DMSO

DMSO - Dimethylsulfoxid


Základní údaje:

- má schopnost pronikat kůží do hlubokých vrstev

- startuje regenerační a samouzdravovací pochody v těle

snadno proniká hematoencefalitickou bariérou, tkáněmi, vstupuje do krevního řečiště

- zde zlepšuje prokrvení oblasti (např. po zranění) rozšířením krevních cév a zvýšuje dodávky kyslíku a omezuje lepivosti krevních destiček

- prohlubuje sílu nádechu a výdechu

- blokuje tok kalcia - zlepšuje výkon srdce a zvyšuje obsah srdečních komor

- chrání buňky před mechanickým poškozením a k dosažení je třeba velmi málo této látky ve srovnání s chemickými látkami zvanými "léky"

- současně moduluje cyklus buněk, jejich dělení a apoptózy (buněčnou smrt)

- nahrazuje v buňce vodu

- působí vhodně při chudokrevnosti, je antianemický

- upravuje krevní tuky

účinná látka přírodního původu používaná proti bolesti, blokující vedení nervových vláken, které produkují bolest - má tišící účinek na nervový systém včetně CNS

- vyhlazuje jizvy, je podobně aktivní jako kolagenáza = rozkládá kolagen

- má systémový účinek - použitím na některé části těla ovlivňuje celé tělo

- snižuje otok a zánět snížením zánětlivých chemických látek

- stimuluje hojení, jež je klíčem k jeho užitečnosti v jakémkoliv případě

- je jedním z vysoce účinných požíračů volných radikálů známých lidstvu

- působí antiskleroticky

- nosič dalších substancí nebo léčiv, a také zesiluje a moduluje jejich účinek

- podporuje vylučování moči a svalové uvolnění, diuretikum

- posiluje imunitní systém, zvyšuje tvorbu bílých krvinek a makrofágů, jež ničí cizí materiál a patogeny v těle

- antibakteriální, antivirotické a protiplísňové vlastnosti

zvyšuje propustnost buněčných membrán, což umožňuje vyplavování toxinů z buňky - detoxikační účinky. Síra v DMSO se váže s jedovatými toxickými kovy (rtuť, olovo, hliník, kadmium, arzen, nikl) a odstraňuje je pomocí močení, defekace a pocením.

- chrání při horším prokrvování, při podchlazení (kryoprotektivní účinek) a ozáření

- chrání acetylcholin, látku, která pomáhá učení, paměť, uklidnění, uvolnění, reguluje imunitní systém, zpomaluje zánět v těle

- DMSO je svým zvláštním charakteru molekul schopno kdykoli si vyměnit místo s částečkou vody. Tím se mění další vlastnosti molekul a látek v buněčné plazmě nebo v mezibuněčné tekutině, např. změna osmózy, osmotický tlak elektrolytů. Vše se zrychlí a pak např. ze zánětlivé tkáně snadno a rychle odstraní otok.  


Kde a kdy se DMSO objevilo:

V roce 1866 izoloval ruský vědec Alexander Saytzeff nejznámější a zvláštní chemické složení. Byla krystalická tekutina s mírných nádechem i příchutí česneku, netoxická. 
Je to organická sloučenina síry, dlouhou dobu používána pouze jako průmyslové rozpouštědlo. Léčebné vlastnosti byly objeveny o 100 let později v roce 1963 výzkumným týmem vedeným doktorem Stanleym W. Jacobem.
DMSO je vedlejší produkt kraftového pulpování ("sulfátový proces" ), který převádí dřevo na dřevěnou buničinu a zanechává téměř čistá celulózová vlákna. Jak je to z průmyslového hlediska, proces způsobuje jednoduše zpracování dřevěných štěpů směsí hydroxidu sodného a sulfidu sodného, ​​známého jako bílé louhy, rozbití vazeb, které spojují lignin (z latinského slova lignum, tedy dřevo) s celulózou . 

