serotoninová toxicita, která však může natat téměř jedině z předávkování chemickými preparáty. Symptomy předávkování neuvádím - nejsou moc hezké na pohled :-)

Náš úkol je pochopit a využít mimořádné možnosti zlepšování zdraví, psychiky, imunity, dlouhověkosti prostřednictvím stimulace bodu ST (stomach) číslo 36.

Ať se ti to daří. 


UKÁZKY Z PROBOUZENÍ ALTAŇANŮ