aurikuloterapie

Aurikuloterapie

jinak také akupunktura ušního boltce, je součástí TČM. Existují dvě cesty této metody: jedna je tradiční čínská, druhá vytvořena představuje důležitou součást tradiční čínské medicíny. Je to metoda diagnostiky, léčby a prevence nemocí celého těla, která se realizuje na ušním boltci. Nepodcenitelná je určitě možnost diagnostiky již prodělaných onemocnění, zjevně probíhající nemoci a předpověď nemocí, která jsou ještě bez příznaků.
Princip aurikuloterapie byl v roce 1958 zaznamenán francouzským doktorem medicíny P. Nogierem, kerý objevil na ušním boltci celostního mikrosystému a současně na něm popsal dvaačtyřice bodů. Samozřejmě, že toto nemohlo zůstat nepovšimnuto lékaři v Číně, a ve 20. století nastává prudký vývoj ušní medicíny i tam, s pokusy přizpůsobit ušní projekce bodů dle tradiční akupunktury. V současné době je používáno až 190 bodů na ušním boltci.

Co aurikuloterapie umí:

Podobně jako na chodidlech, rukou, očích a mnoha dalších místech těla se i na našem boltci nachází reflexní mapa celého těla člověka (projekce orgánů, kostí, svalů...) - takzvaný mikrosystém. Drážděním těch reflexních zón či bodů ovlivňujeme vzdálené orgány a jiné části těla. Tyto body se objevují jako drobné prohlubně na povrchu kůže boltce a jsou často zaznamenatelné pouhou špičkou tužky.
Klinická praxe odborníků a řada výzkumů ukazuje, že aurikuloterapií je možno zvýšit regenerační a obranné schopnosti organismu, regulovat psychickou rovnováhu, dále má uklidňující a analgetické účinky, zprůchodňuje dráhy, reguluje krev, energie jin a jang v pojetí tradiční čínské medicíny. Dnes se používá k léčbě a podpoře při léčení více než dvou set druhů zdravotních potíží.Nejlépe účinkuje na bolestivá onemocnění, akutní podvrtnutí, neurastenii, kolisání nálad, úzkost, stres, deprese, únavový syndrom, nespavost, alergická onemocnění, záněty atd. V praxi používáme semínka vakárie přichycené pomocí antialergické náplasti.Metodu lze využít jako samostatněou léčbu či může vhodným doplňkem k dalším technikám tradiční medicíny. 

Vhodné použití:
- různá bolestivá onemocnění (poúrazové bolesti, k utišení pooperačních bolestí, bolesti ze zánětu, bolesti nervového původu)
- různá zánětlivá onemocnění
- alergická onemocnění
- endokrinní onemocnění, onemocnění urologického a pohlavního systému,
- funkční poruchy
- chronická onemocnění
- ostatní, prevence: nachlazení, kinetóza, příušnice, odvykání kouření, prevence stárnutí - má omlazující účinky atd.