Můžete si zjistit, že DMSO je běžná chemická látka, která může být vyráběna levně. Žádná farmaceutická společnost nemůže získat exkluzivní patent, protože to je také přírodní látka, a proto zde není finanční návratnost. Ve skutečnosti, jednatel jedné velké farmaceutické společnosti je citován jako říkanka, "Nestarám se, jestli je DMSO hlavním lékem našeho století a my všichni to víme, že je, ale nestojí nám za to." [CBS TV v pořadu 60 minut s Mikem Wallacem, Hádanka DMSO]. Pokud by FDA schválilo DMSO, bylo by konkurenceschopné a farmaceutické společnosti by nebyli schopni držet své patenty. Podle slov ředitel úřadu léčiv FDA, J. Richarda Crouta, M. D., "DMSO má nízkou toxicitu a je bezpečnou sloučeninou (...) Myslím, že je životním faktem, že farmaceutické společnosti se nechystají investovat do něčeho, pokud si myslí, že zde není finanční návratnost." [CBS TV v pořadu 60 minut s Mikem Wallacem, Hádanka DMSO].
Navzdory restrikcím užívání DMSO, tisíce Američanů jej kupuje na "černém trhu" každý rok, popularita DMSO není kvůli propagaci, ale spíše "slovy z úst". Když máte něco, co zbavuje od všech druhů nemocí, včetně některých život ohrožujících, lidé to přirozeně doporučují přátelům a rodině!

Konkrétní vyzkoušené použití:

- intersticiální cystitidu - bolestivé zánětlivé onemocnění měchýře, jež je velmi obtížně léčitelné jinými terapiemi. DMSO bylo používáno při léčbě řady pacientů s rozličnými urogenitálními onemocněními, včetně Peyroneovy choroby, intestinální cystitidy, akutní apididymitídy. Někteří měli dramatickou a uspokojující úlevu od příznaků (Persky, Steeart, 1967).

- sportovní poranění, bolesti svalů, kloubů, NEURALGIE

- bolesti zubů

- vyhlazuje jizvy/keloidy, modřiny

- křečové žíly, tromboflebitidy, hemoroidy: zevně DMSO může bělit teleangiektázii, malé krevní cévy blízko pod povrchem kůže. Také může snížit velikost křečových žil na nohách a zánět, jež je provází, spolu s úlevou od nepohodlných křečí.

- ochrana DNA před radioaktivitou, radioprotektivní účinky

- popáleniny

- akné, ekzémy

- sklerodermie, amyloidóza: zamezuje chorobné tvorbě vaziva, je antifibroplastický, uvolňuje vazivovou tkáň (Scherbelt et al, 1967). Paní Jean Puccio z Washingtonu, DC vypověděla na slyšení senátora Edwarda Kennedyho o zdraví v roce 1980 na jejím uzdravení se ze sklerodermie. Diagnostikované v roce 1971, bylo jí řečeno, že žádná medicína by jí nepomohla, a že by brzy čelila invalidnímu vozíku a brzké smrti. V době kdy jsem našla Dr. Jacoba (dozvěděla se o něm ústně) řekla senátorům "Měla jsem problémy s dýcháním, chůzí a jídlem". Nemoc "zahušťuje tkáně a dělá vaši pokožku tak pevnou, že se nemůžete hýbat. Bylo pro mne obtížné řídit, abych otočila zapalováním v mém autě, nebo otočit tělem" Její zubař nemohl pracovat ani chvíli, protože nedokázala otevřít ústa. "Nyní mohu otevřít ústa jako kdokoli" řekla. Po její pokožce popálené od povrchové aplikace DMSO, Dr. Jacob navrhnul brát jej ústně. ""Do šesti měsíců" ona dosvědčila "můj stav se změnil téměř okamžitě. Nyní mohu dělat cokoliv, jako jiní" (Haley, 2000).

