
Deprese po "čínsku"
Ve staré Číně deprese ve formě, v jaké se projevují dnes, neznali. Tato nemoc se začala objevovat až v moderní společnosti, tedy v době, kdy se lidé přestali řídit přírodou a sledovat přirozený cyklus vzestupu a pádu. Dnes nesnášíme slova jako pokles a neidentifikujeme se s tím, že musíme někdy polevit, načerpat síly, nadechnout se a rozmyslet si, co dál. Neustále někam běžíme a chceme být perfektní, což se našemu organizmu pochopitelně příliš nelíbí.
K pochopení psychických problémů Číňané používají symboly jin a jang. Jang, který značí výkon a expresi, na podzim klesá; naše energie padá. V tomto období si uvědomujeme, že náš organizmus nedokáže uspokojit naše potřeby. Věci se nám nedaří, nemáme jasné plány, jsme nevýkonní a méně kreativní.
Zatímco v jiné civilizaci by se těmto projevům přizpůsobili a své životní tempo na čas zpomalili, my na něj obvykle reagujeme splínem, který může vyústit v depresi. Nechápeme, co se s námi děje. I v případě, že si to uvědomíme, nevíme, co s tím. Společnost má na nás tak vysoké nároky, že nelze polevit. Depresi tak vlastně můžeme přirovnat k jakémusi "negativnímu ekonomickému růstu".
Reakce organismu
"Jedním z příznaků podzimní deprese jsou špatná rána, kdy nám nejde probudit jangová energie, nezbytná k dennímu výkonu. Trpíme strachy, které už ani nebývají reálné; bojíme se, ale nevíme čeho. Jde o energetický strach, že to nezvládneme. Během těchto ranních prvních osmadvaceti minut je proto také nejvíce sebevražd," říká MUDr. Jozef Lucký z TCM Clinic.
Číňané rozlišují psychické problémy podle toho, zda jsou provázeny úzkostí nebo ne. V případě úzkosti říkají, že jde o touhu, která "zmenšuje srdce" tak, že se do něj nevejde energie; cítíme, jakoby se srdce scvrklo do malého balónku. To se pak čínský lékař snaží energii rozhýbat. Pokud jde "pouze" o deprese, pak se energie posiluje (a posiluje se konkrétně jin, který potlačujeme). Blahodárný účinek na tento typ diagnózy má například kořen jedlé, velmi sladké odrůdy lilie.
Jak se vyléčit
Sebekrásnější lilie ale depresi pochopitelně nevyléčí. Obecně v případě téhle nemoci čínská dietetika příliš nepomáhá. Co tedy s tím? "Je třeba to pojmout sezónně - vyživovat ztracené zásoby a nechat energii stoupat a klesat. Na podzim bychom si rozhodně neměli dávat příliš velké cíle. Spíše toto období odadministrovat, aby nás nevyhodili z práce, a ostatní si nechat na jindy. Jakmile se nám tohle povede, cesta za psychickou stabilitou je mnohem jednodušší," doporučuje doktor Lucký.
Léčba (i podzimní) deprese stojí podle Luckého na dvou pilířích. Sonda do nitra pod vedením psychoterapeuta pomůže rozluštit příčiny a následky a energetická medicína, například právě čínská, přispěje prostřednictvím akupunktury a fytoterapie k vnitřnímu úklidu, uvolní blokády a "naučí" kolovat energii.
"Léčit depresi pouze akupunkturou nebo fytoterapií ovšem nelze, i když to někteří terapeuti slibují. Můžu napíchnout čtyři body a člověk pak odchází vysmátý, ale vydrží mu to dvě hodiny. To, že dočasně zmanipuluji energii, není léčba. Pokud člověk nezmění nahlížení a nerozbije vzorce, které depresi způsobují, neposune se," vysvětluje MUDr. Lucký. Významnou roli však čínská medicína plní v případech, kdy se z dlouhodobé psychické nemoci rozvinou problémy na fyzické úrovni. "To už pak člověk nevláčí jen jeden ruksak, ale dva. Úspěšně odstraňujeme alespoň tuto sekundární zátěž," dodává Lucký.
- převzato z Deník.cz-