HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Počít či nepočít? To je otázka. A jak tomu předejít, když nechceme, že?


Vážení,

v letním dvojčísle se budeme dále pohybovat v oblastech známých hlavně ženské části lidstva. Je to možná i proto, že žena i jako matka má v současném planetárním dění mimořádně důležitou roli. Roli změkčovatelky, transformátorky. Opravdu lepší výrazy jsem neobjevil. Právě nyní více než kdy před tím potřebuje naše společnost změkčit. Obrousit hrany. Začít více přijímat a méně vzdorovat, hodnotit, bojovat, soutěžit... pokud to také tak cítíte, možná vás dnešní prázdninové povídání osloví.

Minule jsem slíbil pohled na žhavé téma hormonální antikoncepce. A téma se týká i mužů. Protože antikoncepce se týká vždy obou pohlaví. Ano, je jistě důležité NEOTĚHOTNĚT, někdy, v některém období života, s někým, s kým to necítím, ale tělo si přesto potřebuje plnit své potřeby. Co tedy dělat? No, nějak to přírodě překazit :-). Účinně, přitom velmi pohodlně. Z jiného pohledu, vy ženy, umělé hormony polykáte proto, že máte různé pupínky na čele, akné, menses si chodí na návštěvu, kdy se jí zlíbí, někdy nepřichází vůbec a když se objeví, tak je všade hojnost bolesti.... 

Co takhle ukázat tomu mému "neschopnému" tělu, jak to má "správně" vypadat, aby to jelo jako podle pravítka :-). "Ano, maminko, vaše dcerka má nyní krásně pravidelnou menstruaci. Může dělat, co se jí zlíbí a pořád to bude mít pěkně po 28 dnech. No není to paráda?" No, není. Domníváte se, že když nasadíte vlastním dcerám tuhle masku "přesnosti", že jejich těla budou nadšená. No, nebudou. Vzpomeňte si na některé období dějin, kdy státní aparát či diktátor využije tak zvaného stanného práva. To je stav, kdy se všichni musejí podrobit úzce ohraničené verzi svobody, většinou v kombinaci s večerním zákazem vycházení. V podstatě už tam ani zrnko svobody nenajdete. Takhle nějak se cítí tělo ženy, která použije vůči sobě hormonální diktát. Co je to vlastně za prapodivnou látku, se kterou si tak odvážně hrajeme? Hormon je bílkovinné povahy, je to spouštěč, komunikátor, ovlivňovač dění v těle. Působí na cílové buňky v různých tkáních prostřednictvím receptorů těchto buněk. Pokud buňka receptory na konkrétní hormon nemá, ten ji nemůže ovlivnit. To jen ve zkratce. Důležité je však zjištění, že žlázy, za které "pracuje" externí chemický, umělý hormon, přestávají sami přirozeně tyto látky vyrábět a po vysazení "umělotiny" se dlouhou dobu vzpamatovávají ke správnému fungování. Znají ženy, které například deset let pobíraly antikoncepční pilule a po vysazení nastala mnohaměsíční pauza a hledání přirozeného chodu menses. Trochu tato "hra" na diktaturu hormonů připomíná hraní si se sirkami vedle stohu suché slámy. 

PROČ NÁM TO VLASTNĚ NABÍZEJÍ? Protože je to jeden z nejlepších tovarů pro byznys, kdy sami zákaznice jsou aktivními žadatelkami o zboží. Ani reklamu nepotřebujete. Často se objevují nabídky našim dcerkám brzo po menarche, tedy první menses - "maminko, je to bezpečné, budete mít klid a vaše ratolest bude mít pokoj od akné a perioda pojede jak na drátkách." Ano. Často pravda, ale není to perioda přírodní. Často v tomto věku dívky velmi aktivně sportují a jejich palivo - krev je vyčerpaná touto nadměrnou, pro jejich konstituci nepřirozenou činností. A měsíčky stále nepřicházejí. A proč by taky měly? Buď se chceme stát ženou nebo osvaleným mužem. Dobrá, proč ne, ale za cenu toho, že nastane přídělový systém a menses přijde třeba jen ob měsíc a nebo jen ve formě špinění. Ovšem spasitelé tvrdí, že správně je to pravidelně. Tak otevřete peněženku a pusinku a papejte :-). Když se poohlédneme na vedlejší účinky této "léčby" žen, může to vypadat následovně: vypadávání vlasů, které se vydatně mastí, seborrhea ve vlasech, tloustnutí, otoky nohou, špinění uprostřed cyklu, silná chuť na sladké, poruchy štítné žlázy (vaječníky, děloha a štítnice jsou úzce propojené). Bohužel sem taky spadá vznik cyst, myomů a endometriózy vzniklý z vyčerpávání esence ledvin. Jelikož každý lék, byliny nevyjímaje, může v určitém množství být jedem, je vždy otázkou, jestli nám, tedy vám, prokázané vedlejší účinky stojí za to pohodlí. 