- paralýza z poranění páteře

- poranění hlavy

- artritida

- mrtvice

- mentální retardace

- snižuje otoky a zánětlivost

- INFEKCE: při kombinaci s antibiotiky konvertuje baktérie, jež jsou dávno rezistentní na podávaná antibiotika, a stávají se tak citlivá na to stejné antibiotikum. Klinicky testováno s 80 až 90% roztokem DMSO (Pottz, Rampey, Benjamin,1967). 

DMSO bylo použito k přenosu antibiotik do těžko přístupných míst v těle s vynikajícími výsledky, jako je kostní dřeň a mozek (Sanders, 1967).

DMSO může rozpustit proteinovou vrstvu viru, zanechávající jádro viru nechráněné i s jeho nukleovou kyselinou vystavenou imunitnímu systému. Použit zevně, zmírňuje zranění, která se objevují jako výsledek herpes zoster, pásového oparu. (Morton, 1993).

Podáno do nosního chřípí nebo zevně na obličej může DMSO otevřít ucpané dutiny v průběhu několika minut, a bylo to použito s úspěchem u pacientů s polypy (Marvin, 167).

DMSO může vyjasnit onemocnění dásní a omezit zubní kaz a jeho bolestivost natřením postižených částí.

Herpes zoster...

- PODIATRIE: DMSO může být efektivní při léčbě bolestivých kuřích ok, mozolů, zarůstajících nehtů, vbočených palců, kladívkových prstů, ostruh a dnavých zánětů velkých prstů.

- OČNÍ POTÍŽE: 1 kapka 25% roztoku DMSO (zředěna ve sterilním fyziologickém roztoku nebo slaném roztoku) jednou nebo dvakrát denně je vhodná na oční problémy, včetně šedého zákalu a glaukomu (zeleného zákalu).

- BOLESTI HLAVY: DMSO je vysoce účinné při cévních bolestech hlavy a svalovém napětí, které tak často jde s bolestí hlavy. Může být užito v oblastech, jako jsou vlasová pokožka a v blízkosti očí. 90% roztok je účinnější (Ogden, 1967).

- duševní poruchy: DMSO je užitečné při léčbě pacientů s následujícími diagnózami: (1) přebuzené stavy (akutní schizofrenní reakce, manické fáze z manických depresivních psychóz, alkoholické psychózy, symptomatické psychózy); (2) některé symptomy chronických psychóz (autismus, stereotypia, negativismus, abnormální chování nebo bludy); (3) těžké neurózy (úzkostné reakce, nutkavé chování) (Ramírez, Luza, 1967).

- uklidňuje a podporuje koncentraci

- střevní propustnost:  Nitrožilní podání DMSO výrazně redukuje patologickou střevní propustnost při zachování střevní absorpční kapacity (Wang et al, 1996). Vzhledem k tomu, že propustnost střeva ("děravé střevo") má zásadní roli při chronických degenerativních onemocněních, má to velký klinický význam.

- rakovina: DMSO ve spojení s dalšími léčebnými postupy ukázalo ústup rakoviny velmi efektivním způsobem (Ayre, 1967).

makulární degenerace a onemocnění sítnice, retinitis pigmentosa (progresivní degenerativní onemocnění sítnice charakterizované pigmentovými změnami postupujícími z periferie do centra, úbytkem arteriol a různým rozsahem atrofie optiku s následným poškozením visu), 50% DMSO dle studie oftalmologa Dr. Hilla na Univerzitě Oregonské lékařské škole, který potvrdil příznivé změny

