chryzantéma, zlateň

ZLATEŇ MORUŠOLISTÁ, CHRYZANTÉMA - Květ 

Flos chrysanthemi morifolii, ju hua (čínsky, čti ťú chua)

chryzantéma, zlateň morušolistá
chryzantéma, zlateň morušolistá

Recepty:

Obecné zásady: květy by během přípravy neměly přijít do styku s kovem - vyřte ve skleněných, keramických či porcelánových nádobách. Rovněž všechna míchátky, sítka a další kuchyňské náčiní by nemělo být z kovu. 

Čaj: 5 květů zlateně vložíme do hrnku a zalijeme vroucí vodou (250ml). Sníst lze i samotné květy. Předchází zánětům žaludku, mandlí či pokožky. Výborný je je studený za horkého počasí, kdy pomáhá ochlazovat organismus. Čaj zlateně s kustovnicí: 3-5 květů a cca 10 plodů kustovnice vložíme do hrnku a zalijeme vroucí vodou (250ml). Oba plody opět můžeme nakonec sníst. Výborná kombinace při rozostřeném vidění, např. při únavě s hleděním do monitorů PC. Zelený čaj se zlatení: 3 květy zlateně slístky zel. čaje vložíme do hrnku a zalijeme vroucí vodou (250ml). Oblíbená kombinace u zvýšeného krevního tlaku, návalů horkosti či během horkých letních dnů. Medový nápoj se zlatení: 50g květů vaříme cca 1 min mírného varu ve 2 dcl vody. Poté necháme cca 30 min pomalu zchladnout. Přefiltrujeme přes pláténko a přidáme přiměřené množství medu. Pečlivě promícháme a popíjíme. Podpora Jater, tiší žízeň, uklidňuje mysl a zvlhčuje střeva. Doporučuje se pít v průhledné sklenici. Pohled na rozvinuté chryzantémové květy v nálevu působí harmonizačně. Vhodný i pro děti.

Květy obsahují silice, flavonoidy, monoterpeny, borneol, kafr, triterpeny, alkaliod stachydrin, provitamin A, cholin, glykosidy.... Z hlediska moderního výzkumu se zjistily tyto účinky: snižování cholesterolu, antivirové, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, antimutagenní, protinádorové, kardioprotektivní a neuroprotektivní. Domovinou této trvalky vysoké až 1,5 metru je jihovýchodní Asie, hlavně Čína a Japonsko. Má různé názvy, dle barvy Zlateň, dle vědeckého názvu Chryzantéma anebo dle doby květu - listopadka. Název Ju Hua je tvořen jako její jméno v češtině - listopadka. V překladu něco jako květ pozdněnky či opozdilky. V Číně patří mezi čtveřici vysoce ctěných bylin, spolu se slivoní, orchidejí a bambusem, symbolizuje dlouhověkost, život prožitý v tichém ústraní, často ji proto nalezneme na tradičních tušových malbách a v básních. Rovněž hraje významnou úlohu při každoročním festivalu Dvojité devítky - dvojitého Yangu - 9.den p. lunárního měsíce, u nás v průběhu našeho října. Chryzantéma je národním znakem Japonska. 

Ze starých čínských herbářů:

"Květ pozdněnky má hořkou chuť a je vyrovnaný. Obhospodařuje Vítr, v hlavě mžitky a otékavé bolesti, kdy jakoby oči chtěly vypadnout, slzení, odumírání svalstva, nesnášení Větru a Vlhké blokády. Dlouhodobě používaný upravuje tok krve a Qi, nadlehčuje tělo, pomáhá odolávat starobě a prodlužuje věk" Překlad V. Ando 2007 

Použití:

* vnější postižení větrnou horkostí, počáteční stadia teplých nemocí (horečka, bol. hlavy- migrény a v krku, kašel). Ideální nápoj v období chřipky.

* nemoci očí - záněty, otoky zlepšení zraku
* závratě z větrné horkost a vzestupu Yangu Jater
* horkost z prázdnoty (rozostřené vidění, světloplachost, slzení ve větru, závratě, přívaly horkosti), zde se kombinuje s kustovnicí

* odstraňuje a pročišťuje horkost Jater - detoxikace Jater

Denní maximální dávka: 6-15 gr. v odvaru. Lze použít i žlutou odrůdu. Účinek je mírný, je třeba užívat bylinku delší dobu.