Z pohledu tradiční čínské medicíny používání hormonální antikoncepce drancuje krev a esenci ledvin - tu pomyslnou sýpku, stodolu, studnu se zásobami na kvalitní život. Jednou za čas, řekněme za 28 dnů, vzniknou určité přebytky vody či sena a organismus se jich přirozeně zbavuje. Menstruací. A pak se zase cyklus obrátí a krev se tvoří a pak shromažďuje v dráze jater, aby se vše opakovalo. Do té doby, než žena otěhotní. "Malý" háček u umělých hormonů je ten, že se tato stodola vyprazdňuje pravidelně dle diktátu zvenčí, ale jen tělo ví přesně kolik krve si může dovolit odevzdat. Hormon z laboratoře pološíleného vědce to však neví. Oslabí se tak esence ledvin, sýpka či studna je čím dále prázdnější a nikdo nedoplňuje. Tento děsivý obraz ještě dokoná veganská "dieta" či dárcovství krve těchto žen v rámci etického pojetí světa. Pod maskou chemického boha se tak rozjede ještě anémie. A takto se může stav nedostatku krve kombinovat i s její blokádou a objeví se neplodnost. U hormonálních tělísek ženy naopak nemenstruují vůbec. To je jednoznačná podpora blokád. To už se lepší jeví pouhá "běžná" hormonálka s podporou bylin, stravy a akupunktury, které budou vyvažovat její vedlejší účinky. Opravdu je to rozsáhlá oblast bádání, ale je to také o svobodné volbě, jak se svým báječným vozítkem - tělem naložíte. V dnešní přetechnizované době máme i tady elektronické pomocníky, které s naprostou přesností určí plodné či neplodné dny dle sběru dat z teploty slin. Nic jednoduššího nikdy nebylo. Je zde samozřejmě určitá odpovědnost za pravidelnost měření a "nevyužití" plodných či nejasných dní pro potřebné "sexování". Ale toto je bez poškozování vlastního těla a nakonec i celého ekosystému po vyloučení těchto hormonů do odpadních vod. Pokud nejste vegetariánky či veganky, strava na podporu krve nabízí vejce, hovězí a kuřecí maso, játra, vše nejlépe z domácího chovu, abychom zase nepolykali jiné hormony a antibiotika, špenát, mrkev, datle, jujubu. Z bylinek se osvědčily drmek obecný, andělika čínská, jam čínský.

Přesah působení těchto bylinek je od harmonizace měsíčků, likvidace výtoků, řešení neplodnosti, odstranění cyst a myomů, používají se při poruchách štítné žlázy, autoimunitních chorobách, cukrovce, únavovém syndromu, depresích, nádorových změnách na děložním čípku, při nadměrném růstu děložní sliznice, kdy vám hrozí kyretáží, také u menopauzy, nadměrnému růstu ochlupení u žen a u mužů se zhoršeným spermiogramem či nedostatečnou erekcí. Tady se ukazuje, kterak na nás ta "nelaboratorní" příroda myslela. Už někde nahoře asi tušili, že se dostaneme na "chemické scestí" a na každou i moderně vyvolanou nemoc "zasadili" mnoho kytiček.

Na začátku jsem se zmínil o potřebě obroušení hran společenských pravidel. Žena jako převážně yinové a receptivní, to jest přijímající stvoření, má schopnosti, které muž postrádá. Změkčovat, obměkčovat, přijímat, starat se, více vnímat, meditovat, být napojena.... a to umožnuje právě větší množství tekutin oproti mužově organismu. Je to hlavně krev, která je středem zájmu ženy, pak lymfa a další tekutiny. Dle hesla krev a mlíko. To je zdravý obraz ženského těla. Tento měkký, poddajný model nositelek našich rodů je tím obrušujícím prvkem našeho života. Muži, nebojte se na ženu obrátit o pomoc, radu, správné nasměrování. Pokud žena pochopí svou ženskost, svou sílu yinu, tak je to pro muže spása. Hledejme ženy, které se takto probouzejí, hledejme muže, které takové ženy podporují. A pokud možno daleko od chemických a dalších laboratorních činidel a drásadel.

Ještě si neodpustím lahůdku starých mistrů, jak si oni vypointovali představu fungování ženské fyziologie krve a podle které jsme dodnes schopni působit (zastarale se říkalo léčit):

Dráha sleziny vytváří krev (převážně z talíře širokospektrální stravy), ta je uchovávána v dráze jater a dráha srdce řídí její cirkulaci (to známe i u nás, že). Do okruhu na vyrovnávání nedostatků vypouští dráha ledvin trochu ze svých zásob, sýpky, aby krev byla stále bohatě zásobena (minerály, enzymy...), kdyby z talíře nepřicházelo nic, či cosi nekvalitního. Představte si, kolikrát tam ten fast food a podobné lahody letmo naházíte a očekáváte, že se z toho tělo blahem rozjásá. Ó, NIKOLI ! Ono si tělíčko pomůže přechodně samo - no přeci, ze sýpky ledvin, trochu vyplácá svou zásobní rezervu, esenci jing. Takto to umí například káva, cola-loca a další nehodnotné či dokonce ždímací potraviny.

Opakem je v klidu snězená, kvalitní a kvalitně připravená krmě, která je pro naše buňky nejen balzámem, ale hlavní výživou. Tohle se nedá nahradit. Ani amarouny, ani instantními jídly. To už je možná lepší nejíst. Další nehmotnou podporou pro krev je práce s naší Qi (energií). Qi Gong (čti čchi kung) je energetizační zdravotní cvičení, které dokáže v našich tělech probudit samoléčebné procesy a pomůže metabolismu k lepšímu využití potravin. Což je jednoznačně odrazí zase na kvalitě krve. Dle starého hesla: "Qi je generálem krve, krev je matkou Qi" nemůže energie v těle působit bez krve a obráceně. Proto dobře a pravidelně jezme a cvičme. Teď v létě se nabízí ohromné množství ovoce, které je jednou z důležitých součástí výživy krve. Například při nespavosti velmi dobře působí semínko z jujuby (Suan Zao Ren) právě přes výživu krve.

-j-

Článek převzat z časopisu Nová Regena, červenec a srpen 2017