- příznivý efekt byl zaznamenán při více než 300 onemocněních s bezpečným užitím....abstinenční příznaky při odvykacích kůrách, afty, alergie, neurdermitida (atopický ekzém), Alzheimerova choroba, amyotrofická laterální skleróza, angina pectoris, arterioskleróza, artróza, astma, atletická noha, Bakerova cysta, bolesti, borelióza, bronchitis, Crohnova nemoc, demence, dětské psychózy, dna, Downův syndrom, vývojové poruchy u dětí, dystrofie, Sudeckova nemoc, embolie, epilepsie, golfový (oštěpařský) loket, tenisový loket (zánět šlach), hematom (krevní výron, modřina), pásový opar, hučení, pískání v uších (tinnitus), hyperaktivita, hyperkineze, vysoký tlak (hypertenze), chemoterapie (vedlejší účinky), chronická únava, chronické zánětlivé onemocnění střev, infarkt, infekce močových cest, ischias (ústřel, zánět sedacího nervu, houser), ITP idiopatická trombocytopenická purpura, jizvy, karcinomy, kolitida, komplexní regionální bolestivý syndrom, kousnutí psem, kožní vředy, křečové žíly, makulární degenerace, migrény, mozková mrtvice, mozoly (puchýře), myasthenia gravis, natržení svalu, šlachy, bičové trauma, neuralgie, neurodegenerativní onemocnění, omrzliny, onemocnění jater, potíže s očima, operace, osteomyelitida (zánět kostí), ostruha patní kosti, Parkinsonova choroba, polyneuropatie, poranění míchy, poruchy prokrvení, potíže s meziobratlovými ploténkami, PMS premenstruační syndrom, problémy s nohama, rakovina, revma, rýmy, infekce dýchacích cest, sinusitida, sklerodermie, skleróza multiplex (roztroušená skleróza, RS), sklon k trombóza, spálení sluncem, spinální stenóza, předčasné stárnutí, syndrom podrážděného střeva, syndrom rameno-ruka, terapie pomocí kortizonu, tik, záněty (Achillovy šlachy, dásní, kostí, močového měchyře, prostaty, slinivky, středního ucha, šlach, tíhových, mazových váčků, kloubů, v krku, v uších, vedlejších nosních dutin...), zlomeniny kostí, změny tlaku v mozku, zranění při sportu, u zvířat


Tato sirná směs je pro léčbu až podezřele levná. To je jeden z důvodů, proč se farmagedonem nedoporučuje a v podstatě pro veřejnost je neznámá. 

Složení: Sirná sloučenina ve formě tekutiny, krém či gelu.

Forma podání ústy, intravenózní injekcí, v mnoha případech společně s dalšími léky. Také bylo podáno subkutánně (podkožně), intramuskulárně (do svalu), intraperitoneálně (do břišní dutiny), intratekálně (do mozkových plen), inhalací, kapáním do očí, na sliznice a do močového měchýře. Intenzita a dávkování se velmi liší.

Dávkování

Obvyklá dávka vnitřně je 1 čajová lžička denně v koncentraci 70% DMSO. Jelikož zpočátku může již první dávka spustit detoxikační reakci, a vyloučení DMSO může trvat několik dní, je lépe přijímat tuto dávku 1x týdně. Můžete začít i s polovinou čaj. lžičky kvůli nepříjemnostem s detoxikační reakcí. Časem můžeme zvážit zvyšování dávky.

Vně používejte jen na čistou pokožku. Může narušovat barviva v látkách, tudíž nepřikrývat ošetřenou pokožku látkou dřív, než po 20 minutách po ošetření. V oblasti krku, event. dekoltu používej jen 50% ředění kvůli vyšší citlivosti těchto oblastí. 

50% koncentrace taktéž v oblasti snížení krevního oběhu.

Pokud je použito 60 - 90% DMSO na pokožku, občas může dojít k zčervenání, zahřátí a svědění. Pokud je tato koncentrace použita na dlaně ruky, kůže může zvrásnět a zůstat tak po dobu několika dní.

Užívá se jako "pronikač" z povrchu do hlubších tkání. Na ošetřené místo DMSO lze vetřít další látky, jako kvalitní aromaesence, které se tak dostanou do hlubší vrstvy tkáně, víte-li, že to tak chcete.

