guasha

Guasha je jednou ze čtyř hlavních metod léčby TČM. Pomocí speciální destičky z rohoviny či drahých kamenů se provádí masáž určité části těla potřebené olejem či krémem. Tato technika má preventivní, léčebné, a také kosmetické účely. Probíhá v sedě či v leže.
Historicky guasha vznikla v lidovém prostředí a byla zaměřená zejména na stavy způsobené horkostí a bolestí. Tradiční čínské léčitelství jako přírodní věda se stále vyvíjí. Podle současných výzkumů je guasha vhodnou metodou při léčení všech nemoci a příznaků, kde by se použila akupunktura, baňky, Tuina masáž, což je okolo 400 druhů příznaků a nemocí.

Kdy je možné Guasha použít:

Působí na bolesti krku, ramen, beder, dolních končetin, až po onemocnění vnitřní.

- reguluje energii, rozproudí krev, vyživuje a aktivuje buňky
- zlepšuje funkce vstřebávání
- reguluje funkci orgánů s vnitřní sekrecí
- účinkuje proti bolesti
- posiluje obranyschopnost organismu
- má kosmetické účinky (kosmetická guasha)

Při masáži guasha nedochází k porušení integrity kůže ani cév. Přesto působením tlaku destičky může "špatná" krev prosakovat ven mimo vlásečnice. Na povrchu kůže se dělají barevné skvrnky nebo tečky (tzv. "sha", proto gua-sha), které během následujících několika dnů tělo vyčistí (jsou pohlceny, zlikvidovány speciálními buňkami). Tím se docílí detoxikace a zprůchodnění.
Místa, kde vznikají "sha" jsou oblasti horší cirkulace krve, místa blokace s horším metabolismem apod. "Sha" je vlastně škodlivina, která se hromadila v zablokovaných místech.