Upozornění na reakce: Během aplikace DMSO může dojít k podráždění a to zarudnutí, pálení nebo svědění. Roztok vynechejte několik dní, později zkuste DMSO více naředit. DMSO zvyšuje průnik látek do těla, může být použit jako nosič do těla.j text...

DMSO zvyšuje účinek léků, jako jsou léky na chudokrevnost, steroidy, léky na srdce, sedativa atd.

Ženy jsou odrazovány od používání DMSO v průběhu těhotenství nebo kojení, i když je DMSO používáno k uchovávání zmrazených lidských embryí. DMSO může interferovat s jaterními testy a dát tak falešné negativní výsledky. Tento problém je snadno řešitelný, čeká se týden po užití DMSO před provedením testu.

Dlouhodobé užívání je doloženo jako bezpečné. Poškození očí, hlášené u laboratorních zvířat, nebyla potvrzena. Nežádoucí účinky jako kožní vyrážka a svědění po lokální aplikaci, rozpad krevních částic po nitrožilní aplikaci se lze vyhnout z větší částí použitím více zředěného roztoku. Přes tyto nežádoucí účinky, je DMSO používáno jako ochranný prostředek pro krevní částice a kmenové buňky (McKim, Strub, 2008).

DMSO může zhoršit psoriatický stav (Engl, 1967) či výsevy lupénky při dlouhodobějším užití. Doporučuje se proto pouze vnitřní podávání DMSO.

V takových případech lze použít derivát DMSO2, známý jako MSM, methylsulfonylmethan, správněji dimethylsulfon. Nemá česnekový zápach a může být lépe snášeno.

Pokud je DMSO ředěno vodou, uvolňuje se teplo. Láhev se zahřeje na dotek. Je to dočasná, a neškodná reakce.

Česnekový tělesný zápach a chuť v ústech, tato zkušenost je připsatelná specifickému DMSO metabolitu: dimethylsulfidu (DMS), látka přírodní česnekové a cibulové chuti (McKim, Strub, 2008). Tento zápach může trvat jeden nebo dva dny u malého počtu lidí, zvláště u mužů, zápach může být velmi štiplavý. Pití dostatečného množství vody může zápach rozptýlit. Další nežádoucí účinky - např. žaludeční nevolnost, bolesti hlavy, závratě a útlum - jsou velmi pravděpodobně spojeny s detoxifikačními reakcemi vyvolanými užitím DMSO.

Síra je prvkem země a je esenciální pro život, patří mezi nejčastější prvky v lidském těle. Alergická reakce na síru není možná, protože síra nemá proteinovou složku. Pokud jsou lidé "alergičtí na síru", to na co jsou opravdu alergičtí nebo citlivý, jsou určité léky obsahující síru a proteiny, zejména sirné antibiotika (sulfonamidy) nebo siřičitany (konzervační činidla použitá v některých potravinách a vínech), nebo potraviny s vysokým obsahem síry (brokolice, květák, česnek, cibule, atd.). Mnoho jedinců s alergiemi na sulfátové léky, siřičitany, nebo potraviny s vysokým obsahem síry nemají problémy s užíváním DMSO, protože na rozdíl od síry, DMSO nemá žádnou souvislost s těmito látkami.


Porovnání toxicity jako u každé chemické sloučeniny je vhodné:

Používá se mezinárodně hodnota LD50, která označuje míru bezpečnosti při testech na krysách. 

kuchyňská sůl NaCl.             3000 mg/kg

chlornan vápenatý.                 850 mg/kg

Ibuprofen                                636 mg/kg

kys. acetylsalycilová (aspirin) 200 mg/kg

kofein (1X espresso)                192 mg/kg

nikotin                                        50 mg/kg

DMSO                                   14500 mg/kg

Co z toho vyplývá? Že toxicita kávy je 75x, kuchyňské soli 5x, ibuprofenu 23x (a přesto se dává dětem !!!), aspirinu 73x VYŠŠÍ NEŽ JE DMSO !!! Že abys ses touto látkou předávkoval a nějak ohrozil svoje zdraví, tak je to jako kdybys snědl na ex 75 šálků espressa, 36 tablet volně dostupného ibuprofenu či 15 g kuchyňské soli nebo snad 2 cela balení aspirinu :-)))

A proto se zamysli nad tím, proč ti  takového pomocníka nenabízí standardně tvůj lékař namísto velmi jedovatých a předražených látek....

Ano, uhodl jsi, Máš pravdu. Proto :-) 


Odkazy

Ayre JE, LeGuerrier J. Some (regressive) effects of DMSO dexamethasone upon cervical cells in cervical dysplasia and carcinoma in situ. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):414-22.
Blumenthal LS, Fuchs M. The clinical use of dimethyl sulfoxide on various headaches, musculoskeletal, and other general medical disorders. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):572-85.
Engel MF. Indications and contraindications for the use of DMSO in clinical dermatology. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):638-45.
Goldman J. A brief resume of clinical observations in the treatment of superficial burns, trigeminal neuralgia, acute bursitis, and acute musculo-skeletal trauma with dimethyl sulfoxide. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):653-4.
Gordon DM. Dimethyl sulfoxide in ophthalmology, with especial reference to possible toxic effects. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):392-401.
Haley Daniel. Politics in Healing. Potomac Valley Press, 2000.
Jacob SW, de la Torre JC. Pharmacology of dimethyl sulfoxide in cardiac and CNS damage. Pharmacol Rep. 2009 Mar-Apr;61(2):225-35.
Marvin P. Interval therapy with Dimethyl Sulfoxide. Annals of the New York Academy of Sciences. Volume 141, Biological Actions of Dimethyl Sulfoxide pages 551 - 554.
McKim A.S., Strub Robert. Dimethyl Sulfoxide USP,PhEur in Approved Pharmaceutical Products and Medical Devices. Pharmaceutical Technology, May 2008.
Ogden HD. Experiences with DMSO in treatment of headache. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):646-8.
Parcell S. Sulfur in human nutrition and applications in medicine. Altern Med Rev. 2002 Feb;7(1):22-44.
Persky L, Steeart BH. The use of dimethyl sulfoxide in the treatment of genitourinary disorders. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):551-4.
Pezalla E. Preventing adverse drug reactions in the general population. Manag Care Interface. 2005 Oct;18(10):49-52.
Pottz GE, Rampey JH, Benjamin F.Ann- The effect of dimethyl sulfoxide (DMSO) on antibiotic sensitivity of a group of medically important microorganisms: preliminary report. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):261-72.
Ramírez E, Luza S. Dimethyl sulfoxide in the treatment of mental patients. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):655-67.
Sams WM Jr. The effects of dimethyl sulfoxide on nerve conduction. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):242-7.
Sanders M. Discussion. Annals of the New York Academy of Sciences. Volume 141, Biological Actions of Dimethyl Sulfoxide pages 649 - 652, March 1967.
Scherbel AL, McCormack LJ, Layle JK. Further observations on the effect of dimethyl sulfoxide in patients with generalized scleroderma. (Progressive systemic sclerosis). Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):613-29.
Steinberg A. The employment of dimethyl sulfoxide as an antiinflammatory agent and steroid-transporter in diversified clinical diseases. Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):532-50.
Tamblyn R, Berkson L, Dauphinee WD, Gayton D, Grad R, Huang A, Isaac L, McLeod P, Snell L. Unnecessary prescribing of NSAIDs and the management of NSAID-related gastropathy in medical practice. Ann Intern Med. 1997 Sep 15;127(6):429-38.
Walker Morton. DMSO Nature's Healer. New York: Avery, 1993.
Wang XD, Wang Q, Andersson R, Ihse I. Alterations in intestinal function in acute pancreatitis in an experimental model. Br J Surg. 1996 Nov;83(11):1537-43.